Uroczystości upamiętniające bohaterskiego kaprala Franciszka Dziubę odbyły się 5 września 2021 roku w Jastkowicach. Złożono kwiaty pod tablicą pamiątkową, modlono się podczas okolicznościowej Mszy Świętej, odbył się również koncert w wykonaniu Grupy Rekonstrukcyjnej Żołnierzy Wojska Polskiego „Wrzesień 1939” i Nadsańskiej Orkiestry Kameralnej.

7 września 2019 roku na murach Publicznej Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Jastkowicach odsłonięta została tablica upamiętniająca kaprala Franciszka Dziubę. Bohater, pochodzący z Jastkowic, był żołnierzem Dywizjonu Przeciwpancernego 10 Brygady Kawalerii płk. dypl. Stanisława Maczka. Poległ 2 września 1939 roku, walcząc z niemieckim najeźdźcą w bitwie pod Wysoką koło Jordanowa. Przeciwstawiając się wrogowi, zniszczył pięć czołgów nieprzyjaciela.

To właśnie przy tej tablicy 5 września 2021 roku zgromadziła się rodzina kaprala Franciszka Dziuby, przedstawiciele władz samorządowych gminy Pysznica, AK-owcy, uczniowie i mieszkańcy Jastkowic. Zabierając wówczas głos, wójt Łukasz Bajgierowicz podkreślił: – Kiedy przed trzema laty Stanisław Dziuba, bratanek kaprala Franciszka Dziuby, pojawił się u nas, wspólnie z pełniącym wtedy funkcję dyrektora szkoły w Jastkowicach śp. Bogdanem Dziubą zdecydowaliśmy, że tablica upamiętniająca bohaterskie wyczyny kaprala w bitwie pod Wysoką będzie widniała na Publicznej Szkole Podstawowej w Jastkowicach. Chcemy, aby ta historia była przekazywana pokoleniom. Heroiczna walka kaprala Franciszka Dziuby pozwala nam dzisiaj żyć w wolnym kraju. Pamiętamy o tym i będziemy pamiętać.

Podniosłym momentem uroczystości było złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową. Nie zabrakło też chwil historycznej refleksji, o co zatroszczyła się młodzież przygotowana przez Halinę Koczwarę. Później nastąpił przemarsz do kościoła parafialnego pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Jastkowicach.

Mszy Świętej w intencji kaprala Franciszka Dziuby przewodniczył ks. Adam Węglarz. Kapłan zachęcał do wspólnej modlitwy i ogarniania pamięcią bohatera. Zaprosił również do wysłuchania okolicznościowego koncertu, który poprzedziło wystąpienie wójta gminy Pysznica Łukasza Bajgierowicza. Włodarz podziękował wszystkim za obecność i zapewnił o kultywowaniu pamięci o bohaterach na pysznickiej ziemi.

Wykonawcami koncertu byli Grupa Rekonstrukcyjna Żołnierzy Wojska Polskiego „Wrzesień 1939” i Nadsańska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Edwarda Horoszki. To była artystyczna lekcja historii, zawarta w pieśniach patriotycznych. Wśród prezentowanych utworów nie zabrakło okolicznościowej kompozycji poświęconej kapralowi Franciszkowi Dziubie.

PIOTR JACKOWSKI

Zdjęcia: Piotr Jackowski


Udostępnij