10 lutego 2025 roku samorządowcy wspólnie z ks. dziekanem Marcinem Hejmanem przywołali pamięć profesora Kazimierza Kuczmana – pochodzącego z Rzeczycy Okrągłej wybitnego historyka sztuki, pracownika naukowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i długoletniego pracownika Zamku Królewskiego na Wawelu. Tego dnia odwiedzili cmentarz w Woli Rzeczyckiej, gdzie spoczywa profesor i złożyli hołd pamięci pod, jemu poświęconą, tablicą zawieszoną w Urzędzie Gminy w Radomyślu nad Sanem.
Delegacja samorządowa w składzie: wójt Jan Pyrkosz, przewodniczący rady gminy Krzysztof Sioda, sekretarz gminy Magdalena Nowak – Wojtala wraz z ks. Marcinem Hejmanem – proboszczem parafii Wola Rzeczycka oddali hołd profesorowi odmawiając modlitwę, składając kwiaty i zapalone znicze na grobie rodziny Kuczmanów na cmentarzu w Woli Rzeczyckiej, gdzie spoczywa profesor.
Wyrazem pamięci było także złożenie kwiatów i zniczy pod pamiątkową tablicą zawieszoną w holu Urzędu Gminy, poświęconą pamięci profesora. Jej odsłonięcie i poświęcenie miało miejsce dokładnie dwa lata temu – 10 lutego 2023 roku podczas uroczystej sesji Rady Gminy. Odsłonięcia tablicy dokonały wówczas siostry Profesora – panie Helena Staniek i Zofia Rak, a poświęcenia dokonał ks. proboszcz Witold Szczur. Inicjatorem ówczesnego upamiętnienia zasłużonej osoby profesora i organizatorem wydarzenia był samorząd gminy.
Prof. Kazimierz Kuczman był osobą cieszącą się wielkim autorytetem, sympatią i uznaniem. Był fundatorem gminnej sfery oświaty i kultury, osobistością nadzwyczaj godną upamiętnienia. Był jednym z najwybitniejszych obywateli naszej gminy i w uznaniu jego dorobku naukowego i zawodowego oraz zasług dla gminy samorząd Gminy Radomyśl nad Sanem przyznał Mu tytuł jej Honorowego Obywatela.
Dla przypomnienia przedstawiamy streszczony, niezwykle bogaty życiorys Profesora.
Prof. Kazimierz Kuczman urodził się 9 lutego 1947 roku w Rzeczycy Okrągłej. Tu uczęszczał do szkoły podstawowej, którą ukończył w Rzeczycy Długiej. Był absolwentem Liceum Ogólnokształcącego w Stalowej Woli, które ukończył w 1965 roku - w czasach niełatwych, wymagających samozaparcia i determinacji w dążeniu do zdobywania wiedzy.
Całe swoje życie dorosłe i zawodowe związał z Wawelem. W Krakowie studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tu uzyskał stopień doktora na Wydziale Filozoficzno – Historycznym, a później doktora habilitowanego w oparciu o dorobek naukowy i książkę „Renesansowe Głowy Wawelskie”. W latach 2007-2010 był kierownikiem Katedry Kultury i Sztuki Krakowa i Małopolski w Instytucie Kulturoznawstwa Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej "Ignatianum" w Krakowie. Od 2009 roku był pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Instytucie Historii Sztuki i Kultury Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, którego później był dyrektorem. Od 2012 roku był profesorem nadzwyczajnym, a w latach 1985-1989 był prezesem Oddziału Krakowskiego Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Od 1995 roku był członkiem, a później sekretarzem Komisji Historii Sztuki Polskiej Akademii Umiejętności.
Jako stypendysta kilku fundacji, głównie Lanckorońskich, prowadził badania naukowe w Rzymie, Wiedniu i Londynie. Uczestniczył w inwentaryzacji polskich zabytków sakralnych na Ukrainie. Był autorem około stu pięćdziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych, redaktorem i współredaktorem kilkunastu książek. Jego głównymi zainteresowaniami naukowymi były: malarstwo polskie XVI-XVIII wieku i malarstwo włoskie epoki renesansu.
Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta RP.
Śp. Kazimierz był synem Józefa Kuczmana – autora projektu i inicjatora budowy pomnika Adama Mickiewicza w Rzeczycy Okrągłej. To zapewne ojciec zaszczepił w Nim zamiłowanie do sztuki, które wpłynęło na całe jego późniejsze zawodowe i naukowe życie.
Profesor był osobą bardzo skromną, wrażliwą i serdeczną, wszędzie zjednującą sobie przyjaźń i sympatię. Nigdy nie zapomniał o swej rodzinnej miejscowości, zawsze podkreślał swoje przywiązanie do rodzinnych stron.
Zgodnie z ostatnią wolą zmarłego w styczniu 2021 roku prof. Kazimierza Kuczmana, Jego najbliższa rodzina przekazała na konto Gminy Radomyśl nad Sanem i Szkoły Podstawowej w Rzeczycy Długiej 80 tys. złotych. Będąc Honorowym Obywatelem Gminy stał się zatem także szlachetnym fundatorem inicjatyw lokalnych w sferze oświaty i kultury.
P.C.
Fot. D.W.