Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Harasiukach po raz kolejny już mieli możliwość wirtualnego zwiedzania świata. Tym razem w ramach międzynarodowego projektu Global Learning Connection spotkali się z uczniami z Vinschool Central Park w Ho Chi Minh city w Wietnamie. Realizowany projekt miał na celu umożliwienie uczenia się od rówieśników oraz poznawanie kultury innego kraju. Równie ważne było uświadomienie uczniom, że naprawdę warto uczyć się języków obcych.

25 kwietnia klasa IV uczestniczyła w lekcji National Clothes o strojach narodowych, a dzień później piątoklasiści omawiali National Dishes, czyli narodowe dania. Nie dość, że nasi podopieczni musieli najpierw poznać nasze polskie tradycje, opisać je i przygotować odpowiedni przekaz dla wietnamskich kolegów, to następnie zapoznawali się z materiałami przygotowanymi przez nich i poznawali zwyczaje pochodzące z dalekiej Azji.

Oprócz możliwości posługiwania się językiem angielskim w sytuacjach zadaniowych, równie ważne jest integrowanie treści z różnych przedmiotów. Uczniowie przygotowywali prezentacje dotyczące omawianych tematów, ale również zadbali o realistyczne obiekty, by jak najlepiej przybliżyć kolegom polskie stroje ludowe i potrawy z naszych stołów. W realizacji pierwszego zadania mogliśmy liczyć na pomoc Gminnego Centrum Kultury w Harasiukach, skąd wypożyczyliśmy stroje typowe dla naszego regionu, za co serdecznie dziękujemy. Natomiast potrawy narodowe zostały przygotowane przez rodziców naszych uczniów. Nie zabrakło schabowego, pierogów, barszczu czerwonego z uszkami, klusków śląskich, bigosu, czy rosołu.

Nasi uczniowie wykazują się również umiejętnościami cyfrowymi. Każde ze spotkań rozpoczynało się od wspólnego grania w Kahoota – interaktywnego quizu sprawdzającego ogólną wiedzę uczniów na omawiane tematy. Do przygotowania prezentacji konieczne było zgromadzenie potrzebnego słownictwo i praca w grupach.

Global Learning Connection to nie jedyny projekt zrealizowany w naszej szkole. Równolegle realizowane są również międzynarodowe projekty eTwinning – społeczności szkół z całej Europy i nie tylko. Program istnieje od 2005 wspierając innowacyjne działania nauczycieli z ponad 40 krajów. Nawiązujemy współpracę z uczniami z całej Europy.

E.S.

Udostępnij