Planowany przebieg nowej drogi ekspresowej S 74 Opatów – Nisko przechodzącej m.in. przez teren powiatu stalowowolskiego, przedstawił Rafał Weber poseł na Sejm RP, wiceminister infrastruktury, podczas konferencji prasowej w budynku Stalowowolskiej Strefy Gospodarczej.

Minister przedstawił wariant społeczny przebiegu drogi ekspresowej S 74, między Opatowem a Niskiem, który został wybrany jako wariant optymalny, najmniej kontrowersyjny. Do tego projektu  było najmniej uwag społecznych i samorządowych. Minister poinformował, że został już złożony wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla przebiegu tej trasy, co jak podkreślił, jest kamieniem milowym w tej inwestycji.

– Droga krajowa S 74, to kolejne wyzwanie inwestycyjne, które w najbliższym czasie będzie realizowane. Inwestycja ta, przyczyni się do dalszego rozwoju transportowego i gospodarczego naszego regionu. S 74 zapewni bezpośrednie połączenie  z autostradą A 1. Województwo podkarpackie zyska połączenie, które zapewni bezpośredni dostęp komunikacyjny do głównej sieci transportowej, nie tylko Polski, ale też zachodniej części Europy – mówił Rafał Weber. Zaznaczał, że dzięki węzłom komunikacyjnym na tej trasie, mieszkańcy wszystkich gmin, przez które przebiega S 74 będą mieć do niej bezpośredni dostęp.

Początek przebiegu około 70 km drogi, to koniec obwodnicy Opatowa, dalej:

– węzeł w województwie świętokrzyskim – węzeł Lipnik (Lipnik– Klimontów), komunikujący z DK 9,

– węzeł Samborzec (Sandomierz –  Kraków) łączący z DK 79,

– węzeł w województwie podkarpackim – węzeł Tarnobrzeg (Sandomierz – Tarnobrzeg), komunikujący bezpośrednio z miastem Tarnobrzegiem,

– węzeł Gorzyce (Sandomierz – Grębów),

– węzeł Zaleszany (Gorzyce – Stalowa Wola), przecięcie z DK 77,

– węzeł Turbia (Wólka Turebska – Turbia),

– węzeł Radomyśl (Radomyśl nad Sanem – Stalowa Wola),

– węzeł Pysznica ( Pysznica –Stalowa Wola),

– węzeł Kłyżów (Kłyżów – Zarzecze),

– węzeł Nisko – Zapacz (Lublin – Rzeszów) łączący z S 19.        

Obecny na konferencji Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego, zaznaczył, że jest to historyczna inwestycja dla Podkarpacia, która jest ściśle związana z istniejącymi i planowanymi inwestycjami drogowymi. Mówił, że drogi ekspresowe Via Carpathia, S19, S74, będą tworzyć nowy kręgosłup komunikacyjny Europy środkowej i wschodniej.

Starosta Stalowowolski Janusz Zarzeczny podkreślał, że to inwestycja wyczekiwana od dawna.  

– To jest wielka chwila dla samorządów z naszego powiatu, najważniejsza inwestycja w regionie, o której mówiło się przez wiele lat. W tym miejscu, bardzo dziękuję rządowi Prawa i Sprawiedliwości, który podjął decyzję o tej inwestycji, a w szczególności panu ministrowi Rafałowi Weberowi, za ogromne zaangażowanie w tę sprawę. Dzięki tej drodze zyskamy nie tylko doskonałe połączenie komunikacyjne, ale też szansę na rozwój gospodarczy.

P.S.

Udostępnij