Łącznik Niska z obwodnicą Stalowej Woli i Niska otwarto uroczyście 27 sierpnia 2021 roku. Inwestycja kosztowała 11 milionów złotych.

– Cieszymy się wspólnie z mieszkańcami z dzisiejszego otwarcia łącznika. Odciąży on znacząco ruch przez Nisko, zarówno pojazdów ciężarowych, jak i samochodów osobowych. I to jest głównym zadaniem tego łącznika. Wszystkim osobom, które brały dział w wybudowaniu tej drogi, bardzo serdecznie dziękuję – mówił niżański burmistrz Waldemar Ślusarczyk. Dodał, że Gmina Nisko wyasygnowała na tę inwestycję tylko 14 procent swoich środków. 86 procent wydatków to dofinansowanie rządowe.

Burmistrz podkreślił, że inwestycja była nie tylko bardzo droga, ale również trudna w wykonaniu. Droga ma 980 metrów, biegnie przy niej ciąg pieszo – rowerowy, powstała również droga do zbiornika retencyjnego. Koszty podniosły działania związane z przełożeniem istniejącej infrastruktury. Wiele problemów sprawił gazociąg. Aby przełożyć kanalizację sanitarną, trzeba było poczynić mnóstwo uzgodnień z gazownictwem.

Obecny na uroczystości otwarcia wiceminister infrastruktury Rafał Weber zauważył, że środki rządowe okazały się dużym wsparciem w zrealizowaniu inwestycji. – Nawet nie wiedziałem, że z Funduszu Inwestycji Lokalnych ta część również została dołożona do tych środków, które zostały przeznaczone w ramach rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. I faktycznie, wartość zadania – 11 milionów złotych, 84 procent z tego środki zewnętrzne – to robi wrażenie – akcentował.

Słowa podziękowań wypowiedziała Ewa Draus – wicemarszałek województwa podkarpackiego. Gratulowała niżańskim władzom samorządowym operatywności podkreślając, że inwestycja była trudna w realizacji. Radości nie krył także starosta niżański Robert Bednarz. Akcentował, że budowa łącznika była inwestycją niesamowicie oczekiwaną.

Aktu poświęcenia łącznika dokonał ks. Ryszard Zbyrad. Potem nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi. Wstęgę przecięli goście, przedstawiciele władz i mieszkańców, wśród nich były niżański burmistrz Julian Ozimek i była wiceburmistrz Teresa Sułkowska.

PIOTR JACKOWSKI

Zdjęcia: Piotr Jackowski

Udostępnij