Wydawnictwo „Nasz Czas” w Stalowej Woli obchodzi dziesięciolecie powstania. Jubileusz jest okazją do podsumowania działalności i podziękowań. To czas radości ze wspólnych dokonań. Wyrazem świętowania było zorganizowanie internetowej Gali Jubileuszowej z udziałem nadsańskich artystów. Można ją obejrzeć na kanale Naszczas24.pl w serwisie YouTube.

Zawierzenie

Wydawnictwo „Nasz Czas” w Stalowej Woli rozpoczęło działalność w styczniu 2010 roku. Jego głównym celem stało się wydawanie Magazynu Nadsańskiego „Nasz Czas” i przekazywanie informacji o życiu lokalnych społeczności. Zależało mi szczególnie na przekazie pozytywnym. Dlatego położyłem nacisk na promowanie wartościowych ludzi i ciekawych przedsięwzięć służących dobru wspólnemu. Starałem się także integrować nadsańskie środowisko. Pomny odwiecznej mądrości mówiącej, że bez Boga ani do proga, postanowiłem zawierzyć wydawniczą działalność Królowej Korony Polskiej z Nadsańskiej Jasnej Górki w Woli Rzeczyckiej. Ów akt miał miejsce 17 września 2011 roku. Oto jego treść.

Królowo Korony Polskiej z Nadsańskiej Jasnej Górki w Woli Rzeczyckiej, Matko Boża Nadsańska, stajemy dziś przed Twoim obliczem jako środowisko związane z Magazynem Nadsańskim „Nasz Czas” – twórcy pisma, czytelnicy, sympatycy, przyjaciele, mieszkańcy regionu nadsańskiego. Przychodzimy do Ciebie, aby powierzyć się Twojej opiece i zawierzyć Ci wszystkie nasze dobre intencje. Prosimy, abyś wypraszała nam u Syna swego wszelkie łaski potrzebne do czynienia dobra i niesienia owego dobra ludziom. Obieramy sobie Ciebie za Patronkę Magazynu Nadsańskiego „Nasz Czas” ufając, że zawsze będziesz nam pomocą, ucieczką i obroną.

Regionalny miesięcznik

Magazyn Nadsański „Nasz Czas”. Znamy dobrze ten popularny, regionalny miesięcznik. Pragnę wyrazić radość, że wrósł mocno w pejzaż życia lokalnego środowiska. Jako redakcja jesteśmy obecni tam, gdzie dzieje się coś ciekawego. Nad Sanem mieszka wielu ludzi, którzy czynią wspaniałe rzeczy. Są to liderzy nadsańskich społeczności, animatorzy życia kulturalnego, społecznego, gospodarczego, religijnego... Staramy się ukazywać ich działalność, dokonania i wspierać podejmowane inicjatywy. Pragnę podziękować za to, iż możemy współpracować z tak wartościowymi ludźmi, których aktywność jest widoczna na ziemi stalowowolskiej i niżańskiej.

Przeglądając karty miesięcznika „Nasz Czas” możemy przypomnieć sobie najciekawsze wydarzenia, począwszy od czerwca 2006 roku. Osobiście skrupulatnie archiwizuję każdy numer, oprawiając pismo rocznikami. Tak powstają księgi historii regionu nadsańskiego. To wielka radość i satysfakcja. Dzielę się nią z okazji jubileuszu.

Włodarze o „Naszym Czasie”

Kiedy w 2016 roku obchodziliśmy uroczyście 10-lecie istnienia Magazynu Nadsańskiego „Nasz Czas”, kilku włodarzy gmin podzieliło się swoimi refleksjami dotyczącymi pisma. Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny akcentował wówczas, że to, co wyróżnia „Nasz Czas”, to kwestia pozytywnego przekazu, dzielenia się tym co dobre i najpiękniejsze w naszym regionie. Natomiast ówczesny niżański burmistrz Julian Ozimek podkreślił: Periodyk redaktora Jackowskiego stanowi jeden z ostatnich sumiennych, prasowych bastionów kultury. To bardzo ważne i potrzebne, by lokalne media nie zapominały o tradycjach i dziedzictwie regionu. „Nasz Czas” nie zapomina.

Pełniący wtedy swą funkcję wójt gminy Pysznica Tadeusz Bąk zaznaczył, że w „Naszym Czasie” każdy czytelnik znajdzie rzetelne relacje z wydarzeń, bez specjalnego szukania taniej sensacji. Podejmowane przez to czasopismo inicjatywy wnoszą w nasze nadsańskie środowisko prawdziwą cząstkę kultury w najlepszym wydaniu. A radomyski wójt Jan Pyrkosz stwierdził, iż magazyn „Nasz Czas” ma istotne znaczenie dla gminy Radomyśl nad Sanem i jej mieszkańców. Wśród społeczeństwa jest medium cieszącym się sporym zaufaniem. Z kolei zaleszański wójt Paweł Gardy zwrócił się do mnie tymi słowy: Dzięki pańskiemu zaangażowaniu wielokrotnie przeżywaliśmy doniosłe uroczystości zarówno patriotyczne, jak i lokalne, w których zawsze na pierwszym miejscu stawiane były najważniejsze wartości: Bóg, Honor, Ojczyzna. Za to wszystko z całego serca dziękujemy.

