Niezwykle uroczyście przebiegły obchody 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w gminie Radomyśl nad Sanem. Inauguracja obchodów, zorganizowanych z inicjatywy wójta gminy Jana Pyrkosza, miała miejsce już 9 listopada.

Tego dnia Narodowe Święto Niepodległości zostało uczczone w wielu miejscach upamiętniających walczących o wolną Polskę. W tych miejscach pamięci hołd złożyła delegacja samorządowców oraz przedstawiciele społeczności lokalnych.

W Radomyślu nad Sanem delegacja samorządowa w składzie: wójt gminy Jan Pyrkosz, radny Julian Geneja, dyrektor GCK Teresa Lachowska wspólnie z historykiem i regionalistą Zygmuntem Janoszkiem złożyła świadectwo wdzięczności i pamięci na „Zjawieniu” na grobach radomyskich legionistów, którzy powrócili ze zmagań wojennych w Legionach Piłsudskiego. W miejscach ich spoczynku zapłonęły znicze.

Wyrazem pamięci było złożenie pokłonu w Żabnie pod tablicą umieszczoną na frontonie kaplicy przydrożnej oraz w Nowinach pod tablicą na budynku Domu Ludowego.

Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy miało również miejsce pod tablicami upamiętniającymi 100. rocznicę odzyskania niepodległości w Pniowie i Dąbrówce Pniowskiej.

Jako wyraz hołdu i wdzięczności wszystkim obrońcom naszej narodowej wolności przedstawiciele samorządu w obecności całej wspólnoty szkolnej złożyli symboliczne wiązanki kwiatów i zapalone znicze również w Chwałowicach pod krzyżem z tablicą upamiętniającą 100. rocznicę odzyskania niepodległości, umiejscowionym na głazie na placu kościelnym.

Dopełnieniem pierwszego dnia obchodów było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod tablicą umieszczoną na ścianie kaplicy przydrożnej w Witkowicach odbudowanej na 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

Przypadająca w tym roku 105. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest datą – symbolem odrodzenia niepodległego państwa polskiego po 123 latach zaborów i niewoli. 11 listopada to data bliska sercu każdego Polaka. Data skłaniająca do refleksji na temat patriotyzmu i największych wartości, jakie stanowią wolność i suwerenność.

11 listopada 1918r. nasz kraj odzyskał suwerenność. W wyniku zakończenia I wojny światowej i działań własnych Polska, po wielu dziesięcioleciach, powróciła na mapy Europy. Spełniły się nadzieje i oczekiwania całego narodu, powstańców listopadowych, styczniowych i ich potomków, emigrantów i zesłańców. 105 lata temu spełniły się sny o niepodległej Ojczyźnie.

Czwartkowe, gminne uroczystości nacechowane były przesłaniem, że współcześnie nie wolno zapomnieć o przeszłości, o synach tych ziem, którzy dla Ojczyzny byli zdecydowani ponieść największą ofiarę.

P.C.

Fot. M.L.