Żabno stało się centrum strażackich uroczystości w gminie Radomyśl nad Sanem 9 maja 2026 roku. Druhowie ze wszystkich lokalnych jednostek, poczty sztandarowe oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy świętowali coroczny Dzień Strażaka. Wyjątkowym punktem obchodów było poświęcenie i oficjalne przekazanie lekkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej.
Uroczystość zgromadziła wielu znamienitych gości. W wydarzeniu udział wzięli: poseł na Sejm RP Rafał Weber, komendant powiatowy PSP w Stalowej Woli bryg. Marcin Wróblewski, wójt gminy Radomyśl nad Sanem Jan Pyrkosz, przewodniczący rady gminy Krzysztof Sioda, zastępca wójta Izabela Szałaj, prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP Mariusz Kosiński oraz dyrektor Gminnego Centrum Kultury Robert Bąk.
Polowa Msza Święta i poświęcenie wozu
Świętowanie rozpoczęło się od uroczystej Mszy Świętej polowej, odprawionej przed budynkiem Domu Ludowego w Żabnie. Eucharystię w intencji strażaków oraz ich rodzin koncelebrowali gminny kapelan strażaków i zarazem proboszcz parafii w Pniowie ks. Marek Mazur oraz proboszcz parafii w Radomyślu nad Sanem ks. Witold Szczur. Podczas nabożeństwa duchowni poświęcili pojazd, zakupiony dla jednostki z Żabna ze środków budżetu Gminy.
Po zakończeniu liturgii nastąpił kluczowy moment uroczystości. Wójt Jan Pyrkosz wraz z przewodniczącym rady Krzysztofem Siodą symbolicznie przekazali kluczyki oraz dokumenty do wozu naczelnikowi OSP Żabno, Dawidowi Konopce. Prezentacji możliwości technicznych pojazdu towarzyszyła efektowna oprawa przygotowana przez druhów, którzy odpalili tradycyjne czerwone race.
Podziękowania i gratulacje
Prezes OSP Żabno dh Tomasz Puka skierował słowa głębokiej wdzięczności do zaproszonych gości za ich obecność i uświetnienie święta. Podziękował również wszystkim osobom i instytucjom, których zaangażowanie umożliwiło sfinalizowanie zakupu.
Z kolei przedstawiciele władz oraz zaproszeni goście nie szczędzili wyrazów uznania dla bezinteresownej służby ochotników. Życzenia z okazji dnia św. Floriana oraz gratulacje z okazji pozyskania wozu bojowego złożyli druhom wójt Jan Pyrkosz oraz bryg. Marcin Wróblewski.
Wyższy poziom bezpieczeństwa mieszkańców
Flotę OSP Żabno zasilił używany, lekki samochód ratowniczo-gaśniczy marki IVECO o wartości 42 tysięcy złotych. Nowy nabytek znacząco podniesie zdolności operacyjne jednostki, co przełoży się na szybszy czas reakcji, sprawniejszy przebieg akcji ratowniczych oraz wyższy poziom bezpieczeństwa mieszkańców całej gminy.
Oficjalną część obchodów zamknęło spotkanie integracyjne. Było ono doskonałą okazją do kuluarowych rozmów, wspomnień oraz podkreślenia, jak filarową rolę w życiu lokalnej społeczności odgrywa Ochotnicza Straż Pożarna.
P.C.
Fot. P.B.









