<span style="color: #999999;">Poniższy reportaż został opublikowany w maju 2013 roku w Magazynie Nadsańskim "Nasz Czas"

Ropa w Pysznicy

Około 1 mln ton ropy naftowej, a być może kilka razy więcej, zamierza wydobyć w gminie Pysznica polsko – amerykańska spółka Sierra Bravo, wchodząca w skład grupy Julifield, LLC. Planuje się, że prace wydobywcze potrwają od piętnastu do dwudziestu lat. W tym czasie gminny budżet wzbogaci się o ponad 20 mln zł z tytułu stosownych opłat. Pierwszy odwiert zaplanowano na tegoroczną jesień. Przeprowadzone do tej pory badania sejsmiczne niosą nadzieję na sukces. – Chcemy szybko i sprawnie znaleźć złoża i rozpocząć produkcję – deklaruje dr Michał Żywiecki, prezes Sierra Bravo Sp. z o.o. i Julifield Polska Sp. z o.o., prezes ds. poszukiwań Julifield, LLC.

Łupkowa droga

– Moja poprzednia firma przygotowywała pierwsze wnioski koncesyjne do Ministerstwa Środowiska w celu uzyskania koncesji na gaz łupkowy – patrzy wstecz Michał Żywiecki. Wspomina przy tym przyjazd do Polski swojego przyjaciela Michaela Lewisa mieszkającego w Dallas. To właśnie on zainicjował pierwsze wiercenia służące poszukiwaniu gazu łupkowego w Polsce, doradzając zainteresowanym firmom. W pewnym momencie obydwaj geologowie stwierdzili, że dynamika tych prac jest bardzo wolna. Wszak temat gazu łupkowego istnieje w Polsce od sześciu lat, a w ciągu tego czasu wywiercono tylko 42 otwory. Takie tempo prac pozwala spodziewać się rozpoczęcia produkcji za jakieś 30 do 40 lat.

Powrót do korzeni

– W związku z tym postanowiliśmy wrócić do korzeni, czyli prac nad wydobyciem wciąż atrakcyjnych, konwencjonalnych złóż ropy naftowej. Jest to bardzo intratne zajęcie – stwierdza prezes Żywiecki. – Będziemy starać się rozwijać poszukiwania i produkcję. Dlatego rozglądamy się, gdzie można zainwestować.

Koncesje zwane Sandomierz i Nisko

Michał Żywiecki i Michael Lewis mają po 50 proc. udziałów w firmie Julifield, LLC. Ponieważ zdecydowali się objąć swoimi działaniami Polskę, założyli tutaj dwie spółki – Julifield Polska i Sierra Bravo. Druga z wymienionych firm złożyła wnioski koncesyjne do Ministra Środowiska o uzyskanie koncesji poszukiwawczo – rozpoznawczych, nazwanych Sandomierz i Nisko. Pozytywna decyzja zapadła w listopadzie 2011 roku.

Nie Kuwejt, ale...

Wstępne prace poszukiwawcze zostały przeprowadzone w roku ubiegłym. Były to badania sejsmiczne pozwalające przewidywać, czy i gdzie mogą występować złoża ropy naftowej i gazu ziemnego. – I już zaczęto mówić, że będziemy tu mieć Kuwejt – uśmiecha się Michał Żywiecki. – Aż takich złóż tutaj nie ma, jak w krajach arabskich. Są one niewielkie, lecz o dużym znaczeniu na skalę lokalną czy regionu. Niewątpliwie przyczynią się do rozwoju tutejszego obszaru i dadzą wpływy z podatków.

Amerykańskie tempo

Planując działania poszukiwawcze, geolodzy wytypowali wstępnie trzy pola naftowo – gazowe: Tarnobrzeg, Pysznicę i Radomyśl nad Sanem. Postanowili skoncentrować się najpierw na gminie Pysznica, położonej centralnie na obszarze objętym koncesją. – Teraz chcemy jak najszybciej odzyskać zainwestowane pieniądze, w związku z tym działamy w tempie typowym dla USA czy Polski przedwojennej – akcentuje prezes spółki Sierra Bravo. Podkreśla, że firma stara się wyprzedzać koncesyjny harmonogram prac. – Dlatego zrobiliśmy już większość sejsmiki i teraz planujemy wykonanie pierwszych otworów wiertniczych – wyjaśnia. – A jesienią okaże się, czy nasze pomysły i analizy naukowo – naftowe miały sens oraz czy pieniądze, które inwestujemy, będzie można pomnożyć na korzyść firmy, państwa polskiego i lokalnej społeczności.

