„...i że cię nie opuszczę aż do śmierci” – tak przysięgali sobie przed kilkudziesięciu laty, a teraz świętują swoje 50-lecie pożycia małżeńskiego. Mowa o małżeństwach z gminy Radomyśl nad Sanem, które 28 września 2021 roku wspólnie obchodziły swoje Złote Gody.

Dla uczczenia tego wyjątkowego wydarzenia zostały zorganizowane uroczystości w Wiejskim Domu Kultury w Chwałowicach i Domu Ludowym w Woli Rzeczyckiej. Ich najważniejszym punktem było odznaczenie przez wójta Jana Pyrkosza nadanymi przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Medalami „Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie”. Były także życzenia, gratulacje i wspomnienia wspólnie spędzonych lat.

W tym roku na wspólne uroczystości Złotych Godów zdecydowało się przybyć jedenaście par małżeńskich.

W Chwałowicach Złote Gody obchodzili:

1. Krystyna i Jan Dynek z Dąbrówki Pniowskiej
2. Anna i Tadeusz Hołody z Witkowic
3. Maria i Roman Jamrozikowie z Chwałowic
4. Helena i Władysław Oskroba z Chwałowic
5. Wiesława i Stanisław Ryba z Chwałowic

Natomiast w Woli Rzeczyckiej 50-lecie pożycia małżeńskiego świętowali:

1. Stefania i Tadeusz Drzewi z Woli Rzeczyckiej
2. Barbara i Tadeusz Jaskowscy z Woli Rzeczyckiej
3. Zofia i Wacław Karbarzowie z Rzeczycy Długiej
4. Maria i Jerzy Nowakowie z Radomyśla nad Sanem
5. Zofia i Bolesław Pukowie z Żabna
6. Helena i Stanisław Zięba z Musikowa

Uroczystości otworzyła dyrektor GCK Teresa Lachowska, witając dostojnych Jubilatów i przybyłych gości. W przemówieniach wójt Jan Pyrkosz złożył Jubilatom serdeczne gratulacje i wyrazy szacunku za długoletnie pożycie.

– Minęło 50 lat od chwili, kiedy połączyliście swój los. Kiedy złączeni uczuciem i wzajemną ufnością powiedzieliście sobie słowo „tak” i włożyliście obrączki – akcentował włodarz. – Mimo różnych przeciwności losu przyrzeczenia danego sobie dotrzymaliście. Możliwe to było tylko dlatego, że darzycie się wzajemnym uczuciem i poszanowaniem… Z tej tak miłej okazji, Jubileuszu waszego pożycia małżeńskiego, składam wam, drodzy Jubilaci, gratulacje za chlubne przeżycie tak pięknej, wspólnej drogi życia. Za waszą ofiarną miłość, przykład życia, cierpienia, łzy radości, noce nieprzespane, słowa otuchy, za każdy siwy włosy na waszej skroni. Znamienne jest to, że Prezydent RP Andrzej Duda za pół wieku przeżytego wspólnie związku małżeńskiego uhonorował was Medalami „Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie”. Uważam, że jest to jedno z najcenniejszych wyróżnień dla obywateli naszej ojczyzny. Moje skromne słowa nie byłyby pełne, gdybym w tak ważnym dniu nie złożył państwu w imieniu własnym i całej naszej Gminy życzeń na przyszłość. Życzę bardzo serdecznie wam, drodzy państwo, kolejnych lat życia w dobrym zdrowiu, aby każdy dzień przynosił jak najmniej trosk, tylko dobre chwile w otoczeniu rodziny w stałych kontaktach ze swoimi najbliższymi, znajomymi i przyjaciółmi. Życzę wszystkiego najlepszego w następnych latach!”.

Serdeczne gratulacje i życzenia złożył również małżonkom przewodniczący Rady Gminy Edward Wermiński. Życzył szacownym gościom radości, pomyślności, zdrowia i wielu kolejnych szczęśliwie przeżytych wspólnie lat.

Medale „Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, przyznane przez Prezydenta RP, oraz upominki dla Jubilatów wręczyli: wójt gminy, przewodniczący Rady i kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Agata Wydra. Po dokonaniu aktu dekoracji nie zabrakło toastu wzniesionego przez przewodniczącego Rady Gminy i pamiątkowych fotografii. Spotkania przebiegły w miłej i wzruszającej atmosferze, a zakończyły je wspólny poczęstunek i wspominanie minionego czasu.

Jubilatom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych, wspaniałych lat razem.

P.C.

Fot. Dawid Wąsikowski

 

Udostępnij