Kolejne spotkanie radomyskiego wójta Jana Pyrkosza i pracowników samorządowych z sołtysami gminy Radomyśl nad Sanem odbyło się 10 lipca 2025 roku w Urzędzie Gminy. Spotkanie było okazją do rozmów i przekazania informacji o istotnych, aktualnych sprawach gminy.

Zanim przystąpiono do realizacji programu narady, wójt przedstawił sołtysom nowo mianowananego dyrektora Gminnego Centrum Kultury Roberta Bąka, który zaprezentował ogólne plany i zamierzenia swej działalności kulturalnej. Zadeklarował współpracę i pomoc przy organizacji wszelkich wydarzeń, uroczystości czy obchodów. Zapewnił o wsparciu merytorycznym i technicznym przy realizacji pomysłów i inicjatyw wychodzących od sołtysów czy radnych. Zapowiedział wspólne spotkania z Kołami Gospodyń Wiejskich oraz stowarzyszeniami w celu omówienia perspektyw rozwoju współpracy. Odnosząc się do najbliższych planów dyrektor poinformował o organizacji dożynek gminnych oraz uruchomienie w sierpniu plenerowego kina letniego z kilkoma projekcjami filmu w trzech miejscach na terenie gminy. W planie jest realizacja projektu nieformalnych zajęć edukacyjnych dla dzieci oraz spotkania wieczorowe (kół zainteresowań) dla seniorów w pięciu miejscowościach na terenie gminy. Jednym z pomysłów jest też przygotowanie prezentacji multimedialnej o wszystkich sołectwach, pokazującej ich historie, walory przyrodnicze czy zasoby kulturowe.

Odnosząc się do zapowiedzianego projektu edukacyjnego wójt nadmienił, że byłyby to zajęcia skierowane do wszystkich dzieci z terenu gminy odbywające się w oparciu o środowiska pięciu szkół. W planie jest organizacja atrakcyjnych i ciekawych zajęć dla dzieci i młodzieży. Projekt przyniesie też korzyści w postaci trwałych elementów przyrodniczych, historycznych czy kulturalnych, zwiększających gminne zasoby. Projekt będzie finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego, za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania.

W dalszej części spotkania wójt przedstawił zamierzenia dotyczące realizacji tegorocznych inwestycji drogowych w poszczególnych sołectwach. Poinformował o rozstrzygnięciu przetargu na remont dróg gminnych i wyłonieniu wykonawcy inwestycji, z którym niebawem zostanie podpisana umowa. Będzie to I etap prac remontowych, w ramach którego zaplanowane są następujące zadania:

  1. przebudowa włączenia drogi wewnętrznej do drogi wojewódzkiej tj. wykonanie zjazdu koło kapliczki św. Jana w Rzeczycy Długiej - koszt zadania opiewa na 6 tys. zł.
  2. remont drogi wewnętrznej w Rzeczycy Okrągłej polegający na podwyższeniu drogi zalewanej przez rz. Łukawica na odcinku 197 m za kwotę 112 tys. zł.
  3. przebudowa drogi gminnej w Dąbrowie Rzeczyckiej (na osiedlu) na długości 158 m za kwotę 67 tys. Zł
  4. przebudowa drogi wewnętrznej w Woli Rzeczyckiej (naprzeciw stadionu) na odcinku 208m, a wartość zadania to 79 tys. zł.
  5. przebudowa drogi wewnętrznej w Radomyślu (do oczyszczalni ścieków) na odcinku o długości 433m i wartości 274 tys. zł.
  6. przebudowa drogi wewnętrznej w Radomyślu (za urzędem gminy biegnąca do byłego posterunku energetycznego) o długości 212 m i koszcie 152 tys. zł.
  7. przebudowa drogi wewnętrznej w Radomyślu (obok kościoła) na długości 100 m i wartości 32 tys. zł.
  8. remont drogi wewnętrznej w Witkowicach (na Brzostkowie) na dł. 576 m o wartości 150 tys. zł.
  9. remont drogi wewnętrznej (tłuczniowej na osiedlu AK w Radomyślu do wydzielonych działek budowlanych objęte planem zagospodarowania przestrzennego pod budownictwo jednorodzinne) o długości 462 m i wartości 172 tys. zł.

