Postawiony w 2018 roku w Antoniowie Pomnik Pamięci o bohaterach narodowych, dla których symboliczną postacią jest gen. Kazimierz Sosnkowski, oraz dla upamiętnienia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, został zdewastowany w grudniu ubiegłego roku przez nieznanych nam sprawców. Był to niezrozumiały akt wandalizmu, który oburzył lokalne społeczeństwo. Po naprawie, polegającej na odtworzeniu głowy generała, wykonanej przez autora pomnika Ksawerego Józefa Dąbrowskiego, pomnik można podziwiać w całej okazałości. Dbajmy i szanujmy takie wartości, o jakich mówi Pomnik Pamięci – symbol i świadectwo historii.

Pomnik gen. Kazimierza Sosnkowskiego w Antoniowie

Pomysł budowy pomnika obok szkoły w Antoniowie zrodził się w 2014 roku, kiedy to szkole nadano imię generała i sztandar. Jego odsłonięcie zaplanowano podczas obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W celu realizacji pomysłu zawiązał się komitet, w skład którego weszli: radni, sołtysi, nauczyciele, lokalni przedsiębiorcy, dyrektor szkoły Tadeusz Stopyra oraz wójt Jan Pyrkosz. Pierwszym zadaniem komitetu był wybór wykonawcy pomnika. Spośród trzech zgłoszeń wybrano projekt artysty rzeźbiarza z Janikowa Ksawerego Józefa Dąbrowskiego, ukazujący całą postać gen. Kazimierza Sosnkowskiego, obok którego stoi dziewczynka z chryzantemami (ta, która w 1938 r. witała go w Antoniowie). Pomnik, wykonany z białego piaskowca, razem z cokołem mierzy około 3,5 m wysokości.

Całość inwestycji, łącznie z przygotowaniem otoczenia, pochłonęła 60 tys. zł. Niezbędne środki pochodziły m.in. ze zbiórki – pieniądze zbierali harcerze wśród mieszkańców. Swoje cegiełki do zbiórki dołożyli przedsiębiorcy, gmina oraz Polska Grupa Zbrojeniowa S.A.

Wykonany z piaskowca janikowskiego pomnik generała Sosnkowskiego, odsłonięto uroczyście 3 listopada 2018 roku. To wydarzenie wpisało się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości na terenie gminy i zorganizowano je z rozmachem. Została odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny, celebrowana przez biskupa Edwarda Frankowskiego. Uroczystość uświetnili asysta kompanii Wojska Polskiego, orkiestra dęta, harcerze i poczty sztandarowe.

W 1938 r. gen. Kazimierz Sosnkowski wmurowywał kamień węgielny pod budowę szkoły w Antoniowie. W szkole zachowało się przemówienie generała z tego właśnie dnia. – Przybyliśmy tu z bliska i z daleka, aby uczestniczyć w akcie poświęcenia kamienia węgielnego pod budowę szkoły, gdzie naukę mają pobierać chłopskie dzieci i wnuki. Pełną najgłębszego wyrazu jest dla mnie uroczystość, która jednoczy przedstawicieli wojska narodowego z ludem wiejskim, w chwili, gdy kapłan polski znakiem Boga błogosławi miejsce, gdzie ma powstać nowy przybytek oświaty” – czytamy w przemówieniu generała.

Faktyczne wzniesienie murów placówki mogło nastąpić dopiero po zakończeniu II wojny światowej. Rozbudowa szkoły o salę gimnastyczną i kompleks sportowy dokonała się dopiero w latach 2008-2011.

P.C.

Udostępnij