Wkrótce do Stalowej Woli dotrze olbrzymi element turbiny gazowej – jednej z dwóch, które zostaną zainstalowane w powstającej elektrociepłowni. Turbina, ze względu na swoje rozmiary, była transportowana Wisłą na barkach. We Wrzawach w gminie Gorzyce trwają prace przygotowawcze do rozładunku elementów turbiny dla Elektrociepłowni Stalowa Wola. Następnym etapem będzie przewiezienie turbiny drogą wojewódzką, a następnie drogą krajową do Stalowej Woli przez Gorzyce, Zaleszany, Zbydniów i Turbię.
Na czas przejazdu platformy z turbiną konieczny będzie demontaż oświetleń, wysepek i linii energetycznej oraz znaków drogowych. Platforma będzie poruszała się z prędkością dwóch kilometrów na godzinę, dlatego na czas jej przejazdu zostaną wyznaczone objazdy. Ze względu na rozmiary, ładunek przejedzie przez Rozwadów, a nie obwodnicę Stalowej Woli, ponieważ prześwity wiaduktów nad Trasą Podskarpową są mniejsze od rozmiarów turbiny. Dalej ładunek będzie wieziony przez środek miasta – Al. Jana Pawła II, ul. Staszica i Energetyków.

DWIE TURBINY

W Elektrociepłowni Stalowa Wola zainstalowana zostanie także druga turbina – parowa. Wykonawcą generalnym budowy bloku gazowo-parowego jest hiszpańska firma Abener Energia. Zakończenie wartej 1,6 mld zł inwestycji i oddanie jej do użytku planowane jest na drugi kwartał 2015 roku.
Zainstalowane w Elektrociepłowni turbiny mają produkować prawie 240 MW energii cieplnej w postaci wody na potrzeby komunalne i pary technologicznej dla pobliskich zakładów przemysłowych oraz 450 MW energii elektrycznej. Sprawność cieplna ECSW ma sięgać prawie 60 proc., dzięki czemu będzie to jedna z najbardziej efektywnych elektrowni w Europie.
Budowa nowego bloku energetycznego to największa inwestycja w Stalowej Woli w ciągu ostatnich 20 lat i zarazem pierwsze tak duże przedsięwzięcie tego typu dla PGNiG, które realizuje projekt z grupą Tauron. Przedsięwzięcie zainicjowane zostało podpisaniem pod koniec 2008 roku listu intencyjnego, w którym wyrażono wolę współpracy. Następnie, w grudniu 2009, zawarto porozumienie określające ramy projektu. Rok później podpisano umowę realizacyjną, a 11 marca 2011 roku zawarto trzy kolejne umowy: o funkcjonowaniu Elektrociepłowni Stalowa Wola, sprzedaży energii elektrycznej oraz na dostawy paliwa gazowego. Prowadzone przez Elektrociepłownię Stalowa Wola postępowanie przetargowe na budowę bloku zakończyło się w kwietniu 2012 roku. W grudniu 2012 roku wmurowany został kamień węgielny pod budowę ECSW.

MONIKA IWASZKO

Fot. Urząd Gminy Gorzyce – We Wrzawach w gminie Gorzyce trwają prace przygotowawcze do rozładunku elementów turbiny dla Elektrociepłowni Stalowa Wola

Udostępnij