IV edycja Niżańskiego Festiwalu Kultury Łowieckiej odbyła się 8 sierpnia 2021 roku na Placu Wolności w Nisku. Celem imprezy było ukazanie, że kultura łowiecka to nie tylko polowanie, ale również wiele innych aspektów takich jak tradycje, zwyczaje, język, muzyka i sztuka. Festiwal z każdą kolejną edycją cieszy się coraz większym zainteresowaniem, dlatego już na stałe wpisał się w niżański kalendarz imprez organizowanych przez Urząd Gminy i Miasta Nisko oraz Niżańskie Centrum Kultury „Sokół”. Współorganizatorem tegorocznej edycji był również Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Tarnobrzegu. Tegoroczny festiwal poprowadzili Ania i Michał Tarnawscy.

Część oficjalną otworzył Sławomir Lubera – współorganizator wydarzenia – dokonując uroczystej prezentacji sztandarów kół łowieckich. Następnie niżański burmistrz Waldemar Ślusarczyk oraz wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł podziękowali kołom łowieckim. Starosta niżański Robert Bednarz po raz kolejny ufundował dwie nagrody dla najbardziej zasłużonych i zaangażowanych myśliwych z powiatu niżańskiego. W tym roku zostali uhonorowani Teresa Sibiga z Niska oraz Witold Dec z Rudnika. Obydwoje od wielu lat krzewią muzykę myśliwską i na tym polu odnoszą niemałe sukcesy.

Po raz pierwszy festiwal gościł Zespół Sygnalistów Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie „Polesia Czar”. Zaprezentowano zachwycający pokaz w wykonaniu wabiarzy z powiatu niżańskiego – Krzysztofa Kolano, Mateusza Dąbka, Romana Kotziana, Teresy Sibigi, Witolda Deca, Bogusława Pelica oraz Macieja Tarnowskiego, którzy dali przepiękny koncert. Ta unikatowa sztuka jest wykonywana przez nieliczne grono, które potrafi tak wspaniale przedstawić misterium przyrody, jakim jest rykowisko w polskich lasach.

Ponadto przed sceną miał miejsce pokaz psów ras myśliwskich, który zaprezentowali Marek Zdeb ZO PZŁ z Rzeszowa i dr Martyna Macko-Szymanek ze Stalowej Woli. Dopełnieniem tego była inscenizacja „Dawne łowy”, przygotowana przez Jacka Komudę. Natomiast Magda Kozik z Zamościa, która trudni się hodowlą ptaków drapieżnych, przedstawiła trudną sztukę łowiecką, jaką jest sokolnictwo. Podziwiano pięknego sokoła raroga, jastrzębia gołębiarza i pochodzącego z Ameryki Środkowej jastrzębia harrisa.

Na imprezie nie zabrakło atrakcji dla smakoszy potraw z dziczyzny oraz lokalnych smakołyków przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich. Kulinarną perełką tego dnia był gulasz z dziczyzny, przyrządzony przez finalistę programu MasterChef – Mariusza Szweda. Organizatorzy zadbali również o najmłodszych uczestników wydarzenia, którzy mogli korzystać z edukacyjnych gier i zabaw przygotowanych przez ZIQA FUN.

W części artystycznej wystąpili: Myśliwska Orkiestra Dęta „Echo Kniei” z Roztocza (Szczebrzeszyn), Zespół Pieśni i Tańca „Racławice”, Zespół Sygnalistów „Raróg” z ZO PZŁ w Tarnobrzegu oraz Jazz Band i wokalistki ze Studium Wokalnego NCK Sokół. Wieczór zakończył klimatyczny koncert Roberta Kasprzyckiego z zespołem.

Koła Łowieckie, które zaprezentowały swój sztandar na Niżańskim Festiwalu Kultury Łowieckiej: Klub Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej Oddział w Rzeszowie, poczty sztandarowe Towarzystwa św. Huberta z Leżajska, Koło Łowieckie Polana w Nowej Sarzynie, Koło Łowieckie Sokołów Małopolski, Koło Łowieckie Leśnik Biłgoraj, Koło Łowieckie Dąbrowa Lublin, Towarzystwo Myśliwskie Kolbuszowego (Borek), Koło Łowieckie (Świerczów), Koło Łowieckie Łoś, Koło Łowieckie Łoś Mielec, Koło Łowieckie Sęp Mielec, Koło Łowieckie Bażant Nisko, Koło Łowieckie Bażant Dwikozy, Koło Łowieckie Darzbór Janów Lubelski, Koło Łowieckie Dzik Połaniec, Koło Łowieckie Dzik Zaklików, Koło Łowieckie Gawra Rudnik, Koło Łowieckie Głuszec Tarnobrzeg, Koło Łowieckie Janowskie Bory Janów Lubelski, Koło Łowieckie Jeleń Jeżowe, Koło Łowieckie Cichów, Koło Łowieckie Knieja Stalowa Wola, Koło Łowieckie Leśnik Tarnobrzeg, Koło Łowieckie Nadwiślański Radomyśl, Koło Łowieckie Ryś Nowa Dęba, Koło Łowieckie San Skowierzyn, Koło Łowieckie Ziemia Sandomierska, Koło Łowieckie Sygnał Nisko, Koło Łowieckie Sokół Zdziłowice, Koło Łowieckie Sęp Mielec, Koło Łowieckie Ludowe Opatów, Koło Łowieckie Cietrzew Rzeszów.

Imprezie towarzyszyły liczne atrakcje, w tym pokazy łucznictwa, obozowisko konne, dziesiątki stoisk ze zdrową polską żywnością pochodzącą z Puszczy Sandomierskiej, Lasów Lipskich i Janowskich, Roztocza i Wyżyny Sandomierskiej, wystawy trofeów myśliwskich i przedmiotów kolekcjonerskich, a także promocje książek związanych z łowieckimi tradycjami, zorganizowane przy stoiskach Kół Łowieckich. Dostępne było również stoisko Biblioteki Miejskiej w Nisku, na którym można było spotkać się z pisarzami Jackiem Komudą i Krzysztofem Petkiem. Na najmłodszych czekały konkursy i zabawy przygotowane przez stoiska Lasów Państwowych, koła łowieckie oraz Klub Dian Wadera.

S.N.

Udostępnij