– Największa Maryjna uroczystość – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny – gromadzi nas w tym kościele, stalowowolskiej bazylice konkatedralnej, abyśmy wielbili Pana Boga za wyniesienie Matki Bożej z ciałem i duszą do nieba – mówił 15 sierpnia 2021 roku bp Edward Frankowski. Jego Ekscelencja przewodniczył Mszy Świętej, sprawowanej w intencji Ojczyzny w 101. rocznicę Cudu nad Wisłą. Biskup dziękował Bogu za 60 lat swojej posługi kapłańskiej, a wspólnota parafialna i goście złożyli mu jubileuszowe życzenia.

Świąteczna liturgia miała niezwykle uroczysty charakter i bogatą oprawę. Do bazyliki przybyło wielu parafian i gości, pragnących oddać cześć Najświętszej Maryi Pannie i modlić się za naszą Ojczyznę. Dziękowano również biskupowi Edwardowi Frankowskiemu, obchodzącemu jubileusz 60-lecia święceń kapłańskich. Modlitewną wspólnotę tworzyli parlamentarzyści, samorządowcy, żołnierze, liczne poczty sztandarowe, reprezentanci środowiska uniwersyteckiego i Radia Maryja. Życzenia bp. Edwardowi Frankowskiemu złożyli między innymi reprezentanci parlamentu, władz Stalowej Woli, parafii Matki Bożej Królowej Polski, dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk, prorektor KUL ks. prof. dr hab. Mirosław Sitarz oraz – w imieniu kapłanów – ks. prał. Jan Kozioł.

– Wszyscy tu zgromadzeni radujemy się, że po zakończeniu ziemskiego życia Niepokalana Matka Boga Maryja zawsze dziewica z duszą i ciałem została wzięta do chwały niebieskiej. Papież Pius XII 1 listopada 1950 roku ogłosił dogmat o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny. To święto uświadamia nam, jak wielką godnością obdarzył Bóg każdego człowieka, przeznaczając nas do wiecznej chwały – podkreślił bp Edward Frankowski w homilii.

Biskup nawiązał także do dramatycznych wydarzeń sprzed stu jeden lat, kiedy to na Polskę i Europę ruszyła nawałnica bolszewicka. W tym czasie trwała gorąca modlitwa o ocalenie Polski, a pamiętna Bitwa Warszawska okazała się dla nas zwycięską. Owo zwycięstwo określane jest mianem Cudu nad Wisłą, zaistniałym dzięki wstawiennictwu Matki Bożej.

Pamiętając o bohaterskich obrońcach Ojczyzny sprzed stu lat i doceniając także dzisiejszy trud żołnierski, bp Edward Frankowski wyraził wdzięczność wszystkim żołnierzom. Odniósł się również do teraźniejszych zagrożeń, niesionych przez komunistyczne idee i fałszywe ideologie. W tym kontekście postawił fundamentalne pytanie: – Czy z obojętnością zaakceptujemy ten stuletni korowód śmierci i moralnej destrukcji, czy też zwiększymy wysiłki w przeciwstawianiu się kulturze śmierci i podejmiemy działania na rzecz kultury życia? Życia w prawdzie i pokoju. Czy solidarnie ramię w ramię staniemy wespół, ażeby ugasić w zarodku te wszystkie rozżarzone pociski szatańskich struktur grzechu?

Biskup Edward Frankowski nie krył radości, że wraz z kapłanami, parafianami i wszystkimi gośćmi może dziękować Bogu za sześćdziesiąt lat posługi kapłańskiej. – Moje powołanie kapłańskie to wyzwanie, bym podążał za Jezusem. Tak jak w Ewangelii: Pójdź za Mną – akcentował.

PIOTR JACKOWSKI

Fot. © Piotr Jackowski

Bp Edward Frankowski w bazylice Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli

Zdjęcia z uroczystości można zobaczyć TUTAJ.

Udostępnij