W tym roku Straż Grobowa – „Turki” z parafii Wola Rzeczycka obchodzi 100. rocznicę powstania. Dla uczczenia tego jubileuszu, podkreślenia wagi tego wydarzenia oraz w uznaniu zasług i szczególnych osiągnięć w działalności na rzecz trwałego rozwoju kulturalnego i społecznego gminy, „Oddział Turecki” został przez Radę Gminy uhonorowany wpisem do „Księgi Zasłużonych” dla Gminy Radomyśl nad Sanem. Odbyło się to na podstawie uchwały Rady Gminy, której inicjatorem był wójt gminy Jan Pyrkosz.

Uroczyste wręczenie potwierdzenia wpisu do „Księgi Zasłużonych” dla Gminy Radomyśl nad Sanem miało miejsce w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego podczas tradycyjnej defilady Straży Grobowej, zorganizowanej po Mszy św. na placu przykościelnym. Dokument odebrał ksiądz dziekan Marcin Hejman – kapelan i przyjaciel Turków. Paradę obserwował tłum mieszkańców parafii oraz gości razem z ks. biskupem Edwardem Frankowskim – Honorowym Obywatelem Gminy.

Uchwałę potwierdzającą wpis odczytał i wręczył Komendantowi Oddziału Łukaszowi Nieznalskiemu Przewodniczący Rady Edward Wermiński. Natomiast wójt przekazał, wraz z podziękowaniem i życzeniami, okolicznościowe potwierdzenie wyróżnienia Oddziału tytułem „Zasłużony dla Gminy”.

„Straż Grobowa - „Turki” z parafii Wola Rzeczycka powstała w 1924 roku z inicjatywy grupy młodzieży z parafii, która chcąc, wzorem „Turków” z Radomyśla, ubogacić wielkanocne misteria utworzyła straż grobową. W br. oddział obchodzi Jubileusz 100–lecia istnienia i przez ten okres czasu ulegał przemianom. Niezmiennie jednak działa aktywnie, z pietyzmem pielęgnując tradycje związane z udziałem w liturgii Wielkiego Tygodnia. Członkowie oddziału byli i pozostają wierni tradycji stawiania straży pełniącej wartę przy grobie Chrystusa w okresie Triduum Paschalnego.
Kultywowany obrzęd „Turków” z Woli Rzeczyckiej jest jednym z najbardziej oryginalnych, żywych i barwnych obyczajów ludowych o znaczeniu religijnym, patriotycznym i kulturowym. Posiada unikalny charakter, łącząc znane elementy z tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie. To piękne dziedzictwo, świętowanie oraz promocja Woli Rzeczyckiej i sąsiednich miejscowości w parafii, skąd pochodzą członkowie „oddziału tureckiego”, jak i popularyzacja całej gminy. Obyczaj „Turków” jest nie tylko wspaniałym widowiskiem, które corocznie ściąga do Woli Rzeczyckiej rzesze gości, ale również wyrazem uczuć i nastrojów patriotycznych.
Ten wielobarwny i unikalny obrzęd jest wspierany przez ks. dziekana Marcina Hejmana, proboszcza miejscowej parafii pw. Nawiedzenia NMP i kapelana „oddziału tureckiego”, który będąc sympatykiem formacji od wielu lat wspomaga jej członków w działalności.
Wraz z niedawno założoną orkiestrą dętą towarzyszącą obrzędowi wielkanocnemu, „Turki” z Woli Rzeczyckiej są chlubą mieszkańców oraz istotnym czynnikiem tożsamości kulturowej na stale wpisanym w świadomość i rzeczywistość lokalnej społeczności” – brzmi uzasadnienie do uchwały o wpisie do „Księgi Zasłużonych”.

Warto poinformować, że w związku ze 100-leciem powstania „Oddziału Tureckiego” z parafii Wola Rzeczycka został wydany przez Gminę Radomyśl nad Sanem album „100 lat straży grobowej – Turków w nadsańskiej parafii w Woli Rzeczyckiej”, a główne, oficjalne obchody rocznicowe odbędą się 3 maja tego roku. W organizację tegoż wydarzenia włączy się również Gmina, przeznaczając środki finansowe na ten cel w adekwatnej do jego rangi wysokości. Jednak, zanim to nastąpi, to już podczas parady w Niedzielę Wielkanocną radna Justyna Szwedo w imieniu samorządu gminnego wręczyła Komendantowi Oddziału czek jako „nagrodę specjalną” na kwotę 4 tys. złotych na pokrycie bieżących, niezbędnych wydatków.

P.C.