Były i książki

W ciągu dziesięciu lat działalności Wydawnictwo „Nasz Czas” wydało dziewięć książek oraz pozycji o charakterze promocyjnym. Tą drogą udostępniliśmy twórczość autorów ziemi nadsańskiej, tarnowskiej, pojawiło się także zamówienie ze strony kontrahenta amerykańskiego. Ze szczególnym zainteresowaniem spotkało się wydanie książki Romana Niwierskiego zatytułowanej „Kryptonim Kościół. Dzieje budowy kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli w dokumentach Służby Bezpieczeństwa”. Owa publikacja została napisana w oparciu o pracę wyróżnioną przez Instytut Pamięci Narodowej. Jej autor, obejmując swym zainteresowaniem lata 1956-1973, przybliża nie tylko trudną historię wznoszenia świątyni, lecz podejmuje także wątek szerszych zmagań w obronie najwyższych wartości.

Z chwilą powstania Wydawnictwa „Nasz Czas” podjęliśmy kroki zmierzające do wydania fascynujących tekstów, jakie przez cztery lata publikował w magazynie „Nasz Czas” ks. Jerzy Warchoł. Jego publicystyka odznaczała się błyskotliwością, przeplataniem powagi i humoru, celnością spostrzeżeń i rozległą tematyką. Przedsięwzięcie udało się sfinalizować w grudniu 2015 roku. Nakład książki (tysiąc egzemplarzy), zatytułowanej „Myśli i słowa. Zebrane teksty ks. kan. Jerzego Warchoła, opublikowane w Magazynie Nadsańskim Nasz Czas oraz w biuletynie Solidarności HSW”, został już wyczerpany.

Z innych pozycji trzeba wymienić „Tren Katyński 2010” Zdzisława Cieplińskiego, „Legendy lipskie” Jerzego Drzewiego, „Cerkwie pogranicza” Zofii i Mariusza Bajków oraz tomik poetycki „In a word” Jadwigi Sawy. Natomiast owocem współpracy z Lokalną Grupą Działania „Sanłęg” było wydanie folderu promocyjnego pt. „Między Sanem a Łęgiem”. Do tego dochodzą publikacje promujące gminę Gorzyce.

Spotkania i gale

„Nasz Czas” to nie tylko działalność wydawnicza, ale i organizatorska. Na tym polu na szczególną uwagę zasługują Wielkie Gale „Człowiek Naszego Czasu”. Są to imprezy, podczas których animatorzy lokalnego życia, czyniący wiele dobra w swoich społecznościach, honorowani są statuetką i tytułem Człowiek Naszego Czasu.

Gale są znaczącymi wydarzeniami artystycznymi. Prezentują się na nich orkiestry, zespoły kameralne, chóry, soliści, kapele ludowe, zespoły taneczne, doszło również do zorganizowania pokazu mody. W tych imprezach uczestniczą przedstawiciele nadsańskich społeczności. Jesteśmy wówczas razem i wspólnie dzielimy radość.

Zorganizowanie takiej imprezy to duży wysiłek. Podejmuje go Wydawnictwo „Nasz Czas” wraz z Państwową Szkołą Muzyczną I i II st. im. I.J. Paderewskiego w Stalowej Woli, Miejskim Domem Kultury w Stalowej Woli i Niżańskim Centrum Kultury „Sokół” w Nisku. Dziękuję wszystkim współorganizatorom przedsięwzięcia za dobrą i owocną współpracę.

Druga ciekawa inicjatywa organizacyjna „Naszego Czasu” to Międzygminne Spotkania Integracyjne. Odbywają się wiosną w śródleśnych Kochanach w gminie Pysznica na posesji artysty rzeźbiarza Stanisława Popka i jesienią w parafii Wola Rzeczycka w gminie Radomyśl nad Sanem, gdzie gospodarzem jest ks. Marcin Hejman. Przybywają na nie mieszkańcy ziemi stalowowolskiej, niżańskiej, lubelskiej, zamojskiej, świętokrzyskiej. Uczestniczymy wówczas w okolicznościowej Mszy Świętej w intencji środowiska związanego z „Naszym Czasem”, którą sprawuje ks. Franciszek Grela z Niska. Części integracyjnej towarzyszą ciekawe rozmowy, śpiewy, prezentują się również lokalni artyści. Takie chwile są wielką wartością.

