Historyczne wydarzenie miało miejsce w Radomyślu nad Sanem 29 sierpnia 2021 roku. W tym dniu, w 30. rocznicę koronacji Matki Bożej Bolesnej, w Sanktuarium Maryjnym odbyło się poświęcenie i nałożenie koron na drugi cudowny obraz – Matki Bożej Pocieszenia. Uroczystą Mszę św., podczas której nastąpiła koronacja słynącego łaskami obrazu, koncelebrował na ołtarzu polowym ksiądz biskup ordynariusz diecezji sandomierskiej Krzysztof Nitkiewicz. W uroczystości wzięli udział licznie zgromadzeni pielgrzymi z wielu parafii diecezji sandomierskiej i rzeszowskiej, przedstawiciele władz, służby mundurowe, siostry zakonne oraz księża.

Do tego wyjątkowego dnia parafia przygotowywała się od dłuższego czasu. W listopadzie ubiegłego roku rozpoczęta została 9-miesięczna nowenna polegającą na adoracji Najświętszego Sakramentu w każdą ostatnią niedzielę miesiąca. Bezpośrednio koronację poprzedziła renowacja misji świętych przez ks. Jana Ślęczkę MS ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy Saletynów. Ulice i domy zostały udekorowane, a w oknach domów parafian pojawił się wizerunek Matki Bożej.

Podczas Mszy św. odczytano dekret o poświęceniu i nałożeniu koron. Potem ksiądz biskup Krzysztof Nitkiewicz poświęcił korony i po odmówieniu modlitw nałożył je na wizerunek Matki Bożej i Dzieciątka Jezus. Korony zostały wykonane ze złota, którego gromadzenie trwało dwa lata. Korony zostały udekorowane brylantami, rubinami, perłami i cyrkoniami.

– Korony, które zostały nałożone na słynący łaskami obraz, zostały wykonane ze złota ofiarowanego przez pątników. To były wzruszające chwile, kiedy parafianie, ludzie z okolicy, legioniści Maryi ściągali przy mnie swoje obrączki, łańcuszki i ofiarowywali je. Ludzie przynosili nie tylko złoto, ale historie swojego życia i swoich rodzin – mówił kustosz sanktuarium ks. Józef Turoń. W pierwszą rocznicę koronacji obrazu dla Matki Boskiej wykonawca koron z pozostałej części złota przygotuje różę, która będzie szczególnym wyrazem wdzięczności za obecność Maryi w wizerunku Matki Bożej Pocieszenia.

Kult Matki Bożej Pocieszenia w Radomyślu nad Sanem rozpoczęli ojcowie augustianie, sprowadzeni do Radomyśla w celu rozwinięcia i ożywienia kultu Matki Bożej Bolesnej. Na początku XVIII w. Augustianie sprowadzili z Bawarii obraz przedstawiający Matkę Bożą ze św. Augustynem i jego matką św. Moniką, która doznała pociechy po nawróceniu syna. Bogurodzica trzyma w ręku pasek z napisem: Ego diligentes me diligo (Umiłowałam Cię wielką miłością, miłuj i ty Mnie). Święty biskup Augustyn, doktor Kościoła trzyma zaś w lewej dłoni swój atrybut — serce. Przywodzi ono na myśl jego słowa: „Stworzyłeś nas, Panie, dla siebie i niespokojne jest nasze serce, dopóki nie spocznie w Tobie”. Obraz został umieszczony w bocznym ołtarzu drewnianego kościoła, gdzie od połowy XVIII w. zaczęto nazywać go imieniem Matki Bożej Pocieszenia. Obraz ten (razem z obrazem Matki Bożej Bolesnej) został przeniesiony do nowego, murowanego kościoła pw. Matki Bożej Bolesnej i Pocieszenia, konsekrowanego i oddanego wiernym w 2009 roku.

P.C.

 

Udostępnij