Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej, upamiętniającej dzień beatyfikacji Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, odbyła się 19 września 2021 roku w Publicznej Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kłyżowie. Dzisiejszy Błogosławiony patronuje placówce od dwudziestu lat.

Uroczystość rozpoczęła dyrektor PSP w Kłyżowie Bożena Kapuścińska. Podziękowała wójtowi gminy Pysznica Łukaszowi Bajgierowiczowi i wicewójtowi Witoldowi Pietrońcowi za wsparcie pomysłu wmurowania tablicy. Przypomniała, że dwadzieścia lat temu, 27 grudnia 2001 roku, Rada Gminy Pysznica podjęła uchwałę o nadaniu szkole imienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Patronat tak wyjątkowej osoby to wyzwanie dla uczniów i nauczycieli, to realizacja słów Prymasa: „Musicie mieć w sobie coś z orłów, aby móc przelatywać nad graniami w przyszłość naszej Ojczyzny”.

Po słowach powitania, tablicę uroczyście odsłonili wójt gminy Pysznica Łukasz Bajgierowicz oraz dyrektor PSP im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kłyżowie Bożena Kapuścińska. Aktu poświęcenia dokonał proboszcz ks. Tadeusz Pasek.

Na zakończenie pierwszej części uroczystości dyrektor Kapuścińska poinformowała, że ceremoniał szkolny został wzbogacony o tarcze uczniowskie z wizerunkiem Patrona, które ufundowała Rada Rodziców. Wszyscy uczniowie otrzymali tarcze, by nosić je z dumą i należytym szacunkiem.

Goście wraz z całą społecznością szkolną, w uroczystym przemarszu ze sztandarem i chorągiewkami z logo szkoły, udali się do kościoła parafialnego pw. Wniebowzięcia NMP i św. Maksymiliana Kolbego w Kłyżowie na uroczystą Mszę Świętą. Po Eucharystii dziękczynnej rozpoczęła się część artystyczna „Zwycięża, kto miłuje”, przygotowana przez uczniów i nauczycieli PSP w Kłyżowie. W krótkiej inscenizacji, przybliżającej życie i działalność Kardynała, uczniowie przypomnieli najważniejsze prawdy jakie głosił Prymas, zwrócili uwagę na jego trudne dzieciństwo, młodość oraz heroiczną walkę o wolną Polskę i każdego człowieka. Wszyscy powinni zapamiętać, że Błogosławiony Stefan Wyszyński nigdy nie milczał, wypowiadał to, co czytał w sercach Polaków i czego naród polski nie mógł wypowiedzieć, bronił chrześcijańskich korzeni naszej Ojczyzny, polskiej historii, kultury, ludzi nauki, chłopów i robotników, budził wiarę, nadzieję i miłość. Zgromadzeni mogli również usłyszeć fragment kazania Stefana Wyszyńskiego, w którym przekonywał, że krzyż zawsze zwycięża.

Na zakończenie uczniowie zapewnili, że są świadomi obowiązków, jakie spoczywają na nich. Że z dumą będą realizować ideały, w które wierzył ich Patron. Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem hymnu szkoły „Poprowadzi nas Stefan Wyszyński”.

G.P.

Udostępnij