Gminne uroczystości dożynkowe gminy Radomyśl nad Sanem odbyły się 27 sierpnia 2023 roku w Antoniowie. Mieszkańcy i goście mogli skorzystać z wielu atrakcji. Były tradycyjna ceremonia chleba i konkurs na najpiękniejszy wieniec. Nie zabrakło dobrej muzyki, degustacji lokalnych potraw, a dla najmłodszych w strefie zabaw przygotowano darmowe atrakcje. Starostami dożynek byli Lucyna Jurkiewicz z Dąbrówki i Zbigniew Lachowski z Antoniowa.

Uroczystość rozpoczęła dziękczynna Msza Święta w intencji rolników. Odprawił ją proboszcz miejscowej parafii ks. Marek Mazur w asyście ks. seniora Jerzego Pelca. W trakcie Eucharystii, podczas której grała orkiestra dęta z Radomyśla, proboszcz poświęcił przyniesione wieńce dożynkowe oraz chleby z tegorocznych ziaren zbóż.

Otwarcia imprezy dokonała dyrektor Gminnego Centrum Kultury Teresa Lachowska, a przybyłych powitał wójt Jan Pyrkosz. Wśród nich znaleźli się między innymi wiceminister infrastruktury Rafał Weber, komendant Powiatowy Policji insp. Janusz Śnios, płk Grzegorz Grobel z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych w Warszawie, nadleśniczy Nadleśnictwa Gościeradów Mirosław Mach, skarbnik Powiatu Elżbieta Kulpa, oficer Wojskowego Centrum Rekrutacji w Nisku kpt. Dawid Tomczyk, kierownik Biura ARiMR w Stalowej Woli Łukasz Durek, kierownik Oddziału KRUS w Stalowej Woli Grzegorz Męciński, dyrektor Domu Pomocy Społecznej Łukasz Chrząstek, kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Stalowej Woli Magdalena Jastrząb, przewodniczący Rady Gminy Edward Wermiński wraz z radnymi, radna powiatowa Leokadia Gugała. Byli obecni sołtysi, strażacy, dyrektorzy szkół, kierownicy jednostek organizacyjnych i pracownicy samorządowi.

Szczególnie serdecznie wójt powitał grupy wieńcowe z 13 miejscowości gminy oraz Koła Gospodyń Wiejskich. Wyraził uznanie i podziękował rolnikom za trud i całoroczną pracę oraz kultywowanie tradycji przodków. – Dożynki to jedno z najpiękniejszych świąt nie tylko dla rolników, ale także dla każdego mieszkańca wsi – mówił. – Wyrażamy w ten dzień radość z zebranych po ciężkiej pracy plonów. Chciałoby się powiedzieć, że dobrze by było odpocząć po żniwach, ale jak wiemy praca w gospodarstwie rolnym nie kończy się wraz ze zbiorem zbóż. Niemniej to właśnie zboże zebrane latem jest ukoronowaniem ciężkiej pracy rolnika. Z niego powstaje chleb będący symbolem dostatku i sytości.

Wójt podziękował wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji Święta Plonów. Rolnikom życzył, by najbliższe lata przyniosły im wiele radości oraz satysfakcji z dobrze wykonywanej pracy. Włodarz przekazał także życzenia i serdeczne pozdrowienia dla rolników od senator RP Janiny Sagatowskiej, wojewody Ewy Leniart oraz wicemarszałek województwa Ewy Draus. Uznanie dla pracy rolników wraz z najlepszymi życzeniami wyraził także przewodniczący Rady Gminy Edward Wermiński.

Podczas tego dnia odbył się tradycyjny obrzęd dożynkowy. Starości dożynek, na ręce wójta Jana Pyrkosza i przewodniczącego Rady Edwarda Wermińskiego, złożyli dary dożynkowe – chleb wypieczony z tegorocznych zbiorów oraz kosz owoców. Po pokrojeniu chleba wójt w towarzystwie zaproszonych gości podzielił się nim z uczestnikami święta.

