Uroczystości upamiętniające katyńczyka Erwina Tymczyszyna odbyły się w miejscu nieistniejącej osady leśnej Brzóza 28 maja 2023 roku. Odprawiona została Msza św., poświęcono także pamiątkową tablicę upamiętniającą zamordowanego w Katyniu żołnierza Wojska Polskiego. W miejscu pamięci delegacje oddały hołd i złożyły kwiaty. postać Erwina Tymczyszyna przybliżył Dariusz Żmuda – nauczyciel z PSP im. Kazimierza Sosnkowskiego w Antoniowie. Głównym organizatorem uroczystości było Nadleśnictwo Gościeradów.

Erwin Tymczyszyn urodził się w 1909 roku w Brzózie – dawnej, wysiedlonej po II wojnie światowej osadzie śródleśnej. Był absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego i nauczycielem w gimnazjum w Krakowie. Po ukończeniu kursu w Batalionie Podchorążych Rezerwy Piechoty w Tomaszowie Lubelskim uzyskał stopień podporucznika rezerwy i przydzielony został do 2 Pułku Piechoty Legionów Polskich. Był uczestnikiem kampanii wrześniowej w 1939 r. Został zamordowany przez NKWD w 1941 roku w lesie katyńskim.

W intencji katyńczyka odprawiona została Msza św. przez proboszcza parafii pw. Matki Bożej Bolesnej i Pocieszenia w Radomyślu nad Sanem ks. Witolda Szczura. Oprawę muzyczną nabożeństwa zapewniła Radomyska Orkiestra Dęta. Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe Kół Łowieckich, straży z Zaklikowa i szkoły z Antoniowa. Po nabożeństwie miało miejsce poświęcenie pamiątkowej tablicy upamiętniającej katyńczyka. Tablica została umieszczona na kamieniu leżącym pod brzózkim krzyżem, przy kapliczce św. Huberta.

W miejscu pamięci, przy którym wartę honorową wystawił Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Dęba, hołd oddali i kwiaty złożyli nadleśniczy Nadleśnictwa Gościeradów Mirosław Mach wspólnie z kpt. Piotrem Zasuwą z OSPWL w Nowej Dębie. Następnie kwiaty złożyła delegacja samorządowa w składzie: wójt Jan Pyrkosz, dyrektor GCK Teresa Lachowska oraz Zygmunt Janoszek – mieszkaniec Radomyśla, miłośnik historii i regionalista, a także główny organizator brzózkiej majówki. Pokłon oddały też delegacje Koła Gospodyń Wiejskich z Lipy oraz szkoły w Antoniowie z dyrektorem Tadeuszem Stopyrą.

P.C.

Fot. GCK