Starosta Janusz Zarzeczny odebrał statuetkę za zajęcie przez Powiat Stalowowolski wysokiego – 7. miejsca w Ogólnopolskim Rankingu Gmin i Powiatów za 2021 rok. Organizatorem rankingu jest Związek Powiatów Polskich. O tym, że Powiat Stalowowolski znalazł się w finałowej dziesiątce, było wiadomo już na początku tego roku. Ale oficjalne ogłoszenie wyników oraz wręczenie statuetek laureatom odbyło się w dniach 8-9 czerwca w Mikołajkach, podczas XXVIII Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich.

Aby wyrównać szanse wszystkich uczestników, ZPP organizuje swój ranking w rozbiciu na kilka kategorii: powiaty do 60 tys. mieszkańców; powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców; powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców oraz miasta na prawach powiatu. Powiat Stalowowolski był oceniany w kategorii powiatów do 120 tysięcy mieszkańców, w której uplasował się na wysokiej – 7. pozycji. – To jedyny ranking, w jakim Powiat Stalowowolski bierze udział. I niezwykle cenię sobie uzyskiwane w nim w ostatnich latach wysokie wyniki, ponieważ ten organizowany przez ZPP konkurs, jest prowadzony w sposób bardzo skrupulatny i rzetelny, a co najważniejsze – bezstronnie ocenia pracę poszczególnych samorządów. Dlatego tym bardziej cieszy mnie, że w tej mocno obsadzonej kategorii, w której rywalizuje prawie 150 powiatów, udało nam się wskoczyć aż na 7 miejsce. To pokazuje, że na tle innych samorządów w Polsce o podobnej wielkości, wypadamy bardzo dobrze. To również dowód na to, że wciąż się rozwijamy i mamy coraz więcej do zaoferowania naszym mieszkańcom – komentuje Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski.

Tytuł Laureatów Rankingu Powiatów przyznawany jest każdego roku samorządom, które zdobyły w nim miejsca od 2 do 15. Natomiast jego zwycięzca jest ogłaszany Liderem Rankingu. Przypomnijmy, że w 2021 roku Powiat Stalowowolski uplasował się w nim na 12. miejscu, a rok wcześniej, w 2020 roku – na miejscu 10. Od lat jesteśmy więc w ogólnopolskiej czołówce.

Ranking organizowany przez Związek Powiatów Polskich jest aktualizowany na bieżąco w trybie online i trwa przez cały rok. Oceniając powiaty, eksperci ZPP wydają opinię według wielu kryteriów ujętych w dziesięciu grupach tematycznych takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji; promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej; wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych; współpraca krajowa i międzynarodowa; działania promocyjne. Zwycięzcą rankingu za 2022 r. w kategorii powiatów do 120 tysięcy mieszkańców, został Powiat Raciborski.

P.S.

Udostępnij