Wielka Gala Wręczenia Statuetek CZŁOWIEK NASZEGO CZASU 2015 odbyła się w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. I.J. Paderewskiego w Stalowej Woli 28 września 2015 roku. Redakcja Magazynu Nadsańskiego „Nasz Czas” przyznała tytuł Człowiek Naszego Czasu 2015 i uhonorowała statuetkami sześć osób.


Laureaci honorowego tytułu Człowiek Naszego Czasu 2015:

JERZY AUGUSTYŃSKI (Stalowa Wola) – stalowowolski dyrygent, założyciel obchodzącego XXX-lecie Chóru Kameralnego Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli. Jest cenionym chórmistrzem, organizatorem imprez kulturalnych, oddanym popularyzatorem kultury muzycznej. Swoją działalnością sławi tradycje artystyczne Stalowej Woli, promując tutejszą małą ojczyznę w Polsce i na świecie. Jerzy Augustyński to także inicjator realizowanego do dziś w MDK i PSP nr 1 programu edukacyjnego klasy artystyczne, współorganizator i członek zarządu stowarzyszenia „Razem w Europie”, zajmującego się między innymi międzynarodową współpracą w dziedzinie kultury. Za swoje osiągnięcia był wielokrotnie odznaczany i nagradzany.

WALDEMAR GIMPEL (Obojna) – sołtys wsi Obojna. Kultywuje tradycje ułańskie, będąc członkiem grupy rekonstrukcyjnej w barwach 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich. Grupa ułanów uświetnia swoją obecnością wszelkie historyczne imprezy, zarówno na terenie gminy Zaleszany, jak i powiatu stalowowolskiego oraz całego regionu. Waldemar Gimpel jest także współorganizatorem cyklicznej biesiady pod hasłem „Konie – nasza pasja”, odbywającej się corocznie pod koniec lipca w sołectwie Obojna.

TADEUSZ SZCZĘCH (Bojanów) – mieszkaniec Bojanowa, muzyk, działacz kultury i sportu, organista. Wieloletni pracownik instytucji kultury, założyciel i kierownik Kapeli Ludowej „Łęgowianie”, założyciel i członek zarządu Gminnego Klubu Sportowego „Korona” Bojanów. Społecznik, filantrop, pedagog, Wyróżniony odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” – Nagrodą Ministra Kultury Rzeczpospolitej Polskiej – 2002 r., Srebrną Odznaką Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej w 2015 r. Laureat Nagrody Starosty Stalowowolskiego za całokształt działalności w dziedzinie twórczości artystycznej i ochrony dóbr kultury – 2007 oraz Zarządu Powiatu Stalowowolskiego za osiągnięcia w działalności sportowej w kategorii „Animator Sportu 2014”.

JAN SURMA (Nisko) – popularny niżański rysownik i karykaturzysta, propagator tradycji regionalnych, organizator życia kulturalnego ziemi niżańskiej. Jako karykaturzysta znany jest z utrwalania postaci związanych z lokalnym środowiskiem. Jego prace o różnorodnej tematyce docierały w dalekie zakątki świata, prezentowane były także na wystawach indywidualnych i zbiorowych oraz w ogólnopolskich i lokalnych wydawnictwach, między innymi w Magazynie Nadsańskim „Nasz Czas”. Ponadto Jan Surma udziela się aktywnie w pracach Towarzystwa Ziemi Niżańskiej.

TADEUSZ JĘDRZEJEWSKI (Radomyśl nad Sanem) – wieloletni członek Radomyskiej Orkiestry Dętej, kontynuujący rodzinne tradycje muzyczne. Oddany propagator radomyskiej tradycji i kultury, a zwłaszcza radomyskiego zwyczaju strzelania z procy. Udziela się też aktywnie na niwie sportowej jako prezes LZS-u „Radosan”, ponadto jest członkiem zarządu radomyskiej OSP i wieloletnim sołtysem sołectwa Radomyśl nad Sanem.

STANISŁAW HALINIAK (Kłyżów) – właściciel Stadniny Konika Polskiego „Polonia” w Kłyżowie. Propagator tradycji jeździeckich, organizator imprez popularyzujących jeździectwo i zdrowy styl życia. Ubogaca obecnością koników polskich wiele pikników, a także uroczystości patriotycznych. Jest inicjatorem licznych akcji na rzecz dzieci i osób niepełnosprawnych.

