Istnieją plany zorganizowania w Nisku diecezjalnych obchodów jubileuszu stulecia objawień Matki Bożej w Fatimie

Już dzisiaj zapraszam do Niska na obchody stulecia objawień Matki Bożej w Fatimie. Pragnęlibyśmy bardzo być gospodarzami uroczystości diecezjalnych – mówi ks. Adam Kochmański, proboszcz niżańskiej parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej. Tutejsza wspólnota wznosi swoją świątynię parafialną mając nadzieję, że w roku jubileuszu – roku 2017 – będzie można już sprawować Msze św. w nowym kościele.
Parafia Matki Bożej Fatimskiej w Nisku istnieje od roku 2004, kiedy to wydzielono ją z parafii św. Józefa. Wzniesiona została wówczas tymczasowa kaplica, służąca wiernym do dziś, gromadzą się oni także w kościele filialnym na osiedlu Moskale. Liczba osób uczestniczących we Mszach św. i nabożeństwach ciągle wzrasta, a kaplica nie mieści wszystkich uczestników modlitewnych zgromadzeń. Dlatego wybudowanie kościoła w tutejszej parafii, liczącej 4,5 tysiąca wiernych, jest bardzo potrzebne.
Ks. Adam Kochmański został administratorem parafii 1 lipca 2011 roku. Obejmując swoje obowiązki, skupił się najpierw na przygotowaniu mieszkań dla kapłanów w budynku parafialnym, który był wówczas w stanie surowym zamkniętym. Trzeba było także urządzić kancelarię parafialną, salkę dla młodzieży, kuchnię, jadalnię... W kolejnym roku – już jako proboszcz – duszpasterz przystąpił do prac przy budowie kościoła. Aktualnie obiekt jest zwieńczony, wylano stropy nad bocznymi ołtarzami i przygotowano grunt pod budowę stropu oraz dachu świątyni. Jej cechą charakterystyczną będzie okazała wieża.
– Jest szansa, że na stulecie objawień Matki Bożej w Fatimie, które przypadnie 13 maja 2017 roku, będziemy mogli odprawiać w naszym kościele Msze św. – wybiega kapłan w przyszłość. Aby to zamierzenie ziścić, potrzeba jeszcze wiele wysiłku. Dużym wyzwaniem w owym budowlanym przedsięwzięciu są koszty. Dlatego liczy się każdy życzliwy gest darczyńców i ofiarodawców.
Parafia przygotowuje się do fatimskiego jubileuszu nie tylko od strony materialnej, ale i duchowej. – W tej chwili trwa wielka nowenna fatimska, zapoczątkowana w 2009 roku – informuje ks. Adam Kochmański. Zaznacza, iż każdy rok ma swój temat, nawiązujący do objawień Matki Bożej w Fatimie. Obecny to "Eucharystyczny klucz – cud nad cudami, który zmienia wszystko".
Charakterystycznym rysem duszpasterskiej działalności parafii jest odprawianie nabożeństw fatimskich trzynastego dnia miesiąca od maja do października. Uczestniczy w nich wiele osób nie tylko z Niska, lecz także ze Stalowej Woli i innych ośrodków. Zaproszeni księża prowadzą różaniec fatimski, głoszą kazania, a osiedlowymi drogami przechodzi procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej. Są to chwile wspaniałej modlitwy.
Parafia przykłada także wielką wagę do odprawiania nabożeństw pierwszych sobót miesiąca. Wierni, pragnący skorzystać z owoców tego nabożeństwa, powinni być w stanie łaski uświęcającej, odmówić część różańca, oddać się piętnastominutowej medytacji nad daną tajemnicą różańcową oraz uczestniczyć w Eucharystii i przyjąć Komunię Świętą wynagradzającą Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny. – To nabożeństwo cieszy się u nas dużą popularnością. I choć wraz ze Mszą Świętą trwa ponad dwie godziny, nikomu czas się nie dłuży – podkreśla ks. Kochmański.
W parafii prężnie działa duszpasterstwo dzieci i młodzieży, skupiające obecnie ponad 150 osób zrzeszonych w Ruchu Światło – Życie, scholi oraz Liturgicznej Służbie Ołtarza. Ci młodzi ludzie, biorąc wzór z błogosławionych dzieci z Fatimy, chętnie gromadzą się na spotkaniach formacyjnych i wspólnotowej modlitwie, na co dzień dając świadectwo swojej przynależności do Chrystusa. Ks. Adam podkreśla także wielkie zaangażowanie rodziców w katolickie wychowywanie swoich dzieci i troskę o ich przyszłość.
Duszpasterz pragnie, aby wierni dobrze przygotowali się do obchodów fatimskiego jubileuszu i mogli uczestniczyć w nich już w nowym kościele. Trwa w gorącej modlitwie do bł. Jana Pawła II o to, by prace budowlane zostały ukończone na czas. Złożył nawet Błogosławionemu przyrzeczenie, że jeśli Jan Paweł II dopomoże w tym dziele, a także w rozwijaniu kultu Matki Bożej Fatimskiej na niżańskiej ziemi, to wystąpi do Biskupa Sandomierskiego o ustanowienie Go drugim patronem parafii i kościoła.
Dzieło wznoszenia świątyni można wesprzeć, dokonując wpłat na konto: Parafia Matki Bożej Fatimskiej w Nisku, ul. 1000-lecia 24, 37-400 Nisko, nr 78 9434 1025 2006 1600 7956 0001 z dopiskiem "Darowizna na cele kultu religijnego – budowa kościoła".

PIOTR JACKOWSKI

parafie1

Fot. Archiwum parafii MB Fatimskiej w Nisku - wizualizacja nowego kościoła w parafii Matki Bożej Fatimskiej w Nisku

Udostępnij