Media „Naszego Czasu”

Z upływem lat działalność Wydawnictwa „Nasz Czas” rozrastała się. Chcąc docierać z informacjami do jak najszerszych kręgów społeczeństwa, założyliśmy regionalny portal internetowy Naszczas24.pl. Piszemy w nim o aktualnych wydarzeniach, przybliżamy lokalną historię, promujemy ciekawe inicjatywy. Powstała także internetowa Telewizja Naszego Czasu, której produkcje można oglądać na kanale Naszczas24.pl w serwisie YouTube. W jej zasobach zgromadziliśmy wiele reportaży, wywiadów, relacji, materiałów historycznych, muzycznych, sportowych, uwagę zwracają także felietony, gawędy i vlogi Piotra Jackowskiego.

Artyści na gali

Chlubą regionu nadsańskiego i jego wizytówką są artyści i zespoły, które tworzą. „Nasz Czas” wielokrotnie ich promował, a oni również byli z nami, dając wyraz swojej wdzięczności i sympatii. Na wieść o przygotowywaniu internetowej Gali Jubileuszowej z okazji 10-lecia Wydawnictwa „Nasz Czas”, postanowili wziąć udział w tym przedsięwzięciu. Owo zaangażowanie zaowocowało powstaniem interesujących prezentacji.

W jubileuszowym programie wystąpił Zespół Ludowy „Pyszniczanie”, którego liderem jest Eugeniusz Surowaniec. Na gali rozbrzmiewa piosenka, którą artyści śpiewali w Kochanach z okazji 10-lecia Magazynu Nadsańskiego „Nasz Czas”. Drugim pysznickim akcentem jest utwór „Writing’s on the wall” z repertuaru Sama Smitha. Śpiewa go Dominika Swara – laureatka III miejsca Domowego Festiwalu Piosenki w kategorii cover. Wykonanie ubogaca teledysk przygotowany przez „Nasz Czas”.

Artystyczny wkład w galę wnieśli także instruktorzy Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nisku – wokalistka Dorota Nieradka i gitarzysta Dominik Maślach. Zaciekawiają wykonaniem słynnego „Linoskoczka” Grzegorza Turnau’a. Po nich na wirtualnej scenie pojawia się ceniona stalowowolska pianistka i pedagog Magdalena Pamuła. Jej propozycją jest popularna miniatura fortepianowa Beethovena „Dla Elizy”.

Wielobarwność muzyki akordeonowej ukazuje mieszkaniec powiatu niżańskiego Mikołaj Wybacz, uczeń Krzysztofa Garbacza w stalowowolskiej szkole muzycznej. W jego interpretacji rozbrzmiewa fragment Suity Francka Angelisa – część III „Asia – flashes”. Prezentację w formie teledysku przygotowało Wydawnictwo „Nasz Czas”. Natomiast śpiewające życzenia w imieniu Gminnego Ośrodka Kultury w Zaleszanach składa lubiany tenor Piotr Szpara, który wznosi muzyczny toast. Jest to Toast Alfreda z opery „Traviata” Giuseppe Verdiego.

Wielkim finałem Gali Jubileuszowej jest występ zespołu akordeonowego stalowowolskiej PSM, który tworzą podopieczni Krzysztofa Garbacza: Karolina Wdowiak, Mikołaj Wybacz, Szymon Kosz, Stanisław Madej, Jacek Walczak, Michał Łyko, Bartłomiej Taper. Artyści prezentują arcyciekawy utwór „Imperial” Astora Piazzolli w opracowaniu Krzysztofa Naklickiego.

Serdeczne podziękowanie

W chwilach jubileuszu 10-lecia Wydawnictwa „Nasz Czas” pragnę gorąco podziękować wszystkim za wszystko. Ciepłe słowa kieruję do Przyjaciół, Czytelników, Sympatyków „Naszego Czasu”, do wszystkich Mieszkańców regionu nadsańskiego. Wydawnicze inicjatywy powstały i istnieją dla Was, abyście Państwo mogli korzystać z dobrych i wartościowych mediów, aby wieści o tym, co pożyteczne i szlachetne, rozchodziły się szeroko. Chodzi o to, aby nasza nadsańska wspólnota integrowała się wokół tego, co najlepsze.

Dziękuję serdecznie za współpracę wielu instytucjom i osobom, włączającym się w przedsięwzięcia „Naszego Czasu”. Także tym, którzy nadesłali jubileuszowe życzenia i przygotowali występy z myślą o Gali Jubileuszowej. Zachęcam, abyśmy dalej byli razem i działali na rzecz dobra wspólnego. Przed nami jeszcze wiele ciekawych wyzwań. Mam nadzieję, że wszystkim sprostamy.

PIOTR JACKOWSKI

Fot. Kanał Naszczas24.pl w serwisie YouTube

Piotr Jackowski jako prowadzący Galę Jubileuszową 10-lecia Wydawnictwa „Nasz Czas”

Udostępnij