Grupa reprezentacyjna Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach przebywała w stolicy Rosji na zaproszenie Renata Ganijewa – prezydenta Centrum Twórczości Dzieci i Młodzieży w Moskwie. Wzięła udział w Międzynarodowym Święcie Tańca „Korowód Przyjaźni”. Podróż trwała od 16 do 21 maja 2014 roku.

Podróż z Warszawy do Moskwy zespół odbył samolotem. W ramach Międzynarodowego Festiwalu „Moskwa – Miasto Pokoju” w Domu Muzyki artyści zaprezentowali dwa tańce narodowe, kujawiaka z oberkiem, wzbudzając zachwyt publiczności. Podczas drugiego koncertu „Racławice” pokazały na scenie w Domu Sztuk cztery tańce narodowe – w strojach łowickich kujawiaka z oberkiem i w kontuszach poloneza i mazura na Międzynarodowym Święcie Tańca „Korowód Przyjaźni”. Uczestniczył w nim również zaprzyjaźniony Zespół Tańca Narodowego „Razzadory”.
Uczestnictwo w festiwalu zaowocowało nawiązaniem nowych kontaktów, m.in. zespół otrzymał zaproszenie do Maroka. Nie brakowało również atrakcji turystycznych. Dziewczęta i chłopcy zobaczyli symbol Moskwy – Kreml. Na Placu Czerwonym obejrzeli Mauzoleum Lenina, budynek GUM-u, cerkiew Wasyla Błogosławionego, podziwiali także zmianę warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza, odpoczywali w Parku Aleksandrowskim, spacerowali słynnym Arbatem. W niedzielę zespół uczestniczył w polskim kościele we Mszy Świętej. Odwiedził także Izmaiłowski Kreml i park.
W ostatnim dniu wyjazdu odbył się rejs po rzece Moskwie, skąd uczestnicy wycieczki podziwiali m.in. stadion na Łużnikach, skocznię narciarską, Moskiewskie Międzynarodowe Centrum Biznesowe, Cerkiew Chrystusa Zbawiciela, pomnik cara Piotra I, wahadłowiec Buran, Kreml, Dom Muzyki, fabrykę czekolady. Środkiem lokomocji najczęściej było metro moskiewskie z pięknymi i niepowtarzalnymi architektonicznie stacjami. Jednym z punktów programu był spektakl pt. „Złoty sezon” w Moskiewskim Cyrku Nikulina, gdzie zespół podziwiał kunszt największych artystów o sławie międzynarodowej.
Tancerze powrócili z wyjazdu pełni wrażeń, lądując w Warszawie na Lotnisku im. F. Chopina. Wspaniała podróż do Moskwy była możliwa dzięki wieloletniej współpracy pomiędzy Ewą Sęk, dyrektorem Katolickiego Domu Kultury „ARKA”, a Renatem Ganijewem, którzy, współpracując, promują walory kulturowe obu narodów.

AGNIESZKA RUP

Fot. Archiwum KDK „Arka” – ZPiT „Racławice” na moskiewskim szlaku


Udostępnij