Radomyska policja podsumowała 2021 rok pod względem stanu bezpieczeństwa na terenie gminy. Jak wynika ze statystyk, gmina Radomyśl nad Sanem należy do jednej z najbardziej bezpiecznych gmin powiatu stalowowolskiego.

W analizowanym okresie zmalała liczba przestępstw, która wyniosła 39, w 2020 roku było ich 73. Wykrywalność w 2021 roku kształtowała się na poziomie 60 %, a w 2020 – 54,8 %, czyli nastąpił wzrost o 5,2 %.

Do najbardziej zagrożonych przestępczością miejscowości na terenie gminy w ubiegłym roku należały: Rzeczyca Długa, Wola Rzeczycka, Dąbrowa Rzeczycka i Antoniów, gdzie odnotowano najwięcej zdarzeń.

Wśród głównych problemów związanych z utrzymaniem porządku publicznego oraz trudnościami w dalszym zapobieganiu przestępczości należałoby wymienić wyjazd mieszkańców za granice i pozostawienie domów bez prawidłowego zabezpieczenia, nadzoru i opieki.

W poprzednim roku odnotowano mniejszą liczbę incydentów najbardziej uciążliwych dla mieszkańców - kradzieży rzeczy, których w 2021 roku odnotowano 5, gdy w 2020 roku zarejestrowano ich 8. Spadek o 5 odnotowano w kategorii kradzieże z włamaniem. W minionym roku było ich 2. W minionym roku odnotowano 1 przestępstwo narkotykowe. Policyjnych statystyk nie psuje liczba 4 ujawnionych podczas rutynowych kontroli w minionym roku przypadków kierowania w stanie nietrzeźwości, rok wcześniej było 7 nietrzeźwych.

Na drogach gminy Radomyśl nad Sanem w 2021 roku odnotowano spadek zdarzeń drogowych. W ubiegłym roku zarejestrowano 32 kolizje i 8 wypadków, natomiast rok wcześniej było 43 kolizje i 7 wypadków drogowych.

W ramach pracy prewencyjnej funkcjonariusze policji z Radomyśla nad Sanem przeprowadzili ogółem 447 interwencji, z tego domowych 112. W ramach procedury „Niebieska Karta” objęto nadzorem 11 rodzin (w 2020 r. – 10). Wspólnie z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przeprowadzono kontrole prawidłowości sprzedaży alkoholu w sklepach na terenie gminy, kontrole przestrzegania zakazu spożywania alkoholu w punktach sprzedaży i w ich rejonie. Radomyscy policjanci współpracują również Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej oraz z organami wymiaru sprawiedliwości i innymi jednostkami policji. W ramach współpracy i na podstawie zlecenia w 2021 roku zrealizowali łącznie 31 nakazów doprowadzeń osób (8 do zakładów karnych i 23 innych doprowadzeń). Ponadto sporządzili 428 wywiadów i ustaleń o osobach wskazanych lub podejrzanych (w 2020r. – 426).

Ponadto radomyscy funkcjonariusze policji razem ze Strażą Leśną przeprowadzali wspólne patrole mające na celu ujawnienie wykroczeń i przestępstw popełnianych na terenie leśnym i nabrzeżach rzek San i Wisła.

P.C.

 

Udostępnij