Prawie 300 pszczelarzy z południowo-wschodniej Polski ponownie pojawiło się w gościnnych murach działającego w Stalowej Woli Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Rzeszowskiej. 22 września 2023 roku odbyło się tu VIII Forum Pszczelarskie pn. „Stalowa pszczoła nie istnieje”.

To już tradycja, że zanim na tutejszej uczelni pojawią się w październiku studenci, to wcześniej – we wrześniu, ściągają do niej licznie pszczelarze na organizowane przez Powiat Stalowowolski Forum Pszczelarskie „Stalowa pszczoła nie istnieje”. To jedna z największych tego typu konferencji w kraju, więc chętnych do udziału w niej nigdy nie brakuje.

Tak było i tym razem – piękna aula Politechniki Rzeszowskiej wypełniła się po brzegi hodowcami pszczół z całej polski południowo-wschodniej. Obecni byli też wojewódzcy i powiatowi lekarze weterynarii oraz przedstawiciele środowiska akademickiego z największymi krajowymi autorytetami w dziedzinie pszczelarstwa, jak np. prof. dr hab. Paweł Chorbiński, dr hab. Kamila Mitrowska czy dr hab. Krystyna Pohorecka – redaktor naczelna miesięcznika „Pszczelarstwo”. Nie zabrakło również przedstawicieli władz centralnych, których reprezentował stalowowolski poseł oraz wiceminister infrastruktury Rafał Weber, a także samorządowców, na czele z Ryszardem Andresem – przewodniczącym Rady Powiatu Stalowowolskiego oraz Mirosławem Machem – przewodniczącym Rady Miejskiej w Zaklikowie oraz nadleśniczym Nadleśnictwa Gościeradów.

Gości powitali: gospodarz obiektu – dziekan Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Rzeszowskiej dr hab. Andrzej Trytek, wicestarosta stalowowolski Mariusz Sołtys oraz starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny. – Powiat Stalowowolski nie bez kozery jest organizatorem tej konferencji. Jesteśmy pszczelarskim zagłębiem i właśnie z myślą o naszych hodowcach pszczół zaczęliśmy w 2014 roku organizować to wydarzenie. Zależało nam, aby mogli poszerzać swoją wiedzę i czerpać ją od największych autorytetów w tej dziedzinie. Przez kolejne lata forum nam się rozrosło, szczerze mówiąc, jego zasięg i popularność nawet mnie zaskoczyły. Dzisiaj to wydarzenie już prawie o ogólnopolskim charakterze, co bardzo nas cieszy. W związku z tym mogę obiecać, że nie zaprzestaniemy organizowania go, tylko zrobimy wszystko aby w kolejnych edycjach sprostać tej wysoko zawieszonej poprzeczce – mówił starosta Janusz Zarzeczny.

Podobnie jak w latach poprzednich, konferencji towarzyszył kiermasz, na którym pszczelarze mogli zaopatrzyć się w specjalistyczny sprzęt. Były też przygotowane przez nich stoiska, gdzie mieszkańcy mogli spróbować rożnego rodzaju miodów z lokalnych pasiek, a także zakupić złocisty nektar, będący owocem ciężkiej pracy pszczół i pszczelarzy. Kiermasz i stoiska były chętnie odwiedzane przez uczniów szkół oraz przedszkolaków, którzy mogli degustować pyszny miód z regionalnych pasiek. Warto zaznaczyć, że specjalnie z myślą o nich, podczas imprezy odbywały się też ciekawe zajęcia edukacyjne na temat pszczelarstwa i hodowli pszczół.

Organizatorem wydarzenia był Powiat Stalowowolski we współpracy z Powiatowym Inspektoratem Weterynarii w Stalowej Woli oraz Powiatowym Związkiem Pszczelarzy w Stalowej Woli, a partnerowały im m.in. Wojewódzki Inspektorat Weterynarii z/s w Krośnie, Podkarpacka Izba Lekarsko-Weterynaryjna w Przemyślu oraz Gmina Zaleszany.

P.S.

Zdjęcia: Piotr Jackowski


Udostępnij