W głąb ziemi

Aktualnie firma jest na etapie przygotowywania raportu środowiskowego, który będzie opiniowany. W ramach tego przedsięwzięcia przewidziano konsultacje społeczne, by każdy zainteresowany mógł poznać plany naftowych działań. Po uzyskaniu pozytywnej decyzji środowiskowej Sierra Bravo wystąpi do Ministra Środowiska o zmianę koncesji, co umożliwi jej odwiercenie 30 otworów o maksymalnej głębokości 2600 m oraz wykonanie bezinwazyjnych badań magnetotellurycznych. Dotyczą one pomiaru naturalnego zmiennego pola elektromagnetycznego na powierzchni Ziemi i są uzupełnieniem badań sejsmicznych. Jeśli pierwszy jesienny odwiert na polu gminy Pysznica okaże się pomyślny, w czasie zimy zapadnie decyzja o kolejnych lokalizacjach. Następne otwory będą odwiercane w ciągu najbliższych trzech lat.

Kopalnia jak stacja benzynowa

– Jak znajdziemy ropę i gaz, nie będziemy czekać dwóch czy pięciu lat i zastanawiać się, co robić dalej. Chcemy od razu rozwiercić całe złoża i zbudować kopalnie – informuje prezes Żywiecki. Zauważa, że kopalnia może kojarzyć się z wielkim obszarem czy przedsięwzięciem. Lecz jeśli chodzi o ropę naftową, złoża konwencjonalne, wielkość zabudowań kopalnianych jest porównywalna do wielkości dużej stacji benzynowej. Geolog nie kryje swego optymistycznego nastawienia do efektów podjętych działań. Ma nadzieję, że od końca tego roku nie będzie się już mówić o polu Pysznica, lecz o złożu ropy naftowej Pysznica.
Maksymalna głębokość odwiertów, które Sierra Bravo planuje wykonać na polu Pysznica, wynosi od 1,5 do 2,6 km. Wieże wiertnicze nie są duże, lecz pozwalają posuwać się w głąb nawet 600 m na dobę. Standardowe pole wiertnicze ma wielkość od 0,2 do 0,5 hektara i funkcjonuje półtora miesiąca. – Potem wszystko zwijamy i idziemy w następne miejsce, by nawiercić kolejny otwór – objaśnia dr Żywiecki. Dodaje, że przy fazie produkcyjnej całe przedsięwzięcie jest jeszcze mniejsze. Zapewnia, iż prowadzone prace nie ingerują w normalne życie mieszkańców.

Słowo o lokalizacji

Gdzie zostaną zlokalizowane otwory wiertnicze? Zadecydują o tym wyniki badań magnetotellurycznych. W tej chwili geolodzy wyrażają pogląd, że w części zachodniej gminy Pysznica głębokość złoża ropy naftowej wynosi 1,5 km, w części centralnej sięga 2 km, a we wschodniej – około 2,5 km. Te szacunkowe dane mogą różnić się nawet o kilkaset metrów.
Na decyzje lokalizacyjne będzie miała także wpływ infrastruktura, dostępność danego obszaru i jego odległość od zabudowań mieszkalnych. Jakiekolwiek wejście w teren będzie zawsze poprzedzane spotkaniem z jego właścicielem. Chodzi o wynegocjowanie ceny dzierżawy gruntu i zawarcie stosownej umowy. Ponadto w grę wchodzi eksploatacja dróg gminnych w celu mobilizacji i demobilizacji ciężkiego sprzętu. Za przejazdy również trzeba będzie wnosić opłaty. W wielu przypadkach zajdzie konieczność budowy betonowych lub szutrowych dróg dojazdowych.

