W Rzeczycy Długiej z inicjatywy członków tamtejszego Koła Gospodyń Wiejskich i Gospodarzy wykonano urządzenia małej architektury ogrodowej. Dzięki temu w centrum wsi, nieopodal pomnika postawionego w ramach obchodów 100. Rocznicy odzyskania niepodległości, powstało miejsce wypoczynku i integracji mieszkańców, jako „strefa wolna od uzależnień”. Przedsięwzięcie, wykonane przez KGWiG, zostało sfinansowane ze środków własnych Koła i środków budżetowych gminy. Podkreślić należy, że nie jest to całość zaplanowanych prac - kolejny etap będzie realizowany sukcesywnie.

W ramach projektu, na części działki przekazanej w użyczenie od gminy, wykonano m.in. pergolę z oświetleniem, założono monitoring terenu i oświetlenie ledowe na ustawionym słupie, jak i płaskie wzdłuż pomnika, parkingu i drogi powiatowej. Wykonano rabaty kwiatowe, nasadzenia niskich kwiatów i roślin ozdobnych. Postawiono także podświetlony napis Rzeczyca Długa. Przedsięwzięcie obejmowało także budowę odcinków chodników, montaż ławek i stojaka na rowery. Niebawem postawione zostaną kosze betonowe. Cały zagospodarowany teren wieczorem rozświetla różnokolorowa iluminacja led.

Wszystkie prace zostały wykonane społecznie przez członków KGWiG, wśród których dużym zaangażowaniem i aktywnością wykazał się Andrzej Zuba – aktywny działacz społeczny, pomysłodawca wielu przedsięwzięć na rzecz rozwoju sołectwa i główny inicjator założenia Koła w Rzeczycy Długiej, które jako pierwsze w kraju zaczęło skupiać nie tylko kobiety, ale i mężczyzn.

Bezinteresowna i aktywna postawa społeczna Andrzeja Zuby została dostrzeżona i doceniona przez Radę Gminy Radomyśl nad Sanem, która w 2018r. uhonorowała go wpisem do Księgi Zasłużonych dla Gminy Radomyśl nad Sanem.

Pomocy w wykonywaniu prac udzielali także społecznie – Piotr Mączka, Ryszard Nowak, Tadeusz Buchaj, Piotr Stelmach, Sylwester Żurawski, Edyta Buchaj – Mączka, Irena Buchaj, Dorota Bazylewicz – Zuba, Henryka Żurawska, Edward Wermiński.

Powstały kompleks urządzeń wraz z pomnikiem 100. Lecia jest obecnie atrybutem sołectwa. Może też być dobrym przykładem i inspiracją dla innych gminnych organizacji, pokazując jak cenne są oddolne inicjatywy służące dobru publicznemu mieszkańców, rozwojowi wsi i które, co warto podkreślić, znajdują poparcie wójta.

Członkowie Koła dbają o wykonane miejsce rekreacji, jego estetykę, m.in. pielęgnując nasadzone rośliny, a w okresie świątecznym instalują tematyczne dekoracje i iluminacje, co dodatkowo dodaje atrakcyjności i nastrojowości tego miejsca.

– Kierujemy wyrazy uznania i słowa podziękowania dla zaangażowania członków KGWiG w Rzeczycy Długiej za tę cenną inicjatywę upiększającą centrum wsi – skomentował wójt Jan Pyrkosz.

P.C.

 

Udostępnij