W ostatnich dniach w całym kraju odbyła się kolejna,11. edycja Narodowego Czytania. Mieszkańcy gminy Radomyśl nad Sanem również włączyli się w ogólnopolską akcję wspólnego czytania największych dzieł polskiej literatury.

Na tegoroczną odsłonę Narodowego Czytania Prezydent Andrzej Duda z Małżonką wskazali „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza - opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce.

Tegoroczne gminne, wspólne czytanie zostało zorganizowane przez gminne biblioteki publiczne i odbyło się m.in. w Radomyślu, gdzie poezje czytali m.in. wójt Jan Pyrkosz, emerytowane nauczycielki, dyrektor GCK Teresa Lachowska, pracownicy Środowiskowego Domu Samopomocy wraz uczestnikami placówki. W akcję włączyły się także biblioteki w Chwałowicach, Woli Rzeczyckiej, Rzeczycy Długiej i Antoniowie. W Narodowym Czytaniu w tychże bibliotekach wzięli udział uczniowie, nauczyciele, dyrektorzy szkół i mieszkańcy wsi. Uczestnicy dzielili się przemyśleniami, refleksjami i mogli obejrzeć wystawy poświęcone wydarzeniu. Każdemu, kto przyniósł własny egzemplarz dzieła, została wbita pamiątkowa pieczątka Narodowego Czytania.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Czytanie zostało nazwane „Narodowym”, aby podkreślić jego powszechny charakter, a podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Akcja została zainicjowana lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku odbyło się czytanie dział Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, nowele polskie, „Balladynę” Juliusza Słowackiego i „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

P.C.

Fot. Dawid Wąsikowski

 

 

XI Narodowe Czytanie 2022

We wrześniu 2022 roku odbyła się 11. edycja Narodowego Czytania. Wydarzenie wpisało się w Rok Romantyzmu Polskiego ustanowiony z okazji dwusetnej rocznicy wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Spotkanie odbyło się w sali w budynku Gminnego Centrum Kultury w Chwałowicach.

Czytającymi byli: Wójt Gminy- Jan Pyrkosz, Dyrektor GCK- Teresa Lachowska, Anna Przywara, Elżbieta Jackowska, Zofia Moskal, Agnieszka Martowicz- polonistka wraz z uczniami klas: VI, VII, VIII, nauczyciele- opiekunowie: Łukasz Martowicz i Konrad Fietko z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Chwałowicach.

Nie mogło więc zabraknąć takich utworów jak: "Romantyczność", "Lilie", "To lubię", „Rybka”, „ Powrót Taty”, "Pani Twardowska". Była również projekcja filmu „ Świtezianka”.

Każdy mógł w swoim egzemplarzu dzieła Mickiewicza odcisnąć okolicznościową pieczęć. Wszyscy otrzymali pamiątkową widokówkę z Parą Prezydencką oraz świeżo upieczone bułeczki. Uczestnicy rozmawiali o problematyce i wymienili swoje spostrzeżenia dotyczące poezji pisarza.

W wydarzeniu wzięło udział 52 osoby. Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze. Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo i zapraszamy za rok.

GCK

Fot. GCK

Udostępnij