4 lipca tego roku minęło 80 lat od tragicznej śmierci gen. Władysława Sikorskiego oraz towarzyszących mu osób (także jego córki Zofii Leśniowskiej) w katastrofie lotniczej pod Gibraltarem. Samorządowcy z Gminy Radomyśl nad Sanem upamiętnili tę rocznicę składając kwiaty i znicze pod tablicą poświęconą temu mężowi stanu, znajdującą się przez budynkiem Środowiskowego Domu Samopomocy. W swoim życiu przybywał on dwukrotnie w Radomyślu.

Pokłon Generałowi oddały delegacje w składzie: wójt gminy Jan Pyrkosz, radny Julian Geneja i Zygmunt Janoszek, sekretarz Gminy Magdalena Nowak-Wojtala wspólnie z dyrektor GCK Teresą Lachowską, a także kierownik ŚDS Dominika Czerepak-Drzymała razem z kierownik GOPS Małgorzatą Krzeszewską.

Wójt Jan Pyrkosz przedstawił rys historyczny dotyczący osoby generała Sikorskiego – polityka i wybitnego dowódcy, premiera II RP, Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych w czasie II wojny światowej i szefa rządu RP na uchodźctwie. Był jednym z tych, dzięki którym Polska odniosła zwycięstwo nad nawałą bolszewicką w 1920 roku i jednym z tych, dzięki którym Polska w 1918 roku odzyskała niepodległość. Zginął 4 lipca 1943 roku w katastrofie samolotu pod Gibraltarem.

Dla uczczenia jego pamięci, w Radomyślu, w 75. rocznicę tragicznej śmierci, przed budynkiem ŚDS zamontowana została tablica pamiątkowa. Granitową tablicę postawiono na placu, gdzie znajdował się, już nieistniejący, murowany budynek szkoły ludowej. W latach 1883 – 1884 mieszkał w nim, wraz z rodzicami, wówczas niespełna dwuletni przyszły premier i Naczelny Wódz. Przed I wojną światową Władysław Sikorski ponownie zamieszkał z żoną Heleną w Radomyślu (w domu obok obecnego Urzędu Pocztowego) nadzorując prace przy regulacji Sanu. Tablicę zamontowano w 2018 roku, a jej odsłonięcie i poświecenie wpisało się w harmonogram gminnych obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

P.C.

Fot. D.W.