Uchodźcy z Ukrainy byli gośćmi i prelegentami konferencji pod hasłem „Otwarci i Odpowiedzialni” zorganizowanej przez Komendę Powiatową Policji w Stalowej Woli i Centrum Edukacji Zawodowej w Stalowej Woli.

Młodzież obejrzała dwa krótkie filmy na temat łamania prawa człowieka na świecie, a także praw człowieka. Do łamania praw człowieka dochodzi nagminnie w Ukrainie, w której od blisko dwóch miesięcy toczy się wojna. Goście konferencji musieli zostawić wszystko: swój dom, najbliższych, pracę, całe dotychczasowe życie i uciekać.

Rzeźbiarz Wołodymir Koren wraz ze swoją córką Nataszą opowiadali o tych, bardzo bolesnych dla nich chwilach. Pan Wołodymir jest rzeźbiarzem, wykonuje m.in. duże nagrobne rzeźby. Wojna pozbawiła go możliwości pracy w kraju.

Spotkanie to było bardzo wzruszające, gdyż młodzież mogła posłuchać i zobaczyć konkretne osoby, które doświadczyły dramatu wojennego.

W konferencji wziął udział starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny, a także uczniowie i nauczyciele z CEZ-u, ZS nr 1, ZS nr 2, ZS nr 3 oraz SLO.

P.S.

 

Udostępnij