W dniu 3 lutego na cmentarzu parafialnym w Woli Rzeczyckiej pożegnaliśmy śp. profesora Kazimierza Kuczmana, urodzonego w Rzeczycy Okrągłej, przez całe życie związanego z Wawelem historyka sztuki, Honorowego Obywatela Gminy Radomyśl nad Sanem.

Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem Bpa Edwarda Frankowskiego odbyła się w kaplicy cmentarnej, skąd prochy Profesora złożone zostały w grobie rodzinnym Jego rodziców Józefa i Marii.

P. Kazimierz Kuczman urodził się 9 lutego 1947 roku w Rzeczycy Okrągłej. W 1965 roku ukończył Liceum Ogólnokształcące w Stalowej Woli, w czasach niełatwych, wymagających samozaparcia i determinacji w dążeniu do zdobywania wiedzy.

Całe swoje życie dorosłe i zawodowe związał z Wawelem. W Krakowie studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tu uzyskał stopień doktora na Wydziale Filozoficzno – Historycznym, a później doktora habilitowanego w oparciu o dorobek naukowy i książkę „Renesansowe Głowy Wawelskie”. W latach 2007-2010 był kierownikiem Katedry Kultury i Sztuki Krakowa i Małopolski w Instytucie Kulturoznawstwa Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej „Ignatianum” w Krakowie. Od 2009 roku był pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Instytucie Historii Sztuki i Kultury Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, którego później był dyrektorem. Od 2012 roku był profesorem nadzwyczajnym, a w latach 1985-1989 był prezesem Oddziału Krakowskiego Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Od 1995 roku był członkiem, a później sekretarzem Komisji Historii Sztuki Polskiej Akademii Umiejętności.

Jako stypendysta kilku fundacji, głównie Lanckorońskich, prowadził badania naukowe w Rzymie, Wiedniu i Londynie. Uczestniczył w inwentaryzacji polskich zabytków sakralnych na Ukrainie. Był autorem około stu pięćdziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych, redaktorem i współredaktorem kilkunastu książek. Jego głównymi zainteresowaniami naukowymi były malarstwo polskie XVI-XVIII wieku i malarstwo włoskie epoki renesansu.

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta RP.

Śp. Kazimierz był synem Józefa Kuczmana – autora projektu i inicjatora budowy pomnika Adama Mickiewicza w Rzeczycy Okrągłej. To zapewne ojciec zaszczepił w Nim zamiłowanie do sztuki, które wpłynęło na całe Jego późniejsze zawodowe i naukowe życie.

Profesor był osobą bardzo skromną, wrażliwą i serdeczną, wszędzie zjednującą sobie przyjaźń i sympatię. Nigdy nie zapomniał o swej rodzinnej miejscowości, zawsze podkreślał swoje przywiązanie do rodzinnych stron.

Pan Profesor to jeden z najwybitniejszych obywateli naszej gminy. Samorząd Gminy Radomyśl nad Sanem miał zaszczyt uznać w 2018 roku śp. Kazimierza Kuczmana za jej Honorowego Obywatela, obok m.in. Ekscelencji Biskupa Edwarda Frankowskiego.

Przemijanie, odchodzenie, śmierć – to nieodłączne elementy naszego życia. Pamięć o śmierci uczy nas mądrości, której nie posiada ten, kto próbuje ją wyprzeć ze swego życia. Memento mori – pamiętaj o śmierci – to credo, które wskazuje nasze przemijanie. Dlatego powinniśmy cenić czas, zwłaszcza czas, który dany jest nam spędzić z bliskimi i życzliwymi osobami.

Osobiście miałem zaszczyt poznać i kilkukrotnie spotkać się z Panem Profesorem – to dla mnie niezapomniane chwile.

Łącząc się w modlitwie z Rodziną śp. Zmarłego oraz wszystkimi, którzy Go znali i cenili, pragnę też złożyć najbliższym w imieniu własnym i naszego samorządu wyrazy głębokiego współczucia z powodu śmierci Pana Kazimierza, który pozostawił po sobie niezwykle bogatą spuściznę naukową w materialnej postaci, a także przekazując wiedzę całej rzeszy swoich studentów.

Pozostaniesz w naszej pamięci.

Spoczywaj w pokoju Panie Profesorze.

JAN PYRKOSZ
Wójt Gminy Radomyśl nad Sanem

 

Udostępnij