Wyniki prac zespołu badawczego pod naukowym kierownictwem prof. Włodzimierza Dłubacza podsumowano 11 czerwca 2014 roku w siedzibie Zarządu Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „S”. Odbyła się też promocja publikacji „Godność – Praca – Globalizacja”, zawierającej wyniki badań i wykłady wygłoszone podczas konferencji naukowych w Stalowej Woli.

Podczas spotkania podpisano również list intencyjny, otwierający nowe możliwości badań naukowych i współpracy, w ramach projektu „Zrozumieć globalizację – godniej pracować”, finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Projekt jest realizowany przez Krajowy Sekretariat Metalowców NSZZ „S”, MOZ NSZZ „S” Huty Stalowa Wola i zespół naukowy pod kierownictwem prof. Dłubacza. List intencyjny podpisali prof. Włodzimierz Dłubacz z Wydziału Zamiejscowego KUL w Stalowej Woli, Henryk Szostak – przewodniczący MOZ NSZZ „S” Huty Stalowa Wola i Andrzej Kaczmarek – przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „S”.
– W warunkach globalizacji podstawową sprawą jest zachowanie godności i podmiotowości człowieka. Publikacja ukazuje negatywne i pozytywne owoce globalizacji, jest efektem badań w zakładach pracy w Stalowej Woli, konferencji i dyskusji. Książka ma wymiar lokalny, ale też uniwersalny, przedstawia wiele aspektów zderzenia kultur i cywilizacji wobec powstawania zakładów z zagranicznym kapitałem – mówił prof. Włodzimierz Dłubacz. – Jest to nasz wspólny wkład, jako naukowców z KUL i środowisk „Solidarności”, aby wspólnie poznawać, zabezpieczać i budować warunki godnego życia i pracy. Badania ankietowe objęły pracowników Liu – Gong Machinery spółka z o.o., po wejściu inwestora chińskiego do Huty Stalowa Wola.
Dr Mirosław Rewera z KUL omawiając wyniki badań zauważył, że ekonomia wygrywa z nauką, gdyż nie wszyscy pracodawcy byli otwarci na przeprowadzenie badań. Odmówili udziału w projekcie, pomimo możliwości poznania i zdiagnozowania postaw i oczekiwań pracowników oraz relacji w zakładach, a także możliwości modyfikowania ankiet. Analiza badań, wykonanych wśród pracowników Huty Stalowa Wola wskazuje z jednej strony na niewielki wpływ pracowników na sytuację w zakładzie, ale także na pozytywne relacje z przełożonymi, co można wykorzystać do poprawy relacji z pracodawcami.
Andrzej Kaczmarek wskazał na negatywne skutki zamykania się pracodawców na współpracę ze związkowcami, brak należytej troski o warunki pracy, skutkującej wypadkami w pracy. Andrzej Gargaś z „Solidarności” Huty Stalowa Wola zauważył, że konieczna jest społeczna odpowiedzialność pracodawców i przestrzeganie etyki w gospodarce. W Niemczech dobrze funkcjonuje związek metalowców IG Metal, zrzeszający 2,5 miliona pracowników, natomiast w zakładach aluminiowych w Stalowej Woli nie funkcjonują związki zawodowe. Henryk Szostak pozytywnie ocenił współpracę związkowców z „Solidarności” z naukowcami KUL i otwarcie perspektywy nowych badań, spotkań i konferencji. Związek podejmuje nowatorskie i innowacyjne formy działania i współpracy, aby sprostać wyzwaniom, jakie niesie globalizacja.

BOGUSŁAW KOPACZ

Fot. Archiwum NSSZ „S” Region Ziemia Sandomierska – Podczas konferencji prasowej od lewej: dr Mirosław Rewera, prof. Włodzimierz Dłubacz, Henryk Szostak, Andrzej Gargaś, Andrzej Kaczmarek

Udostępnij