Marcowe wydanie Magazynu Nadsańskiego „Nasz Czas” przynosi wiele ciekawych informacji dotyczących historii regionu nadsańskiego. Uwagę zwracają także teksty podejmujące problematykę gospodarczą i kulturalną.

* Działania rewitalizacyjne prowadzone w Stalowej Woli wzbudziły zainteresowanie w Gruzji. Do hutniczego grodu przybyła delegacja z Rustavi, by skorzystać z tutejszych doswiadczeń.

* Parę miesięcy temu trzy samorządy połączyły siły we wspólnej sprawie. Dziś wiemy, że dzięki zgodzie i determinacji łączyć będzie je również nowy węzeł komunikacyjny. Włączenie do inwestycji obwodnicy Stalowej Woli i Niska łącznika z ulicą Czarnieckiego potwierdził minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas swojej wizyty w Stalowej Woli.

* – Za nami najlepszy rok w historii działalności Powiatu Stalowowolskiego jako samorządu. Nigdy wcześniej nasz Powiat nie przeznaczył tak ogromnych środków na inwestycje, i – co się z tym wiąże – nie zrealizował tak wielu ważnych dla mieszkańców zadań – mówi Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski.

* Gmina Zaleszany wzmacnia działania na rzecz seniorów. 21 lutego 2018 roku w nowej siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej w Zaleszanach odbyło się pierwsze spotkanie z seniorami. Zainaugurowano w ten sposób działalność Gminnego Klubu Samopomocy Seniora, gdzie osoby, głównie 60+, będą mogły w przyjemny sposób spędzać czas. – Zapraszamy wszystkich zainteresowanych (nie tylko 60+) na kolejne spotkania – zachęca zaleszański samorząd.

*. Kolejny wielki sukces, tym razem na X Międzynarodowych Targach Innowacji na Bliskim Wschodzie, odniosła Katarzyna Chrapko – uzdolniona uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Nisku, innowatorka wykorzystania myśli technicznej w medycynie. Zdobyła na nich dwa medale i cztery nagrody specjalne. Wspomniane targi to jedna z najważniejszych i najbardziej prestiżowych, wyspecjalizowanych wystaw wynalazków na Bliskim Wschodzie. Patronat nad przedsięwzięciem, uznawanym za drugą co do wielkości międzynarodową wystawę, sprawował Emir Kuwejtu, Jego Wysokość Szejk Sabah Al-Ahmad Al-Jaber Al-Sabah.

* Podopieczni Domu Kultury w Pysznicy nie narzekają na brak ciekawych przedsięwzięć. Spędzają czas z pożytkiem i doskonalą swoje umiejętności.

* Film pt. „Słów tory już nie usłyszysz. Niemiecki obóz pracy dla Żydów w Stalowej Woli” nakręciła Grupa Filmowa „Tadek”, działająca w stalowowolskim Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Tadeusza Kościuszki. Zostały w nim utrwalone wspomnienia rozwadowianina Kazimierza Jackowskiego – świadka wielu tragicznych wydarzeń w miasteczku w czasie drugiej wojny światowej. Wykorzystano również fragment książki „Autoportret z pamięci” autorstwa Henryka Voglera.

* Było to jesienią 1947 roku. Miałem wówczas szesnaście lat. Do mieszkańców Rozwadowa dotarła wiadomość o przygotowaniach do ekshumacji osób, rozstrzelanych podczas wojny przez Niemców w Charzewicach – wspomina rozwadowianin Kazimierz Jackowski. – Fakt rozstrzelania był mi znany. Przeżywałem go tak, jak wszyscy mieszkańcy miasteczka. Zakładnicy rozstrzelani zostali w odwecie za likwidację niemieckiej rodziny Fuldnerów, która zawłaszczyła majątek książąt Lubomirskich w Charzewicach.

* Liczni Polacy zostali uhonorowani tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Nie zabrakło wśród nich Marii i Stanisława Wołoszynów, którzy przez piętnaście miesięcy ukrywali w Nisku małżeństwo żydowskie Jadwigę i Ignacego Gorzyczańskich – uciekinierów z getta w Sandomierzu. Świadectwo o bohaterstwie swoich dziadków daje dziś Grzegorz Wołoszyn.

 

Te i inne tematy polecamy w „Naszym Czasie” w marcu. Zachęcamy do nabycia pisma, które dostępne jest w prenumeracie. Zaprenumeruj „Nasz Czas”.

Kontakt: tel. 885-859-847
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.naszczas24.pl

Zapraszamy na reklamowe łamy „Naszego Czasu”! Osiągnij sukces z „Naszym Czasem”!

„NASZ CZAS” – SIŁA INFORMACJI

Udostępnij