Stowarzyszenie „Niżańskie Centrum Rozwoju” zrealizowało wyjazd edukacyjno-patriotyczny w ramach projektu „Pora na seniora!”, współfinansowanego ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. Celem wyjazdu w dniach 30 lipca 2014 r. – 1 sierpnia 2014 r. było zwiększenie stopnia edukacji patriotycznej oraz poprawa dostępu do tej edukacji. W wyjeździe wzięło udział 44 seniorów i seniorek z terenu powiatu niżańskiego (głównie z miejscowości Rudnik nad Sanem, Nisko, Ulanów i Krzeszów). Wyjazd koordynował Robert Bednarz, a opiekę nad seniorami sprawowali Katarzyna Potomska, Luiza Samko i Małgorzata Janiec.

Pierwszym punktem wyjazdu było odwiedzenie szczególnego miejsca na mapie Polski z punktu widzenia edukacji – Wieliczki. Seniorzy zwiedzili Kopalnię Soli „Wieliczka” – jeden z najcenniejszych zabytków na ziemiach polskich, wpisany jako jeden z pierwszych dwunastu obiektów na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. W kopalni seniorzy mieli możliwość zobaczenia podziemnych korytarzy, wyrobisk, jezior solankowych, kaplic, rzeźb, maszyn i urządzeń. Dzięki zwiedzaniu z przewodnikiem poznali również historię rozwoju technik górniczych.
Po zwiedzeniu trzech poziomów kopalni soli uczestnicy wyjazdu udali się na obiad do „Restauracji Królewskiej”. Kolejnym punktem było zwiedzanie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia Kraków – Łagiewniki i Centrum Jana Pawła II z przewodniczką Katarzyną Sochą-Kuchno.
Drugi dzień wyjazdu rozpoczął się od wizyty w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Seniorzy, dzięki zwiedzaniu muzeum z przewodnikiem, zapoznali się z miejscem, które stało się symbolem holokaustu. Zobaczyli wystawę stałą w Auschwitz oraz teren obozu macierzystego, w tym m.in. fotografie dokumentalne, fotokopie dokumentów, modele, rzeźby, eksponaty historyczne (między innymi: ubrania więźniarskie, prycze i inne sprzęty w jakie były wyposażone pomieszczenia więźniarskie, rzeczy odebrane więźniom). Następnie seniorzy zobaczyli najważniejsze relikty poobozowe w Birkenau m.in. teren byłego obozu, baraki mieszkalne, rampę wyładowczą.
Po zwiedzeniu Auschwitz-Birkenau zjedzono obiad w restauracji „Skorpion”. Kolejnym punktem wyjazdu było zwiedzenie Muzeum Domu Rodzinnego Ojca Świętego w Wadowicach. Seniorzy zapoznali się z historią życia Jana Pawła II, jego wpływem na losy Polski i Polaków oraz zobaczyli należące do niego pamiątki. Dzień zakończył się kolacją integracyjną.
Ostatni dzień wyjazdu poświęcono na zwiedzanie Krakowa i jego najważniejszych zabytków. Jako pierwsze odwiedzono miejsce mające szczególne znaczenie w historii Polski – Wawel. Oglądano reprezentacyjne komnaty królewskie, a po nich katedrę wraz z kryptami i Dzwonem Zygmunta. Następnie, zmierzając do restauracji „Morskie Oko”, zwiedzano najważniejsze zabytki miasta (m.in. okno papieskie, Collegium Maius, Kościół Mariacki, Rynek Główny, Mały Rynek) słuchając opowiadań przewodniczki Katarzyny Sochy-Kuchno na temat ich historii. Po obiedzie udano się na szlak turystyczny po podziemiach Rynku Głównego.
Seniorzy, dzięki wyjazdowi, zwiększyli swój stopień edukacji patriotycznej oraz pełniej uczestniczyli w życiu społecznym integrując się z innymi seniorami z powiatu niżańskiego.

ROBERT BEDNARZ

Zdjęcia: Archiwum Roberta Bednarza


Udostępnij