Kolejne spotkanie Klubu Seniora „Złoty Kasztan”, mające charakter zajęć literackich z elementami biblioterapii, odbyło się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pysznicy 31 stycznia 2024 roku. Tematem przewodnim zajęć były lekcje długowieczności, omówione w oparciu o książkę Buettnera „Niebieskie strefy. 9 lekcji długowieczności od ludzi żyjących najdłużej”.

Autor w publikacji opisuje swoje podróże po całym świecie w poszukiwaniu najstarszych mieszkańców naszego globu. Odwiedził ludzi, którzy współtworzą unikalne społeczności Niebieskich Stref czyli te miejsca, w których mieszkańcom udaje się częściej osiągnąć długowieczność, a nawet przekroczyć 100 lat. W tych regionach rdzenni mieszkańcy, łącząc ze sobą pewne elementy takie jak zdrowy styl życia, określona dieta i filozofia, nie tylko dożywają pięknego wieku, ale także cieszą się wyjątkową jakością życia. Dzięki dziewięciu prostym, ale skutecznym lekcjom, przedstawionym w tej książce, każdy ma większe szanse na zdrowsze i szczęśliwsze życie. Seniorzy w nawiązaniu do lekcji o zdrowej diecie przygotowali pyszną sałatkę owocową.

W dalszej części zajęć zostały wykorzystane elementy psychoterapii. Uczestnicy spotkania wzięli udział w ćwiczeniu polegającym na rozwiązywaniu testu psychologicznego, którego autorem jest słynnym brytyjski psycholog Pip Wilson. Zadanie polegało na dopasowaniu do siebie i wybraniu jednej z postaci, które znajdowały się na rysunku. Test jest nie tylko dobrą zabawą, pomaga też ocenić, kim tak naprawdę jesteśmy. Wszyscy chętnie opowiadali o sobie włączając się do dyskusji.

B.P.