Jak co roku, istotnym wydarzeniem w gminie Pysznica było upamiętnienie lokalnego bohatera, kaprala Franciszka Dziuby. Tegoroczne uroczystości, które odbyły się 1 września w Jastkowicach, miały szczególny wymiar, ponieważ przypadały na 85. rocznicę jego śmierci, zbieżną z 85. rocznicą wybuchu II wojny światowej.

Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą koncelebrowaną w intencji kaprala w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Jastkowicach, sprawowaną przez proboszcza parafii ks. Adama Węglarza. Po Eucharystii uczestnicy wydarzenia przemaszerowali pod szkołę im. Armii Krajowej w Jastkowicach. Po patriotycznej części artystycznej delegacje złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą kaprala Franciszka. Wśród obecnych delegacji byli poseł na Sejm RP Rafał Weber oraz wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Stalowowolskiego Paulina Miśko, przedstawiciele władz gminy Pysznica – wójt Łukasz Bajgierowicz, przewodniczący Rady Gminy Pysznica Krzysztof Skrzypek, zastępca wójta Witold Pietroniec, delegacja Koła Obwodu Nisko – Stalowa Wola Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej na czele z prezesem Zbigniewem Markutem, delegacja z ramienia służb mundurowych Policji Stanisław Mastelarczyk oraz podinspektor Mariusz Maziarz i Państwowej Straży Pożarnej mł. Brygadier Maciej Zamojcin. Kwiaty złożyli także delegacja Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Zakłady Południowe” ze Stalowej Woli na czele z Grzegorzem Męcińskim, delegacja Publicznej Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Jastkowicach z dyrektorem Witoldem Stasiakiem, a także członkowie rodziny poległego kaprala Dziuby Stanisław Dziuba ze stryjecznym praprawnukiem kaprala Franciszka Dziuby.

Po części oficjalnej dyrektor szkoły w Jastkowicach zaprosił zebranych na koncert pieśni żołnierskich w wykonaniu Grupy Rekonstrukcyjnej Żołnierzy Wojska Polskiego „Wrzesień 1939” oraz Nadsańskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Edwarda Horoszki.

Tego dnia 10-lecie działalności świętowało także Stowarzyszenie Dziedzictwo i Pamięć w Jastkowicach, którego prezes Zbigniew Koczwara otrzymał pamiątkowy grawer z podziękowaniem za nieustającą pracę, oddanie oraz za pamięć i pielęgnowanie naszego wspólnego dziedzictwa i wartości patriotycznych. Po koncercie goście udali się na słodki poczęstunek, o który zadbało Koło Gospodyń Wiejskich „Jastkowianki”.

G.P.