Cotygodniowe spotkania z książką mówioną dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Stalowej Woli są cennym wytchnieniem od codziennych problemów. Wspólne słuchanie audiobooków organizowane jest przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Melchiora Wańkowicza w czytelni głównej.

Na spotkania przychodzi regularnie kilkanaście osób. Oprócz wspólnego słuchania, bibliotekarki częstują wszystkich ciastkami, kawą czy herbatą. – Przynosimy także mieszkańcom DPS-u książki. I do słuchania i do czytania. Wielu z nich nie jest w stanie o własnych siłach dotrzeć do biblioteki i samodzielnie wypożyczyć wybranej pozycji. Dlatego raz w tygodniu, za naszym pośrednictwem, każdy z mieszkańców ośrodka przy ul. Dmowskiego może wypożyczyć coś dla siebie – opowiada Ewa Knap z Wypożyczalni Książki Mówionej MBP w Stalowej Woli.
Często zdarza się i tak, że spotkania z książką mówioną w DPS-ie są okazją do wspomnień, dyskusji, dzielenia się wrażeniami. – Ostatnio rozmawialiśmy o tym, jakie przeżyliśmy najszczęśliwsze dni w naszym życiu. Miło było przypomnieć sobie radosne momenty, których doświadczyliśmy – opowiada Jolanta Argunowa z MBP.
Na ostatnie spotkanie przyszła kolejna osoba. Kobieta chciała pożyczyć książkę, ale zreflektowała się, że niedawno przeszła operację oka i jest jeszcze zbyt wcześnie, aby czytać i nadwyrężać wzrok. – To może książka w wersji audio – zaproponowała Jolanta Argunowa. Na początek 30-minutowe opowiadanie wystarczy. A za tydzień bibliotekarka obiecała przynieść dłuższą lekturę.
Według statystyk, połowa Polaków nie czyta książek. Bo za trudne, bo nie ma czasu, bo są inne rozrywki. Część młodych ludzi, których rodzice w dzieciństwie nie zachęcali do czytania, książki uważa wręcz za przeżytek w nowoczesnym świecie.  Jednak w ostatnich latach wiele osób bardzo chętnie sięga po audiobooki – książki na nośnikach elektronicznych, czytane przez zawodowych lektorów lub aktorów.
Na półkach Wypożyczalni Książki Mówionej MBP w Stalowej Woli znajdziemy obecnie około 2 000 tytułów. Od klasyki prozy po najnowsze kryminały, sensację czy reportaże. Co konkretnie? Na przykład w mistrzowskiej interpretacji Artura Barcisia lub Jerzego Sthura i Macieja Sthura dzieci (i nie tylko) mogą posłuchać wszystkich przygód Mikołajka. Klasą dla siebie jest Krzysztof Gosztyła czytający trylogię „Millenium”. Zupełnie inny wymiar zyskują popularne opowiadania o inkwizytorze Mordimerze Madderdinie w interpretacji Janusza Zadury. Aktorka Edyta Jungowska stworzyła całą serię audiobooków z zabawnymi historiami Pippi Pończoszanki i innych bohaterów książek Astrid Lindgren. Mistrzami interpretacji książek są: Jan Peszek, Wiktor Zborowski, Janusz Gajos, Marian Opania i wielu innych znakomitych polskich aktorów czytających audiobooki.
– Sporą popularnością cieszą się lektury szkolne. Czytelnicy często dzwonią i pytają o konkretne tytuły. Na te najbardziej popularne musimy robić rezerwacje – informuje Ewa Knap z biblioteki.
Oprócz beletrystyki, wysłuchać możemy znakomitych polskich reportaży, dokumentów, książek historycznych, biografii czy poradników. Miejska Biblioteka Publiczna w Stalowej Woli ma w swojej ofercie także kursy językowe w wersji audio. Cieszą się sporą popularnością. Wybierać można spośród kilku języków. Jest angielski, niemiecki, ale i ukraiński.
– Audiobooki można wszędzie ze sobą zabrać i słuchać przy pomocy odtwarzacza mp3 czy telefonu komórkowego. Podczas jazdy samochodem, sprzątania, czy siedząc w fotelu, odpoczywając – podkreślają bibliotekarki z Wypożyczalni Książki Mówionej, która czynna jest przez 6 dni w tygodniu – w godzinach otwarcia Biblioteki Głównej przy ul. ks. Popiełuszki 10.

TOMASZ GOTKOWSKI

Zdjęcia: Tomasz Gotkowski


Udostępnij