Jubileusz 30-lecia działalności świętowało Niżańskie Centrum Kultury „Sokół” w Nisku. Okolicznościowa uroczystość odbyła się 23 listopada 2021 roku. Nie zabrakło prelekcji, wystąpień gospodarzy i gości, gratulacji, podziękowań i akcentów muzycznych. Spotkanie zwieńczyły dyskusje przy jubileuszowym torcie.

– Państwa obecność jest potwierdzeniem wyjątkowości tego święta i wielkim wyróżnieniem. Cieszymy się, że wspólnie możemy obchodzić dzisiejszą uroczystość – witał gości Radosław Maziarz, dyrektor NCK „Sokół”. Salę widowiskową wypełnili samorządowcy, ludzie kultury, przyjaciele placówki, a także byli i obecni pracownicy NCK.

Prowadząca uroczystość Monika Jagiełło zauważyła, że minione chwile pozostają w pamięci. – Zapraszamy dziś państwa do wspólnej podróży w przeszłość – akcentowała. Tymi słowy zachęciła przybyłych do wysłuchania prelekcji znawcy lokalnych dziejów Mariusza Kowalika, który przybliżył historię Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Nisku i budynku niżańskiego „Sokoła”. Tutejsze gniazdo sokole powstało w roku 1903.

Jubileusz stał się okazją do wydania publikacji zatytułowanej „Dzieje sokolstwa niżańskiego 1903 – 1939”. Jej autorką jest Karolina Kutyła. Recenzji owego wydawnictwa dokonał prof. dr hab. Andrzej Nowakowski, interesujący się problematyką sokolą. Podczas uroczystości poświęcił kilka słów wspomnianej publikacji.

W klimacie wspomnień utrzymany był także film zatytułowany „30 lat Niżańskiego Centrum Kultury Sokół”. Zauważono w nim, że NCK powstało w lutym 1991 roku. Główną siedzibą nowej instytucji stał się budynek dawnej sokolni, a kierownictwo placówki objęła Krystyna Jeż. To tutaj znaleźli przystań twórcy – amatorzy. Kolejnymi dyrektorami byli Maria Jacek, Edward Horoszko, Alicja Sochacka, a dziś funkcję tę pełni Radosław Maziarz. Jedną z ciekawych kart NCK była współpraca z Towarzystwem Kultury Chrześcijańskiej „Logos”.

Podczas uroczystości doceniono i uhonorowano wiele osób, które tworzyły oblicze NCK i współpracowały z tą instytucją. Dziękowano także przedstawicielom administracji samorządowej, przyjaciołom placówki, byłym i obecnym pracownikom. Ponadto ciepłe słowa usłyszeli przedstawiciele mediów.

Po części oficjalnej odbył się koncert, w programie którego znalazły się wielkie przeboje z małej sceny. Oklaskiwano Jazz Band Błażeja Mokrzaka i piosenkarki ze Studium Wokalnego NCK „Sokół”. Nadarzyła się również okazja do przyjacielskich rozmów przy jubileuszowym torcie.

PIOTR JACKOWSKI

 

Wystąpienie niżańskiego burmistrza Waldemara Ślusarczyka

Studium Wokalne NCK „Sokół” i Jazz Band Błażeja Mokrzaka w koncertowej akcji

Zdjęcia: Piotr Jackowski


Udostępnij