Msza Święta w intencji Ojczyzny odprawiona została w stalowowolskiej bazylice Matki Bożej Królowej Polski 20 czerwca 2021 roku. Modlitewną pamięcią ogarniano polską młodzież, działającą w podziemiu w latach 1946-1956. Podczas uroczystości upamiętniono 74. rocznicę powstania organizacji „Orlęta” w województwie podkarpackim oraz 21-lecie istnienia Stowarzyszenia Kulturalno – Oświatowego „Orlęta” w Rudniku nad Sanem. Zgromadzeni w świątyni obejrzeli także krótki patriotyczny program słowno-muzyczny. Patronem honorowym uroczystości był Instytut Pamięci Narodowej, a medialnym – Magazyn Nadsański „Nasz Czas”.

Wykonawcami programu artystycznego były dzieci z grupy „Małych Orląt”, działającej w przedszkolu w Pysznicy. Milusińscy przypomnieli słynny wiersz Marii Konopnickiej „Ojczyzna moja”. Natomiast Amelia Oklecińska z punktu przedszkolnego w Jastkowicach wykonała piosenkę „Biały Orle nasz” autorstwa Anity Gietki.

Przed zbliżającą się uroczystością, Stowarzyszenie Kulturalno – Oświatowe „Orlęta” zorganizowało w gminie Pysznica konkurs pod hasłem „Biały Orle nasz”. Jego uczestnicy – dzieci z przedszkola w Pysznicy i oddziałów placówki w Brandwicy i Jastkowicach – mieli za zadanie narysować Białego Orła w koronie. Nagrodą były książki autorstwa Joanny i Jarosława Szarków, ufundowane przez Łukasza Bajgierowicza – wójta gminy Pysznica. Włodarz wręczył je podczas spotkania patriotycznego w stalowowolskiej bazylice. Nie zabrakło także upominków dla młodzieży z parafii konkatedralnej – płyt z piosenkami żołnierskimi. Ufundował je Ordynariat Polowy.

W części historycznej prelekcję wygłosił dr Bogusław Wójcik z rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Nawiązując do dziejów „Orląt” podkreślił: – Powstałe w 1947 roku w Rudniku nad Sanem „Orlęta” były największą, zawiązaną po wojnie, nielegalną organizacją w dawnym województwie rzeszowskim. Utworzyło ją kilku uczniów Państwowego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego w Rudniku nad Sanem: Stanisław Mandecki, Lesław Popowicz, Władysław Konefał i Kazimierz Dechnik. Rozwijała się szybko i wkrótce liczyła ponad stu członków w wieku od 16 do 25 lat. Oddziały „Orląt” powstały także w Nisku, Stalowej Woli, Łańcucie, Rzeszowie, Brzozowie i Biłgoraju.

Uroczystość została zorganizowana przez Stowarzyszenie Kulturalno – Oświatowe „Orlęta” z prezes Anitą Gietką na czele. Natomiast partnerami byli: Urząd Gminy Pysznica. Przedszkole w Pysznicy, Ordynariat Polowy, Stowarzyszenie „Pamięć Kapelanów Katyńskich”. Za trud organizacyjny dziękował Piotr Gursztyn – doradca Zarządu TVP SA. Natomiast słowa wdzięczności pod adresem proboszcza stalowowolskiej parafii konkatedralnej ks. Edwarda Madeja wypowiedzieli prezes Anita Gietka i Sylwester Daśko – przewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego.

 P.J.

Udostępnij