Nabywcy czekają

Jakiej jakości ropę kryje pysznicka ziemia? Wiadomo, że wszystkie ropy basenu karpackiego są niesiarkowe i od razu nadają się do przerobu. – Nasze analizy wskazują, że jesteśmy na obszarze występowania takich właśnie rop – mówi prezes spółki Sierra Bravo. Snując plany jak najszybszego uruchomienia sprzedaży kopaliny, wskazuje na trzy najbliższe rafinerie: Jasło, Gorlice i Jedlicze. Zostały już przeprowadzone rozmowy z nimi i każda z nich wyraziła chęć współpracy. A którą firma wybierze, zależeć będzie od zaoferowanej ceny. Wpływ na jej wysokość ma światowa cena baryłki ropy.
Kwestią do rozwiązania jest także sprawa transportu surowca. Jeśli rafineria leży w bliskiej odległości od miejsca wydobycia ropy naftowej, opłaca się zbudować ropociąg o niewielkiej średnicy. W przypadku eksploatacji pysznickiego złoża, w grę wchodzi przewóz koleją lub cysternami.

Gazowy problem – energetyczna korzyść

Stawia się jeszcze pytania o występowanie gazu ziemnego na obszarze pola Pysznica. Gdyby przyszło go wydobywać, firma musiałaby poczynić nieco większe inwestycje od planowanych. Potrzebna byłaby również infrastruktura, pozwalająca sprzedawać gaz na lokalnym rynku albo produkować energię elektryczną. Jednakże problem ten pojawi się także na etapie produkcji samej ropy naftowej. Gromadzenie jej w zbiornikach powoduje, że na dnie odseparowuje się woda, natomiast na szczycie pojawia się gaz ziemny. Nie można go spalać powodując straty. Możliwe jest to tylko w generatorach prądotwórczych. Sierra Bravo bierze pod uwagę takie rozwiązanie, dzięki któremu znaczny obszar gminy Pysznica byłby zasilany w energię elektryczną.

Cenne petrozłotówki

Jakie inne korzyści wypłyną z wydobywania ropy naftowej w gminie Pysznica? Oczywistym jest, że firma Sierra Bravo liczy na duży zysk finansowy. Poniesie jednak również spore koszty. W ciągu zakładanych dwudziestu lat eksploatacji złoża i wydobyciu w tym czasie jednego miliona ton surowca, opłaty eksploatacyjne sięgną 35 mln zł. 60 procent tej kwoty trafi do gminnego budżetu. Są to jednak minimalne szacunki, ponieważ wydobycie może być nawet dziesięć razy większe.

Praca dla wielu

Wydobywanie ropy naftowej jest procesem, w którym czynnie uczestniczy wiele osób. Pojawienie się wiertnicy w gminie Pysznica spowoduje, że zaczną tutaj przyjeżdżać przedstawiciele firm polskich, amerykańskich i kanadyjskich. – Dlatego już zaczęliśmy się rozglądać, gdzie można by zlokalizować bazę noclegową – informuje prezes Michał Żywiecki. Ten ruch osobowy zacznie nakręcać mały biznes w gminie. Warto również wiedzieć, iż obecność jednego geologa naftowego i podejmowane przez niego działania generują sześć nowych miejsc pracy. A z tym wiąże się – rzecz jasna – płacenie podatków. Pojawia się zatem szansa na włączenie się lokalnej społeczności w prowadzone przedsięwzięcia i czerpanie przez nią korzyści materialnych z tego tytułu.
– Nie jesteśmy tutaj na chwilę. Jak rozpoczniemy produkcję węglowodorów, potrwa ona minimum piętnaście, dwadzieścia lat. Mamy zatem plany podjęcia także innej aktywności na rzecz mieszkańców gminy Pysznica i uczestniczenia w jej życiu – konkluduje dr Michał Żywiecki. Dodaje, że rozważana jest możliwość przeniesienia siedziby spółki Sierra Bravo ze Skawiny do Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
PIOTR JACKOWSKI

reportaz1

Fot. Piotr Jackowski - petrokonferencja prasowa w Domu Kultury w Pysznicy. Od prawej prezes spółki Sierra Bravo dr Michał Żywiecki i wójt gminy Pysznica – Tadeusz Bąk

 

Udostępnij
"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""