I Festiwal Wielkanocnych Potraw odbył się w gminie Gorzyce. Imprezie towarzyszyły konkursy na najlepszy stół wielkanocny i najsmaczniejszy wypiek – babę wielkanocną. W uroczystości uczestniczył starosta powiatu tarnobrzeskiego – Paweł Bartoszek, wójt gminy Zaleszany – Paweł Gardy, ks. dziekan Władysław Drewniak, przewodniczący Rady Gminy Gorzyce – Krzysztof Maruszak oraz przedstawiciele mediów.

Do konkursu na najlepszy stół wielkanocny przystąpiło 5 miejscowości – Gorzyce, Furmany, Orliska, Zalesie Gorzyckie i Motycze Poduchowne. O organizację, wystrój stołów, a przede wszystkim znakomite świąteczne potrawy, zadbały panie z kół gospodyń wiejskich i przedstawicielki stowarzyszeń działających na terenie poszczególnych miejscowości. Nad organizacją i przygotowaniem drużyn do konkursu czuwali sołtysi: w Gorzycach – Anna Kozieł, w Furmanach – Wiesław Biskup, w Orliskach – Jerzy Stachula, w Zalesiu Gorzyckim – Anna Wicińska, natomiast w Motyczu Poduchownym – Marian Chmura.
– Cieszę się, że wzięliście udział w festiwalu, który chcemy na stałe wpisać do kalendarza imprez gminnych. Jestem pod ogromnym wrażeniem waszego zaangażowania i pracy, jaką włożyliście w przygotowanie stołów wielkanocnych – mówił Leszek Surdy, wójt Gorzyc.
Pracę gospodyń i gospodarzy – bo i panowie włączyli się w przygotowanie wielkanocnych specjałów – oceniało jury degustacyjne i techniczne. Przedstawiciele komisji pod uwagę brali głównie smak, estetykę, oryginalność receptury, jakość produktów, utrzymanie porządku i czystość.
– Mieliśmy okazję posmakować najlepszych potraw, tradycyjnych, zgodnych z dawnymi recepturami, niektóre z nich przypomniały nam najlepsze smaki dzieciństwa – mówił Krzysztof Jurek, szef kuchni, przedstawiciel dolinysmaku.eu. – W szczególności chcielibyśmy wyróżnić przedstawicieli Furman za znakomity żurek, roladę selerową i wino jabłkowe; Gorzyce za przygotowanie wyjątkowego chrzanu i nalewki ziołowej, a także dobrze doprawione i smaczne przystawki; Motycze Poduchowne za chrzan – dodatek do mięs i tradycyjne mazurki; Orliska – za wyroby wiejskie; Zalesie Gorzyckie – za roladę serową i babki wielkanocne.
Decyzją jury, wszystkie miejscowości stanęły na podium. I wszystkie otrzymały jednakowe nagrody. Były wśród nich: roboty kuchenne, blendery, moździerze i rozdrabniacze do ciasta kruchego oraz nagrody pieniężne.
Podczas Festiwalu odbył się również konkurs na najsmaczniejszą babę wielkanocną. Pierwsze miejsce zajął wypiek „Babka z ajerkoniakiem i krówkami” Marty Brzezińskiej. Zwyciężczyni w nagrodę otrzymała robota kuchennego – ufundowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Gorzycach. Nagroda starosty powiatu tarnobrzeskiego za zajęcie II miejsca powędrowała do Doroty Fietko, natomiast III miejsce i nagrody – dzbanki filtrujące wodę, otrzymały Krystyna Prażmowska i Józefa Leśniak.
Imprezie towarzyszyły warsztaty przygotowywania ozdób świątecznych dla dzieci i młodzieży, które poprowadziły panie z gorzyckiego koła gospodyń wiejskich wraz z instruktorką plastyki Małgorzatą Jonaszek z Gminnego Ośrodka Kultury w Gorzycach. Oprawa muzyczna była dziełem Kapeli Ludowej GOK Gorzyce. I Festiwal Wielkanocnych Potraw został przygotowany przez Urząd Gminy Gorzyce oraz Gminny Ośrodek Kultury w Gorzycach.

***

Przepis na zwycięskie ciasto – „babę wielkanocną” autorstwa Marty Brzezińskiej

BABKA Z AJERKONIAKIEM I KRÓWKAMI

BABKA – składniki: 5 jajek, 200 g masła, 250 g mąki, 180 g cukru, 125 ml ajerkoniaku, 200 g krówek, 1 łyżeczka proszku do pieczenia

POLEWA KAJMAKOWA – składniki: 100 g masła, 100 ml śmietanki 30 proc., 100 g cukru

Krówki pokroić na małe kawałki. Włożyć do miski i oprószyć łyżką mąki. Pozostałą mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia i solą. Miękkie masło utrzeć z cukrem, dodając stopniowo po jednym jajku i łyżce mąki. Ciągle ucierając wlać ajerkoniak, a następnie dodawać stopniowo pozostałą mąkę. Do ciasta wsypać pokruszone krówki i wymieszać łyżką.
Formę do babki z kominem wysmarować tłuszczem i obsypać mąką. Ciasto przełożyć do formy. Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec około 40 minut w 180 st. C.
Do rondelka włożyć wszystkie składniki na polewę i gotować, ciągle mieszając, aż polewa zgęstnieje. Przestudzoną babkę polać jeszcze ciepłą polewą.

MONIKA ZAJĄC

Fot. Archiwum UG Gorzyce – Uczestnicy wielkanocnego festiwalu w Gorzycach byli zachwyceni wielością i oryginalnością przyrządzonych potraw

Udostępnij