Rodzinny Piknik Ekologiczno – Edukacyjny „Jestem EKO”, współfinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zorganizowała Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Pysznicy. Impreza odbyła się 2 czerwca 2024 roku.

Dyrektor Teresa Mierzwa oraz przewodnicząca Rady Rodziców Alicja Bajdo rozpoczęły imprezę od przywitania gości i zaprosiły wszystkich do aktywnego udziału w przygotowanych atrakcjach. W ramach edukacji ekologicznej zorganizowano wiele stoisk promujących nawyki ekologiczne i prozdrowotne: Ekologiczne Koło Fortuny, stoisko ze zdrową żywnością, foto eko-budkę oraz akcję „drzewko za makulaturę”.

Pierwszym punktem programu był Konkurs Mody Ekologicznej z udziałem uczniów klas I-III. Zaprezentowali piękne stroje wykonane z surowców wtórnych: plastiku, tektur, papieru, gazet. Później odbył się Finał Konkursu Piosenki Ekologicznej. Dzieci zaśpiewały utwory o tematyce ekologicznej, promując w ten sposób prawidłowe nawyki dbania o naszą planetę. Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców, którzy otrzymali nagrody ufundowane przez Fundusz Ekologii finansowany ze środków NFOŚiGW i WFOŚiGW w Rzeszowie. Odbył się również mecz piłki nożnej uczniowie – rodzice. Wygrała drużyna rodziców wynikiem 7:5.

Tradycyjnie już miał miejsce kiermasz ciast przygotowanych przez rodziców. Okolicznościowy tort z symbolami szkoły, wykonany przez Iwonę Dąbek, został uroczyście pokrojony przez dyrektor Teresę Mierzwę i przewodniczącą Rady Rodziców Alicję Bajdo. Dodatkowymi atrakcjami były gry i zabawy dla dzieci prowadzone przez animatorów oraz dmuchane zjeżdżalnie. Pomimo deszczu wydarzenie kontynuowane było na hali sportowej.

Laureaci Konkursu Mody Ekologicznej

I miejsce Julia Bajgierowicz
II miejsce Iga Butryn
III miejsce Aleksander Maziarz
Wyróżnienie Kinga Sobiło, Antonina Dul

Laureaci Konkursu Piosenki Ekologicznej

I miejsce Zespół EKO-Skład: Natalia Popek, Mia Ziarnowska, Kinga Kopeć, Zofia Smagała, Blanka Woszczyna
II miejsce Zuzanna Stanowska
III miejsce Agata Borys

Laureaci konkursu plastycznego „Segreguję, nie marnuję - Ziemię ratuję”:

Kategoria klas I-III
I miejsce Kacper Warchoł
II miejsce Kaja Swara
III miejsce Róża Wolak

Kategoria klas IV-VIII
I miejsce Lena Kajpust
II miejsce Natalia Guła
III miejsce Katarzyna Pałka

S.P.