Ogółem w I etapie wyremontowanych zostanie 2350 m dróg o wartości 1 mln 50 tys. zł, a zakończenie prac ma nastąpić 15 września.

Wójt nadmienił, że w związku z oszczędnościami z przetargu, wynikającymi z korzystnych cen robót drogowych oferowanych przez firmy, zaplanował remont kolejnych odcinków dróg gminnych.

W ramach II etapu, na który będzie przygotowany przetarg, do remontu będą przewidziane: dwa odcinki dróg wewnętrznych w Woli Rzeczyckiej, droga wewnętrzna w Nowinach (za jeziorem), droga wewnętrzna na ul. Piaski w Radomyślu, 3 odcinki dróg wewnętrznych w Żabnie uszkodzonych w wyniku prac kanalizacyjnych. Ponadto w planie jest remont drogi transportu rolnego w Orzechowie z dofinansowaniem z FOGR oraz remont ścieżki rowerowej w Pniowie.

Łącznie remontem w II etapie będzie objęte 3 km dróg gminnych, których szacunkowy koszt opiewa na blisko 900 tys. zł.

Szeroki zakres prac remontowych dróg na terenie gminy przełoży się na większe oszczędności sołectw corocznie planujących środki na remonty dróg. W związku z tym wójt zwrócił się do sołtysów, aby zaplanowali w funduszach sołeckich środki na bieżące utrzymanie obiektów, wymagane przeglądy i konserwacje – domów ludowych, przystanków autobusowych, placów zabaw czy zewnętrznych siłowni. Konieczność zaplanowania środków na ten cel wynika z systematycznych kontroli dokonywanych przez różne służby i wniosków pokontrolnych wskazujących potrzebę realizacji przez sołectwa np. drobnych remontów i napraw, a w przypadku większych zadań- przez gminę. Ma to zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki korzystania przez mieszkańców z obiektów publicznych.

Wójt nadmienił, że w omawianych sprawach wydał zarządzenie mówiące o przekazaniu sołectwom w administrowanie w/w obiektów stanowiących majątek gminy i zobowiązujące sołtysów do bieżącego ich utrzymania, w tym m.in. dbania o należyty ich stan techniczny, dokonywania drobnych remontów, napraw i zapewnienia przeprowadzania przeglądów i konserwacji.

W dalszej części zebrani zostali zapoznani z wynikami ostatniej kontroli przystanków autobusowych na terenie gminy przeprowadzonej przez Powiatową Stację Sanitarno Epidemiologiczną w Stalowej Woli. Informacji w tym zakresie, w tym zaleceń wynikających z kontroli udzieliła sekretarz gminy Magdalena Nowak – Wojtala.

Podczas spotkania zebrani sołtysi zaznajomieni zostali także przez zastępcę wójta Izabelę Szałaj z wynikami corocznej kontroli Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Stalowej Woli, który dokonał przeglądu placów zabaw w poszczególnych miejscowościach. W tym zakresie zostały wydane pokontrolne zalecenia, wskazujące konieczność zrealizowania określonych prac remontowych.

W związku z wynikami kontroli zastępca wójta zwróciła się do sołtysów o zabezpieczenie środków finansowych w funduszach sołeckich na bieżącą konserwację i wykonanie przeglądów placów zabaw. Ponadto wystąpiła o zaplanowanie środków na wykonanie przeglądów domów ludowych.

Wójt Jan Pyrkosz zaapelował do sołtysów o współpracę z gminą, wsparcie i planowanie w funduszu sołeckim środków z przeznaczeniem na wykonywanie drobnych remontów czy usuwanie awarii na obiektach, by zapewnić ich należyty stan techniczny. Wskazane jest także zadbanie o otoczenie obiektów co jest istotne ze względów estetycznych sołectwa. Gmina natomiast odpowiedzialna jest za realizację większych inwestycji i remontów, wymagających dużo większych nakładów finansowych, które są niewystarczające w ramach funduszu sołeckiego.

P.C.

Fot. D.W.