Jeszcze w tym roku zostaną oddane do użytku nowe oddziały Kardiologii oraz Ortopedii w Szpitalu Powiatowym w Stalowej Woli. Lecznica otrzymała właśnie 2 mln zł na ich wyposażenie. Środki pochodzą z Rządowego Funduszu Polski Ład.

18 lipca 2022 roku, przed SPZZOZ Powiatowym Szpitalem Specjalistycznym w Stalowej Woli odbyła się konferencja prasowa, podczas której stalowowolski poseł na Sejm RP i wiceminister infrastruktury Rafał Weber, poinformował o przyznaniu naszej lecznicy kwoty 2 mln zł z Rządowego Funduszu Polski Ład.

– To środki pochodzące z III edycji Programu Inwestycji Strategicznych, adresowane dla terenów popegeerowskich. Powiaty, na terenie których znajdują się gminy, w których działały PGR-y, mogły składać wnioski, no i cieszę się, że Powiat Stalowowolski to wykorzystał. Wiem, że na 4. piętrze nowego pawilonu zakończyły się już prace budowlane, przygotowujące tę przestrzeń pod przeniesienie oddziałów Kardiologii oraz Ortopedii. Po przeprowadzce będą mogły funkcjonować w nowocześniejszych i bardziej przyjaznych dla pacjentów warunkach. Ale żeby to się stało, najpierw te nowe oddziały trzeba wyposażyć w sprzęt. I właśnie na to, są te pieniądze. Cieszę się, że warunki leczenia i jakość leczenia w stalowowolskim szpitalu zmieniają się każdego roku i zmieniają się na lepsze – mówił podczas zorganizowanej konferencji prasowej wiceminister Rafał Weber.

Przypomnijmy, że wspominana już inwestycja polegająca na budowie nowych oddziałów Ortopedii oraz Kardiologii Zachowawczej również odbyła się dzięki zaangażowaniu środków pochodzących z budżetu państwa – Powiat Stalowowolski otrzymał na ten cel 5 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (RFIL), a kolejne 2,1 mln zł wyłożył z własnego budżetu. To jednak nie jedyna taka pomoc w ostatnim czasie. Również w ubiegłym roku premier Mateusz Morawiecki przychylił się do wniosku złożonego przez Powiat Stalowowolski i przeznaczył na zakup sprzętu medycznego dla stalowowolskiego szpitala kwotę ponad 2,7 miliona złotych z rezerwy ogólnej. Powiat Stalowowolski dołożył do tego z własnego budżetu kwotę ponad 600 tysięcy i za całą sumę został zakupiony nowy sprzęt medyczny zarówno dla nowego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, jak i przebudowanego Oddziału Udarowego.

– Rzeczywiście dużo ostatnio zrobiliśmy w naszym szpitalu dzięki wsparciu środków rządowych. Chcę podkreślić, że ogromna w tym zasługa pana ministra Rafała Webera, na pomoc którego zawsze możemy liczyć. To dzięki jego zaangażowaniu i osobistemu wsparciu, rząd tak chętnie wspiera inwestycje realizowane w Stalowej Woli oraz w całym powiecie stalowowolskim – mówił starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny.

Zadowolenia z otrzymanej pomocy nie ukrywała również Monika Pachacz-Świderska, dyrektor SPZZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli.

– Sprzęt medyczny ulega zużyciu i musimy go na bieżąco wymieniać. Za otrzymane teraz środki chcemy kupić nowoczesne, i wygodne dla pacjentów łóżka, a też sprzęt medyczny, taki jak kardiomonitory, pulsoksymetry oraz wiele innych urządzeń – tłumaczyła dziennikarzom.

Nowe oddziały Kardiologii Zachowawczej oraz Ortopedii zostaną oddane do użytku jesienią tego roku.

P.S.

Zdjęcia: Piotr Jackowski


Udostępnij