Z redakcyjnej poczty

Od kilku miesięcy występuje bardzo nasilone buczenie i hałas pochodzący ze strefy przemysłowej Huty i zakładów umiejscowionych wokół . Głośny hałas i buczenie unoszące się zwłaszcza w nocy nad miastem, które dociera do strefy mieszkalnej Stalowej Woli ze strefy przemysłowej, trwa około 12 miesięcy z różnym natężeniem. Głośne buczenie i szumy nie pozwalają zasnąć, a tym samym dezorganizują życie codzienne, pracę, a nawet mają negatywny wpływ na zdrowie mieszkańców.

Pytając znajomych i sąsiadów otrzymałem odpowiedzi potwierdzające dokuczliwość nocnego hałasu w mieście. Latem ten problem przybiera na sile, gdyż przy próbie otwarcia okna, przewietrzenia mieszkania czy spędzenia wolnej chwili na balkonie jest się narażonym, zwłaszcza wieczorem i w nocy, na hałas porównywalny do odgłosu pracującego silnika samolotu. Problem hałasu, i co się z tym wiąże zakłócania ciszy nocnej przez huk dochodzący ze strefy przemysłowej, ma oddźwięk na forum internetowym „stalowemiasto.pl”, w lokalnych mediach i portalach internetowych. Analizując wpisy z tych źródeł można zauważyć, z jak wielką uciążliwością zmaga się społeczność miasta narażona na długotrwały i jednostajny szum.
Poziom natężenia hałasu pokazują pomiary sonometrem, wykonane przez mieszkańca Stalowej Woli i dziennikarza gazety „Sztafeta”. Pomiary odnotowane w artykule z 30 stycznia 2014 r. wykazały hałasy znacznie przekraczające normy prawne. Kwestie te były poruszane już dwukrotnie w lokalnym tygodniku „Sztafeta” nr 26 z 27 czerwca 2013 roku oraz w nr 5 z 30 stycznia 2014 roku. Z informacji zawartych w postach na forum „stalowemiasto.pl”, artykułach w tygodniku „Sztafeta” oraz własnych obserwacji wynika, że prawdopodobnym winowajcą są firmy ze strefy przemysłowej Huty i zakładów umiejscowionych  wokół.
W związku z uporczywym przekraczaniem dopuszczalnych norm hałasu w ciągu nocy przez zakłady znajdujące się na terenie miasta Stalowej Woli proszę wszystkie osoby dotknięte problem hałasu o kontakt za pośrednictwem redakcji Magazynu Nadsańskiego „Nasz Czas” lub poprzez stronę na facebooku https://www.facebook.com/BuczenieStalowaWola.
Podstawa prawna przekroczeń to rozporządzenie Ministra Ochrony Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (Dz.U. nr 120, poz.826): Terenami chronionymi pod względem akustycznym w środowisku są: tereny zabudowy mieszkalnej, szkół, szpitali i rekreacyjno-wypoczynkowe. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 1 października 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (Dz.U. z dn. 08.10.2012 r., poz.1109) obowiązuje od 23 października 2012 r. wraz z PN-87/B-02151/02, w której określono m.in. godziny pory nocnej oraz dopuszczalne poziomy hałasu w pomieszczeniach przeznaczonych do przebywania ludzi w zależności od rodzaju źródła hałasu. O ewentualnych konsekwencjach naruszania ciszy nocnej jak i spokoju publicznego mówi też art. 51 kodeksu wykroczeń. Stanowi on że: kto krzykiem, hałasem, alarmem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
Wspólne działanie mieszkańców pozwoli na wyeliminowanie hałasu przemysłowego w porze nocnej oraz wyjaśni, kto jest odpowiedzialny za naruszanie dopuszczalnych norm hałasu w mieście.

***

18 września 2014 roku znowu miało miejsce nasilenie hałasu z kierunku strefy przemysłowej, odczuwalne przykładowo w okolicach szkoły podstawowej nr 7. Przekroczenia w strefie mieszkalnej dochodziły w szczytowych momentach do 78 db, czyli nawet 33 db powyżej dopuszczalnej normy. Oto niektóre pomiary:

* 18 września, godz. 23.25 – 60 db
* 18 września, godz. 23.59 – 61 db
* 19 września, godz. 00.27 – 63 db

CZYTELNIK ZE STALOWEJ WOLI
– imię i nazwisko do wiadomości Redakcji

 

18 września, godz. 23.25 – 60 db

 

18 września, godz. 23.59 – 61 db

 

19 września, godz. 00.27 – 63 db

Udostępnij