W okazały sposób wsie prezentowały swój dorobek kulturowy oraz kulinarne dziedzictwo gminy Radomyśl nad Sanem. W tegorocznej edycji konkursu na najpiękniejszy wieniec wystartowało 13 grup wieńcowych: z Rzeczycy Długiej, Chwałowic, Musikowa, Chwałowic – Popowic, Witkowic, Radomyśla, Orzechowa, Dąbrówki Pniowskiej, Pniowa, Antoniowa, Rzeczycy Okrągłej, Woli Rzeczyckiej i Żabna. Ze względu na twórczą inwencję, precyzję i wysoki poziom artystyczny wszystkich wykonanych kompozycji komisja miała trudne zadanie z wyłonieniem zwycięscy. Ostatecznie podjęto decyzję o nie przyznaniu miejsc w konkursie. Grupy wieńcowe, z rąk wiceministra infrastruktury Rafała Webera oraz wójta Jana Pyrkosza, otrzymały dyplomy z podziękowaniem, upominki i okolicznościowe medale wydane z okazji dożynek. Wyróżnieni zostali także rolnicy z terenu gminy, którzy otrzymali pamiątkowe statuetki. Podziękowano także członkom KGW.

W części artystycznej zaprezentowały się dzieci oraz młodzież z terenu gminy. Na scenie z pokazami gimnastycznymi wystąpiła grupa akrobatyczna z Chwałowic, a na akordeonie zagrał Łukasz Kuchno. Były też występy taneczne z tańcami ludowymi zespołu „Sanowiślaczki” oraz „Promyk” z Woli Rzeczyckiej. Zatańczyli też uczestnicy szkoły tańca „Just Dance” w Stalowej Woli – Dorota Tutak i Szymon Jaworski. Po zakończeniu oficjalnej części dożynek rozpoczęły się koncerty. Wystąpili zespół „Coco Jumbo” grający muzykę disco dance oraz zespół „Mr Góral”, który podczas biesiady góralskiej wykonał utwory kultowe w kulturze góralskiej.

Oprócz wrażeń muzycznych, na odwiedzających imprezę czekały inne atrakcje. Można było podegustować wielu lokalnych potraw i słodkości przygotowanych przez KGW z miejscowości: Antoniów, Chwałowice, Witkowice, Pniów, Dąbrówka Pniowska, Orzechów, Rzeczyca Okrągła, Rzeczyca Długa. Chętni mogli odwiedzić m.in. stoiska: kowalstwa artystycznego, komputerów i gier retro, Stowarzyszenia Lasowickiej Grupy Działania, Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Można było obejrzeć wystawę kolekcjonerskich samochodów oraz ręcznie wyrabiane anioły, a na kiermaszu znaleźć ciekawą książkę.

Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych gościach dożynek. Dzieci mogły wyszaleć się do woli na dmuchanych zjeżdżalniach oraz skorzystać ze strefy animacji, gier i zabaw. Było malowanie buziek, zabawy z bańkami mydlanymi. Zebranych rozśmieszał kabaret „Czwarta Fala”, a impreza zakończyła się dyskoteką z muzyką w wykonaniu DJ RMS.

Dożynki gminne zorganizowało Gminne Centrum Kultury we współpracy z wójtem gminy Janem Pyrkoszem, sołtysem Zbigniewem Lachowskim, Radą Sołecką z Antoniowa i lokalnymi organizacjami. Na przeprowadzenie imprezy organizatorzy uzyskali wsparcie finansowe od sponsorów, którymi byli:

• Bank Spółdzielczy w Zaleszanach Oddział w Radomyślu
• Mariusz Pasztaleniec - „AGMAR”
• Zbigniew Kozłowski - „ERKADO”
• Mateusz Kozłowski - „STIRA DOOR”
• Halina Kozłowska - Stolarnia „ADAM”
• Barbara i Roman Oskroba - „PAT-WIK”
• Monika i Tomasz Kupis – „MEGASTYRO”
• Roman Mazurek - „WODMEL”
• Marcin Mazurek - „MELBUD”
• Cecylia i Zenon Sajda
• Lucyna Jurkiewicz
• Zbigniew Lachowski
• Ewelina i Arkadiusz Jaworscy
• Dorota i Zbigniew Borys
• Wiktor Maduzia
• Krystyna i Ryszard Zbydniowscy
• Agnieszka i Robert Zbiżek
• OSP Antoniów i KGW Antoniów

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tegorocznego święta plonów, darczyńcom, uczestnikom. Przede wszystkim rolnikom. Dożynki bowiem są ich świętem i uznaniem dla ich rolniczego trudu.

P.C.

Fot. M.L.


Udostępnij