Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Pysznicy zazieleniła się 6 października 2022 roku. Sprawcą okazał się Światowy Dzień Dzieci z Mózgowym Porażeniem.

W Polsce wystartowała VIII edycja Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej #17milionów, której organizatorem jest Fundacja Pomocy Dzieciom Kolorowy Świat. Jej celem jest zwiększenie świadomości społeczeństwa polskiego w zakresie mózgowego porażenia dziecięcego oraz uwrażliwienie na potrzeby osób dotkniętych MPD. Na całym świecie jest ich już ponad 17 milionów.

W tym roku na różne sposoby można wspierać akcję.

Zielone światło solidarności

6 października 2022 o godz. 19.00 w całej Polsce na kolor zielony zostało podświetlonych kilkadziesiąt budynków użyteczności publicznej, galerii, centrów handlowych czy zabytkowych obiektów. W gminie Pysznica również nie zabrakło zielonego światła solidarności, które rozświetliło budynek Domu Kultury w Jastkowicach.

Wyzwanie sportowe #17milionówMetrów

Już po raz piąty każdy chętny będzie mógł wziąć udział w wyzwaniu sportowym #17milionówMetrów. Celem wyzwania jest okazanie solidarności z osobami dotkniętymi mózgowym porażeniem dziecięcym, które bardzo często mają problemy z poruszaniem się. Wspólnie od 1 do 31 października postaramy się pokonać 17 milionów metrów. Do wyzwania może przyłączyć się każdy. Wystarczy pobiec, przejść lub przejechać na rowerze dowolny dystans i dodać go do założonego w aplikacji STRAVA wyzwania sportowego #17milionówMetrów.

Wyzwanie społeczne #17milionówGroszy

W wyzwaniu #17milionówGroszy biorą udział zarówno firmy cateringowe oraz lokale gastronomiczne, jak również firmy z branży e-commerce, które przekazując 1,7 proc. swojego październikowego dochodu ze sprzedaży konkretnych dań czy produktów wspierają rehabilitację podopiecznych fundacji.

Akcja „Zajarz na zielono” w mediach społecznościowych

Całą październikową kampanię poświęcimy na informowanie, edukowanie i uświadamianie polskiego społeczeństwa odnośnie do mózgowego porażenia dziecięcego. Naszą akcję kierujemy do wszystkich: osób publicznych oraz prywatnych, instytucji czy firm, które na swoich profilach będą okazywały solidarność z osobami dotkniętymi MPD oraz udostępniały przygotowane przez nas informacje, tym samym szerząc wiedzę na temat mózgowego porażenia dziecięcego.

Uczniowie klasy II B Publicznej Szkoły Podstawowej w Pysznicy przyłączyli się do akcji, aktywnie uczestnicząc w zajęciach dydaktycznych innych niż zwykle. Stworzyli własną „Czarodziejską krainę”, w której dominującym kolorem była zieleń. Każde dziecko ubrane w przewodni kolor akcji pracowało nad herbem, flagą, hymnem i prawami obowiązującymi w wymyślonej krainie. Oczywiście po skończonej pracy dzieci zaprezentowały się przed innymi uczniami, opowiadając o celu społecznej kampanii #17milionów. Jednak najwięcej emocji wywołało wystąpienie ucznia z MPD, mówiącego o celu akcji i zachęcającego do udziału.

Finałem zajęć było zakładanie każdemu dziecku zielonej korony na głowę, jako symbol solidarności z osobami posiadającymi mózgowe porażenie dziecięce, wręczaniem zielonej babeczki własnoręcznie wykonanej przez jedną z mam i popijanie tego sokiem z kiwi. Zajęcia dodały dzieciom nowej energii na pokonywanie trudności i podniesienie świadomości odnośnie do mózgowego porażenia dziecięcego.

BEATA ORŁOWSKA
KAJA KUSIOWSKA

Udostępnij