Przemierzając ciekawe zakątki regionu nadsańskiego, warto zajrzeć do Pilchowa w gminie Zaleszany. To właśnie tutaj znajduje się jedyna na świecie parafia z repliką wawelskiego sarkofagu Świętej Jadwigi Królowej. Patronuje ona tutejszemu kościołowi parafialnemu.
Postać św. Jadwigi Królowej jest szczególnie bliska mieszkańcom Pilchowa. To właśnie przez ich miejscowość Święta przejeżdżała w 1387 roku, które to wydarzenie odtworzono podczas obchodów Dni Gminy Zaleszany w 2006 roku. Pamiątką owej uroczystości jest okolicznościowy medal z wizerunkiem królowej. – To wielki dar, że mamy tak wspaniałą patronkę – wyraża radość ks. Krzysztof Guźla, nawiązując do dziejów kierowanej przez siebie parafii i kultu św. Jadwigi Królowej w Pilchowie. Przez lata miejscowość należała do parafii farnej w Rozwadowie, a pilchowska parafia została erygowana w 1992 roku dekretem bp. Wacława Świerzawskiego.
Gospodarz parafii jest gorącym orędownikiem kultu św. Jadwigi Królowej. Zauważa, iż miała ona dar łączenia ludzi między sobą i z Bogiem. – To jedyny święty koronowany król Polski, wzór dla dzisiejszych władz – podkreśla. Dodaje, że jest ona nauczycielką światłej wiary, wychowawczynią narodu, patronką ewangelizacji, uczącej się młodzieży, kobiet oczekujących potomstwa, matek rodzących, jak również wielu kościołów i parafii. Święta patronuje działalności Stowarzyszenia Rozwoju Sołectwa Pilchów „Gościniec”, które włącza się aktywnie w życie religijne i kulturalne lokalnej społeczności.
Mówiąc o królewskim charakterze parafii w Pilchowie, duszpasterz wskazuje na architektoniczne cechy tutejszej świątyni. Wyróżnia ją m.in. to, że jej fundamenty i dach mają kształt korony. Korona widnieje także na zewnątrz świątyni. Trzeba jeszcze wspomnieć o figurze św. Jadwigi u wejścia do kościoła, jej obrazie wewnątrz, wizerunku na sztandarze, dębowym ołtarzu z herbem królowej. Ale prawdziwą perłą jest replika wawelskiego sarkofagu św. Jadwigi Królowej. – Mamy taką replikę jako jedyna parafia na świecie. Zabiegał o to ks. prof. Wilhelm Gaj-Piotrowski – stwierdza kapłan.
Owe zewnętrzne, materialne oznaki przywiązania do Świętej idą w parze ze sferą ducha i kształtowaniem życia religijnego. Królowa jest szczególnym wzorem dla dziewcząt, z których wiele przyjmuje imię Jadwiga podczas bierzmowania. Uciekają się do niej także nowożeńcy, modląc się po uroczystości zaślubin przy pilchowskim sarkofagu. Na podkreślenie zasługują również pielgrzymki na Wawel w celu oddania hołdu patronce.
– Parafia nasza doczekała radosnej chwili, kiedy to mogliśmy przeżywać kanonizację bł. Jadwigi Królowej. Tego aktu dokonał Ojciec Święty Jan Paweł II na Błoniach Krakowskich 8 czerwca 1997 roku. W uroczystości uczestniczyła pięćdziesięcioosobowa delegacja pilchowian – wspomina ks. Krzysztof Guźla.

PIOTR JACKOWSKI

 

Fot. Piotr Jackowski – Ks. Krzysztof Guźla podczas modlitwy przy pilchowskiej replice wawelskiego sarkofagu św. Jadwigi Królowej

 

Fot. Piotr Jackowski – Figura św. Jadwigi Królowej u wejścia do kościoła w Pilchowie

 

Udostępnij