Tradycyjny „Hubertus Nadsański” odbył się w Żabnie 8 października 2023 roku. Było to święto myśliwych, leśników i miłośników jeździectwa. Najbardziej widowiskową częścią imprezy był Bieg Świętego Huberta czyli gonitwa za lisem. Atrakcją były także pokazy sokolnicze, prezentacja psów myśliwskich, wystawy przyrodniczo – łowieckie, stoiska myśliwskie, kynologiczne, pszczelarskie oraz degustacja potraw z dziczyzny – najzdrowszego i najbardziej ekologicznego z mięs. „Hubertusa” zorganizowano w 100. rocznicę powstania Polskiego Związku Łowieckiego.

Święto rozpoczęło się od Mszy Świętej w radomyskim sanktuarium Matki Bożej Bolesnej i Pocieszenia, odprawionej w intencji myśliwych i jeźdźców. Liturgii przewodniczył ks. Janusz Filarowski. Oprawę muzyczną zapewnił zespół „Masterbrass” z Poznania, asystę stanowiło 25 pocztów sztandarowych kół łowieckich z tarnobrzeskiego okręgu. Podczas nabożeństwa Łowczy Okręgu Tarnobrzeskiego Robert Bąk został odznaczony medalem „Pro Patria”, przyznanym przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. W kościele miało też miejsce poświęcenie sztandaru, nadanego Klubowi Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej PZŁ w Tarnobrzegu.

W Żabnie impreza rozpoczęła się od widowiskowej gonitwy na koniach „za lisem”, a właściwie za lisią kitą, przypiętą do ramienia jeźdźca. Bieg odbył się na błoniach nad Sanem. Kilkunastu jeźdźców starało się odpiąć lisią kitę przypiętą do ramienia jeźdźca – zwycięzcy ubiegłorocznej gonitwy. „Lisa” upolowała Gabrysia Kopeć ze stajni „Bajka” z Kępia Zaleszańskiego, która otrzymała okazały puchar. Puchary otrzymali także najmłodszy i najstarszy zawodnik biegu, a wszystkie konie ozdobne flo. Przebieg gonitwy komentował Andrzej Bieńko, właściciel stadniny w Żabnie, który wspólnie z żoną Marią i córką Barbarą zorganizowali coroczny bieg.

Po gonitwie, na stadionie, miało miejsce oficjalne otwarcie przez Łowczego Okręgowego Roberta Bąka i wprowadzenie sztandarów Kół Łowieckich przy akompaniamencie sygnalistów „Raróg”. Wójt gminy Jan Pyrkosz powitał przybyłych gości. W imprezie wzięły udział m.in. delegacje z zaprzyjaźnionych samorządów: gminy Nielisz, gminy Wleń z Dolnego Śląska oraz miasta Czerwonograd na Ukrainie.

„Hubertus” był doskonałą okazją do wręczenia licznych odznaczeń, podziękowań dla osób zasłużonych dla Okręgowego Polskiego Związku Łowiectwa w Tarnobrzegu. Kapituła Odznaczeń Łowieckich przy Zarządzie Okręgowym w Tarnobrzegu nadała liczne Medale Zasługi Łowieckiej oraz Medale „Za Zasługi dla Okręgu”. Złotym medalem został uhonorowany m.in. prezes Koła Łowieckiego „Nadwiślańskie” Julian Geneja. Ponadto z okazji 100-lecia Polskiego Związku Łowieckiego Zarząd Okręgu w Tarnobrzegu odznaczył sto osób medalami wybitymi z okazji tego Jubileuszu. Okolicznościowe Medale Zasługi Łowieckiej otrzymali m.in. radomyski wójt Jan Pyrkosz i Julian Geneja.

Podczas imprezy prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej obwodu Nisko – Stalowa Wola Zbigniew Markut uhonorował wójta Jana Pyrkosza (za wieloletnie upamiętnianie historii i tworzenie nowych miejsc pamięci) oraz Łowczego Okręgowego Roberta Bąka za zaangażowanie w pomoc żołnierzom Armii Krajowej. Uhonorowanym zostały wręczone Odznaki Koła Obwodu Nisko – Stalowa Wola ŚZŻAK.

„Hubertus” był szczególne ważnym wydarzeniem dla dwóch młodych adeptów myślistwa. Złożyli ślubowanie, zostali pasowani na myśliwych i wstąpili w ich grono. Komenda „sztandary wyprowadzić” i odegrany hymn „Darz Bór” w wykonaniu zespołu „Raróg”, zakończyły część oficjalną.

Impreza w Żabnie obfitowała w wiele atrakcji i rozrywek. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz ptaków łowieckich oraz psów myśliwskich. Atrakcją „Hubertusa Nadsańskiego” były liczne wystawy przyrodnicze, wystawy trofeów łowieckich, wyrobów pszczelarskich oraz stragany z potrawami. Królowała dziczyzna, przyrządzona przez koła łowieckie zrzeszone w Zarządzie Okręgowym PZŁ z Tarnobrzega. Były też stoiska z jadłem i słodkimi wypiekami, przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich, stoiska z rękodziełem artystycznym, wyposażeniem dla myśliwych i jeźdźców. Dla najmłodszych przygotowano dmuchane zjeżdżalnie, malowanie twarzy, gry i zabawy oraz łowieckie koło fortuny z nagrodami.

Święto uświetnili zespół dęty muzyki myśliwskiej „Masterbrass” z Poznania oraz zespół sygnalistów „Raróg” z grupą wabiarzy. Bawiono się także podczas oglądania spektaklu „Pani i łowy” na podstawie książki Połczyńskiego „Polująca Pani” w wykonaniu Myśliwskiej Grupy Kostiumowej „Knieje”. Gwiazdą wieczoru był Robert Kasprzycki z zespołem.

Organizatorami tej atrakcyjnej imprezy byli: Zarząd Okręgowy PZŁ w Tarnobrzegu, Wójt Gminy Radomyśl nad Sanem, Nadleśnictwo Gościeradów, a współorganizatorami: Stadnina Koni Żabno, Sołectwo Żabno, LZS Żabno i Lasy Państwowe.

P.C.

Fot. D.W.


Udostępnij