Kolejna edycja Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom” na szczeblu gminnym została rozstrzygnięta. W tegorocznych zmaganiach, które odbyły się 25 marca, wzięli udział uczniowie z czterech szkół podstawowych z terenu gminy Radomyśl nad Sanem. Podobnie jak w poprzednich latach, miejscem turnieju był Urząd Gminy.

Turniej ma na celu popularyzację przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. Młodzi ludzie nabywają znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.

Eliminacje gminne przeprowadzono w dwóch grupach wiekowych i były reprezentowane przez 16 uczniów (5 w młodszej grupie i 11 w starszej) ze szkół z: Antoniowa, Radomyśla nad Sanem, Woli Rzeczyckiej oraz Rzeczycy Długiej.

Czuwaniem nad prawidłowym przebiegiem rozgrywek i wyłonieniem zwycięzców zajęła się komisja w składzie: przewodniczący komisji - st. kpt. Dawid Sagan, sekretarz – st. asp. Paweł Kuliński, członek – st. kpt. Piotr Kleczaj – wszyscy reprezentujący Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Stalowej Woli oraz członek komisji Jacek Dudek.

Laureatów zarówno w grupie młodszej jak i starszej wyłonił pisemny test wiedzy. W młodszej grupie wiekowej dwoje uczestników uzyskało taką samą ilość punktów, dlatego aby wyłonić zdobywcę 3 miejsca konieczna była dogrywka, z której zwycięsko wyszła Amelia Adaszewska.

W efekcie przeprowadzonych eliminacji i po podsumowaniu wyników na podium w poszczególnych grupach wiekowych uplasowali się:

Grupa I (młodsza grupa, klasy I-IV):
1. Natalia Frąg – z PSP w Rzeczycy Długiej
2. Eryk Dyl - z PSP w Antoniowie
3. Amelia Adaszewska - z PSP w Rzeczycy Długiej

Grupa II (starsza grupa, klasy V-VIII):
1. Oskar Pawłowski – z PSP w Rzeczycy Długiej
2. Łukasz Juda – z PSP w Rzeczycy Długiej
3. Zosia Główka - z PSP w Radomyślu

Laureaci dwóch pierwszych miejsc z poszczególnych grup wiekowych – Natalia Frąg i Oskar Pawłowski - zakwalifikowali się do etapu powiatowego. Zwycięzcom atrakcyjne nagrody rzeczowe i dyplomy, a także słodkie upominki wręczyli wójt gminy Jan Pyrkosz i członkowie komisji.

P.C.

Fot. R.D.