Rowery miejskie powróciły na ulice Stalowej Woli. Sto jednośladów czeka na spragnionych wycieczek po mieście i okolicach. Walory niektórych sprawdził osobiście prezydent miasta Lucjusz Nadbereżny. 20 kwietnia 2017 roku, na Placu Piłsudskiego, przybliżył tegoroczne nowości i udogodnienia wraz z Anną Pasztaleniec – prezesem Miejskiego Zakładu Komunalnego i Markiem Pogorzelskim – rzecznikiem prasowym Nextbike Polska. Niespodzianką są nowe rodzaje pojazdów. Do stojaków znajdziemy bowiem przypięte także tandemy, rowery dla dzieci czy typu cargo. Projekt, obsługiwany przez firmę „Nextbike”, to kontynuacja zeszłorocznego przedsięwzięcia, które cieszyło się dużą popularnością.

– Konsekwentnie budujemy miasto nowoczesne, przyjazne dla mieszkańców i środowiska oraz niemające kompleksów w stosunku do większych ośrodków miejskich. Dlatego dla mieszkańców Stalowej Woli oraz naszych gości stwarzamy identyczne możliwości komunikacyjne i rekreacyjne jakie można spotkać w największych europejskich stolicach oraz dużych metropoliach. Dodatkowo Stalowa Wola stawia na promocję rodziny, dlatego w systemie roweru miejskiego pojawiły się specjalne rozwiązania jak rower cargo do przewożenia dzieci, rower z fotelikiem, rowery dziecięce oraz tandem rowerowy. To wszystko dzisiaj wyróżnia Stalową Wolę na tle województwa podkarpackiego oraz całego Regionu południo-wschodniego. Jesteśmy jedynym ośrodkiem miejskim w całym regionie, który wdrożył taki system – mówi Lucjusz Nadbereżny – prezydent miasta Stalowej Woli.

Podkreśla także, że system roweru miejskiego jest uzupełnieniem pozytywnej rewolucji w komunikacji miejskiej, w ramach gigantycznego dofinansowania w wysokości 37 milionów złotych, które otrzymały samorządy Stalowej Woli, Niska, Pysznicy i Zaleszan na realizację projektu wartego ponad 50 milionów złotych. W ramach tego projektu zaplanowany jest zakup 19 nowych autobusów w tym 10 elektrycznych.

Uwzględniając sugestie mieszkańców – bo, jak zaznacza włodarz miasta, to im dedykowany jest ten projekt – wprowadzono więcej udogodnień. – Liczba stacji zwiększyła się o cztery, a to daje nam 100 rowerów do wypożyczenia, w dziesięciu lokalizacjach rozmieszczonych po całym mieście – wyjaśnia Anna Pasztalaniec, prezes Miejskiego Zakładu Komunalnego. To MZK ma pod swoją opieką system roweru miejskiego w Stalowej Woli.

W tym roku rowery będziemy mogli wypożyczać w stacjach zlokalizowanych przy Placu Piłsudskiego, na rozwadowskim Rynku, przy ul. Staszica (Sklep Wzorcowy), przy Alejach Jana Pawła II (osiedle Skarpa), przy ulicy Hutniczej (MOSiR), obok Hali Targowej, a także na osiedlu Hutnik (ul. Wańkowicza),  przy ulicy Czarnieckiego (obok sklepu „Miś”), KEN (naprzeciw Hotelu „Stal”) oraz Siedlanowskiego („Lasowianka”).

Co jest nowością, wśród 100 rowerów, znajduje się 5 rowerów dziecięcych, 5 tandemów, 5 rowerów typu cargo – do przewożenia małych dzieci i 5 rowerów z dziecięcym fotelikiem. W tym roku pojeździmy na rowerach miejskich od kwietnia do końca października. W przyszłym natomiast sezon zacznie się już 21 marca.

Zasady korzystania z systemu „Stalowa Wola – miasto rowerów” nie zmieniły się, a konta zarejestrowanych w ubiegłym roku użytkowników pozostają aktywne. Nowi użytkownicy natomiast powinni wejść na stronę internetową www.StalowaWolaMiastoRowerow.pl, wypełnić formularz rejestracyjny, zaakceptować regulamin i dokonać opłaty inicjalnej w wysokości minimum 10 złotych. Jak dotychczas, pierwsze 20 minut każdego wypożyczenia roweru jest bezpłatne. Czas od 21 do 60 minuty wypożyczenia kosztuje 1 złoty. Wypożyczenie do 2 godzin – 2 złote, do 3 godzin – 3 złote, a każda kolejna godzina – 4 złote.

Sam proces wypożyczania roweru także nie jest trudny. Jak wyjaśnia Anna Kusz z MZK, wystarczy tylko podejść do terminalu i na klawiaturze komputera nacisnąć przycisk „Wypożycz”, zalogować się, podając numer telefonu komórkowego i PIN nadany podczas rejestracji, a następnie podać numer roweru, który chcemy wynająć. Po tych operacjach zostanie on automatycznie zwolniony. Jeżeli rower jest zabezpieczony linką, należy odblokować go za pomocą otrzymanego kodu do zamka szyfrowego. Rowery można także wypożyczać za pomocą specjalnej aplikacji.

– Co bardzo istotne, rowery dziecięce, które wypożyczyć można na stacji przy Miejskim Domu Kultury, należy zwracać tylko tam. Chodzi o specjalny rodzaj zapięcia, którego nie ma przy innych wypożyczalniach. Natomiast rowery cargo należy zapinać do ostatniego zamka przy każdej stacji lub na linkę – tłumaczy Anna Kusz.

Aby zwrócić rower, wystarczy wpiąć go do elektrozamka. Sygnał dźwiękowy potwierdzi, że zostało to zrobione prawidłowo. Jeśli natomiast nie ma wolnego miejsca w stacji, wystarczy przypiąć rower zamkiem szyfrowym do ucha wybranego stojaka lub innego roweru i przetasować cyfry. Następnie podejść do stacji, nacisnąć „Zwrot” na terminalu i postępować zgodnie ze wskazówkami na wyświetlaczu lub zadzwonić na infolinię.

Dla tych, którzy jeszcze  nie korzystali z wypożyczalni rowerów, w sobotę 22 kwietnia (od godziny 10-16.00) i w niedzielę 23 kwietnia (od 12.00 do 18.00) przedstawiciele operatora systemu, będą prowadzić instruktaż  przy wybranych stacjach. Będą  oni wyjaśniali i pomagali skorzystać z rowerowego systemu. W sobotę na stacjach przy Al. Jana Pawła II – Górka, ul. Okulickiego – Hala targowa, ul. Siedlanowskiego, ul. Czarnieckiego i na Hutniku. W niedzielę natomiast przy Rondzie KEN, przy MDK, ul. Siedlanowskiego, Czarnieckiego i Hutnik.

U.M.

Fot. Piotr Jackowski – Walory tandemu testują prezydent Lucjusz Nadbereżny i siedzący za nim Wojciech Chodorek – przedstawiciel Kancelarii Prezydenta Miasta Stalowej Woli

Zdjęcia: Piotr Jackowski


Udostępnij