Fot. Piotr Jackowski – Od lewej: Jan Surma, Stanisław Haliniak, Jerzy Augustyński, Waldemar Gimpel, Tadeusz Jędrzejewski


Wykonawcy części artystycznej:

* Reprezentacyjna Sekcja Taneczna Mażoretek NCK „Sokół” w Nisku – choreograf Anna Stryjecka
* Piosenkarki Studia Wokalnego VIVO SDK w Stalowej Woli, działającego pod kierunkiem Ewy Woynarowskiej – Agnieszka Stępak, Oliwia Pliszka, Sara Cygan, Anna Mączka, Monika Bielecka
* Kapela Ludowa „Łęgowianie” z Bojanowa – kierownictwo Tadeusz Szczęch
* Radomyska Orkiestra Dęta pod dyrekcją Krzysztofa Kapały
* Zespół Jazzowy PSM w Stalowej Woli – Daniel Rogowski (saksofon), Wojciech Front (kontrabas), Ryszard Marchewka (fortepian), Maksym Steć (perkusja)


Goście specjalni uroczystości:

– Janina Sagatowska – senator RP
– Antoni Błądek – poseł na Sejm RP
– Lucjusz Nadbereżny – prezydent Stalowej Woli
– Rafał Weber – przewodniczący Rady Miejskiej w Stalowej Woli
– Janusz Zarzeczny – starosta stalowowolski
– Teresa Sułkowska – wiceburmistrz gminy i miasta Nisko
– Waldemar Ślusarczyk – przewodniczący Rady Miejskiej w Nisku
– Adam Mach – wicestarosta niżański
– Paweł Gardy – wójt gminy Zaleszany
– Jan Pyrkosz – wójt gminy Radomyśl nad Sanem
– Małgorzata Nowak – wicewójt gminy Radomyśl nad Sanem
– Stanisław Paleń – sekretarz gminy Pysznica
– Anita Ryba – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Bojanowie


Pomysłodawca i prowadzący galę: Piotr Jackowski – redaktor naczelny Magazynu Nadsańskiego „Nasz Czas”

Organizatorzy: Redakcja Magazynu Nadsańskiego „Nasz Czas”, Wydawnictwo „Nasz Czas”, Państwowa Szkoła Muzyczna w Stalowej Woli, Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli, Niżańskie Centrum Kultury „Sokół” w Nisku, Stalowowolskie Towarzystwo Kulturalne

Autorka statuetek: Paulina Kara (Nisko)

Nagłośnienie: Jarosław Surdyka i Wojciech Wołoszyn – Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli

Transport: Józef Dulapa (Pilchów)

Słodki poczęstunek: Cukiernia „Jugo” z Kępia Zaleszańskiego


Idea gali:

Region dolnosański jest miejscem życia i pracy wielu wspaniałych ludzi. Wykonując swoje codzienne obowiązki, wyświadczają innym ogrom dobra. Spełniają się przy tym jako pasjonaci, animatorzy życia społecznego, kulturalnego, religijnego, gospodarczego. O ileż uboższa byłaby nasza mała ojczyzna, gdyby nie ich wkład w rozwój wspólnot lokalnych. Nie wszyscy są zauważani przez media, nie wszyscy działają w blasku reporterskich fleszy i kamer telewizyjnych, nie wszyscy otrzymują nagrody i wyróżnienia. A przecież... każdy z nich zasługuje na szacunek, docenienie, wyróżnienie, uhonorowanie.
Redakcja Magazynu Nadsańskiego „Nasz Czas” postanowiła dostrzec tych najzwyczajniejszych niezwyczajnych i uhonorować ich statuetką Człowieka Naszego Czasu. A skąd ów tytuł? Ponieważ ci ludzie odpowiadają na wyzwania naszego czasu, żyją tu i teraz, kształtując naszą rzeczywistość. To właśnie oni, dzięki swojej aktywności, wnoszą w nasze życie promyki dobra, nadziei, czynią wspaniałe rzeczy służąc nam wszystkim pomysłowością, talentem, inicjatywą i zaangażowaniem. Oni są bogactwem naszego regionu i jego chlubą. Choć z pewnością nie jest im łatwo, to jednak starają się pokonywać wszelkie trudności. Spełnianie w dobrym daje im siłę i motywuje do dalszego wysiłku na rzecz otoczenia. Są wśród nich ludzie różnych stanów i zawodów. To ludzie naszego czasu!

P.J.

Zobacz zdjęcia z gali. Kliknij TUTAJ!

Zobacz relację z gali Telewizji Miejskiej Stalowa Wola. Kliknij TUTAJ!

Udostępnij