Gminny konkurs historyczny pt. „Katyń 1940” odbył się 13 kwietnia 2023 roku w Urzędzie Gminy w Radomyślu nad Sanem. Zmaganiom, które zorganizowano w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, patronował wójt Jan Pyrkosz.

Konkurs, zorganizowany przez Gminne Centrum Kultury i Biblioteki Publiczne, składał się z dwóch części. Pierwszy etap polegał na wykonaniu pracy plastycznej poświęconej tematyce Katynia. Natomiast w drugim uczestnicy pisali test wiedzy o tamtych tragicznych wydarzeniach. Oceny wyników dokonała komisja w składzie: wójt Jan Pyrkosz, dyrektor GCK Teresa Lachowska, Marlena Lachowska z GCK i Joanna Dudzińska z Urzędu Gminy.

W konkursie plastycznym, na który wpłynęło 29 prac, pierwsze miejsce zajęła Sara Kamerska z PSP w Radomyślu, drugie – Julia Dudek z PSP w Woli Rzeczyckiej, a trzecie – Karol Stelmach, także z Woli Rzeczyckiej. Komisja wyróżniła również prace: Kamili Wróblewskiej i Dariusza Miętusa z PSP w Woli Rzeczyckiej oraz Aleksandry Kozioł z PSP z Chwałowic.

W konkursie wiedzy o Katyniu, w którym wzięło udział 21 uczestników, całe podium zajęli uczniowie z PSP w Woli Rzeczyckiej. Najlepiej test napisał Filip Nicpoń, na drugim miejscu uplasowała się Agata Drozd, a trzecie miejsce zajął Oliwier Żyłka.

Po wręczeniu nagród i wyróżnień wójt Jan Pyrkosz powiedział: – Dzisiejszy konkurs został zorganizowany, aby pamiętać o Zbrodni Katyńskiej, której dokonał naród rosyjski na rozkaz najwyższych władz sowieckich, za przyzwoleniem i wiedzą dyktatora Józefa Stalina. Musimy zachować pamięć o tych tragicznych wydarzeniach, których doznała nasza ojczyzna i doświadczył naród polski, gdy z rąk Sowietów zginął kwiat inteligencji polskiej, elita II Rzeczypospolitej. Dla zachowania pamięci i dziedzictwa tej zbrodni, konkurs odbył się w dniu dzisiejszym – 13 kwietnia, ustanowionym przez Sejm RP Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Musimy mieć świadomość tego, że za naszą wschodnią granicą jest nasz odwieczny wróg, który dąży do odbudowania imperium rosyjskiego. To wróg, który stosuje metody uznawane w cywilizowanym świecie za barbarzyńskie i okrutne. Przykładem tego może być obecna sytuacja na Ukrainie, gdzie trwa brutalna wojna wypowiedziana w sposób niesprowokowany przez Rosję narodowi ukraińskiemu. Wiemy jakich zbrodniczych czynów i przestępstw dopuszczają się Rosjanie na narodzie ukraińskim. Dokonują zbrodniczych czynów, które można określić aktami ludobójstwa. Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom za udział w konkursie wiedzy o Katyniu i konkursie plastycznym. Gratuluję laureatom, wyróżnionym i składam podziękowania nauczycielom za przygotowanie uczniów do konkursu.

P.C.

Fot. D.W.