Moc atrakcji dla mieszkańców gminy i miasta Nisko przygotowali organizatorzy Majówki w Parku Miejskim, która odbyła się w niedzielę 18 maja 2014 roku w Parku im. Marii i Oliviera Resseguierów. Głównym punktem imprezy było uroczyste otwarcie tego obiektu po rewitalizacji.

Imprezę rozpoczęło symboliczne przecięcie wstęgi oraz wystrzał z armaty, przy której lont odpalił Julian Ozimek, burmistrz gminy i miasta Nisko. Następnie goście przeszli w okolice amfiteatru, gdzie nastąpiły przemówienia okolicznościowe. Głos zabrał niżański burmistrz, który przekazał informacje nie tylko na temat rewitalizacji Parku, ale całej niżańskiej przestrzeni.
– W 2008 roku Gmina rozpoczęła duże w swojej skali przedsięwzięcie, którego głównym celem było przeobrażenie przestarzałego wizerunku centrum naszego miasta w przyjazną, nowoczesną i ładną przestrzeń publiczną. W ramach rewitalizacji odnowiono i zagospodarowano Duże Planty, przebudowano i urządzono Małe Planty, które teraz noszą nazwę Plant Miast Partnerskich, zrewitalizowano elewację budynku Urzędu Gminy i Miasta wraz z przewiązką przy Placu Wolności i budynku przy ulicy Kościuszki. Odnowie poddano Pomnik Orląt Lwowskich oraz sanktuarium św. Józefa. Integralną częścią całego zadania było również odrestaurowanie i zagospodarowanie zabytkowego Parku Miejskiego, który nierozerwalnie związany jest z historią Niska – mówił burmistrz.
W dalszej części majówki uczniowie z Zespołu Szkół nr 3 w Nisku przedstawili montaż „Wspomnienie o hrabinie Marii Resseguier”, a następnie koncert dali muzycy z Zabrzańskiego Kwartetu Smyczkowego Marco Gianni. Mieszkańcy Niska mogli posłuchać muzyki operetkowej, filmowej oraz rozrywkowej. Wielką atrakcją był także blok historyczny, przygotowany przez Bractwo Rycerskie Miasta Nowa Dęba. W jego ramach wystąpił Zespół Tańca Dworskiego „Gratia luvenis”, który zaprezentował tańce dawne, modę dworską epoki renesansu. Publiczność mogła uczestniczyć w warsztatach tańca z określonej epoki. Nie zabrakło pokazów Gwardii Reprezentacyjnej. Była musztra halabardników, żonglerka chorągwiami, zabawy sprawnościowe oraz warsztaty historyczne dla dzieci. Widowiskowo wypadły pokazy Regimentu Artylerii Królewskiej, musztra muszkieterów, salwy z muszkietów, czy pokaz ładowania i strzelania z repliki historycznej armaty. Imprezie towarzyszył obóz historyczny, jarmark rzemiosła artystycznego i sztuki ludowej. Na zakończenie majówki odbyła się projekcja filmu „Czas na Nisko”, a Zespół Wokalny „Fuego” Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół” dał koncert pt. „Powróćmy jak za dawnych lat”.

***

Rewitalizacja przestrzeni publicznej w Nisku to zadanie o łącznej wartości 5,5 miliona złotych. Na jego realizację udało się pozyskać dofinansowanie w wysokości 4 milionów 405 tysięcy złotych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013. Wartość odnowy Parku to blisko 2 miliony złotych.
Zabytkowy Park Miejski w Nisku to jeden z najstarszych parków w Polsce południowo-wschodniej. Pierwsza wzmianka o istnieniu niżańskiego kompleksu z bogatym drzewostanem pochodzi z 1853 r. Już wtedy znajdowały się w nim endemiczne gatunki roślin, niespotykana i zróżnicowana była też zieleń okalająca dębowe, grabowe i lipowe aleje.
Wszelkie działania prowadzone w ramach rewitalizacji miały na celu zachowanie jak największej liczby charakterystycznych elementów Parku z pomnikami przyrody na czele. Jednak główny nacisk położono na zachowanie pierwotnej funkcji Parku, dlatego – tak jak przed laty – dziś stanowi on miejsce wypoczynku i rekreacji. Stworzenie w Parku szeregu możliwości do wspólnego spędzania czasu przez mieszkańców było założeniem rewitalizacji. Stąd znalazły się tu nowe, szerokie alejki, siłownia terenowa, plac zabaw, amfiteatr, ścieżki dla rolkarzy i rowerzystów oraz mała architektura towarzysząca wraz z monitoringiem, który zwiększa bezpieczeństwo.
To ważne dla Niska zadanie zostało zakończone w 2013 roku. Dziś zrewitalizowany obszar stanowi ważny czynnik atrakcyjności architektonicznej i turystycznej miasta. Jest to istotne centrum integracyjne i komunikacyjne dla mieszkańców, a Park Miejski jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Nisku.

ADRIAN STARZOMSKI

Otwarcie Parku im. Marii i Oliviera Resseguierów połączone z majówką
Zdjęcia: Marian Pelic


Udostępnij